Okaz triasowy okazał się być wczesnym krewnym pterozaurów sto lat po jego odkryciu

Okaz triasowy okazał się być wczesnym krewnym pterozaurów sto lat po jego odkryciu

Nowe badanie małego triasowego gada kopalnego odkrytego po raz pierwszy ponad 100 lat temu w północno-wschodniej Szkocji ujawniło, że jest bliskim krewnym gatunku, który miał stać się pterozaurami – kultowymi latającymi gadami epoki dinozaurów.

Badania, opublikowane w Nature, zostały przeprowadzone przez zespół naukowców kierowany przez dr Davide Foffa, Research Associate w National Museums Scotland, a obecnie Research Fellow na University of Birmingham. Współpracując z kolegami z Virginia Tech, zespół wykorzystał tomografię komputerową (CT), aby zapewnić pierwszą dokładną rekonstrukcję całego szkieletu Scleromochlus taylori.

Wyniki ujawniają nowe szczegóły anatomiczne, które jednoznacznie identyfikują go jako bliskiego krewnego pterozaura. Należy do grupy znanej jako Pterosauromorpha, obejmującej wymarłą grupę gadów zwanych lagerpetidami wraz z pterozaurami.

Żyjące około 240-210 milionów lat temu lagerpetidy były grupą stosunkowo małych (wielkości kota lub małego psa) aktywnych gadów. Schleromochlus był jeszcze mniejszy i miał mniej niż 20 centymetrów długości. Wyniki potwierdzają hipotezę, że pierwsze latające gady wyewoluowały z małych, prawdopodobnie dwunożnych przodków.

Odkrycie rozstrzyga trwającą wieki debatę. Wcześniej istniała spór co do tego, czy gad, Scleromochlus, stanowi ewolucyjny krok w kierunku pterozaurów, dinozaurów lub innego gada.

Skamieniałość Scleromochlusa jest słabo zachowana w bloku piaskowca, co utrudnia dokładne zbadanie, aby właściwie zidentyfikować jego cechy anatomiczne. Skamielina należy do grupy znanej jako gady Elgin, obejmującej okazy triasowe i permskie znalezione w piaskowcu regionu Morayshire w północno-wschodniej Szkocji wokół miasta Elgin.

Okazy znajdują się głównie w kolekcjach National Museums Scotland, Elgin Museum i Natural History Museum. W tym ostatnim znajduje się Scleromochlus, który pierwotnie został znaleziony w Lossiemouth.

Dr Foffa powiedział: „To ekscytujące móc rozwiązać debatę, która trwa od ponad wieku, ale o wiele bardziej niesamowite jest móc zobaczyć i zrozumieć zwierzę, które żyło 230 milionów lat temu i jego związek z pierwszym zwierząt, które kiedykolwiek latały.To kolejne odkrycie, które podkreśla ważne miejsce Szkocji w światowym zapisie kopalnym, a także znaczenie kolekcji muzealnych, które przechowują takie okazy, co pozwala nam na wykorzystanie nowych technik i technologii, aby uczyć się od nich długo po ich śmierci. odkrycie.”

Profesor Paul Barrett z Muzeum Historii Naturalnej powiedział: „Gady Elgin nie są zachowane jako nieskazitelne, kompletne szkielety, które często widzimy na wystawach muzealnych. ostatnio jedynym sposobem na ich badanie było użycie wosku lub lateksu do wypełnienia tych form i wykonanie odlewów kości, które kiedyś je zajmowały.Jednak wykorzystanie tomografii komputerowej zrewolucjonizowało badanie tych trudnych próbek i umożliwiło nam produkują znacznie bardziej szczegółowe, dokładne i użyteczne rekonstrukcje tych zwierząt z naszej głębokiej przeszłości”.

Profesor Sterling Nesbitt z Virgina Tech powiedział: „Pterozaury były pierwszymi kręgowcami, które wyewoluowały lot z napędem i przez prawie dwa stulecia nie znaliśmy ich najbliższych krewnych. Teraz możemy zacząć wypełniać ich historię ewolucyjną odkryciem maleńkich bliskich krewnych, nasza wiedza o tym, jak żyli i skąd pochodzili”

Oprócz szkockich muzeów narodowych, Muzeum Historii Naturalnej i Virginia Tech badaniami objęto także uniwersytety w Birmingham, Bristolu i Edynburgu oraz Chińską Akademię Nauk.

Źródło historii:

Materiały dostarczone przez Uniwersytet w Birmingham. Uwaga: Treść można edytować pod kątem stylu i długości.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science