Symbol płynu chłodzącego: Co zrobić, jeśli świeci się kontrolka płynu chłodzącego?

Symbol płynu chłodzącego: Co zrobić, jeśli świeci się kontrolka płynu chłodzącego?

W kokpicie pojazdu kontrolka płynu chłodzącego może świecić na czerwono, żółto lub niebiesko. Wyjaśnimy tutaj, co powinieneś zrobić, aby uniknąć uszkodzenia samochodu.

Silnik samochodu bardzo się nagrzewa podczas pracy. Jeśli nie jest chłodzony płynem chłodzącym, olej silnikowy może stać się zbyt płynny, powodując utratę smarności. Ciepło może również powodować rozszerzanie się części metalowych, powodując wyciek silnika i uszkodzenie tłoków. Jeśli na desce rozdzielczej zapala się symbol płynu chłodzącego, nie należy go ignorować.

Wyjaśniono symbol płynu chłodzącego w samochodzie

Kontrolka płynu chłodzącego pokazuje termometr w wodzie. W zależności od producenta samochodu może mieć następujące kolory:

Gelb: Jeśli kontrolka płynu chłodzącego świeci na żółto, prawdopodobnie nie ma wystarczającej ilości płynu chłodzącego w zbiorniku.Gnić: Jeśli świeci się na czerwono, poziom wody chłodzącej jest zdecydowanie za niski lub temperatura wody chłodzącej jest zbyt wysoka.Blau: Niebieskie światło wskazuje, że silnik i płyn chłodzący są nadal zimne i że silnik nie powinien być jeszcze poddawany dużym obciążeniom.

Świeci się kontrolka płynu chłodzącego – co robić?

Jeżeli kontrolka płynu chłodzącego świeci się na czerwono, należy jak najszybciej zatrzymać pojazd i wyłączyć go, aby silnik i płyn chłodzący mogły ostygnąć. Jeśli problem powróci po krótkim czasie, należy udać się do warsztatu.

Wskazówki dotyczące czytania

Marka Kratzenberga

Sprawdź sam płyn chłodzący

Prawidłowy poziom płynu chłodzącego

Po pierwsze: Proszę nie mylić pojemnika na płyn chłodzący w samochodzie ze zbiornikiem na spryskiwacz! Zbiornik płynu chłodzącego jest zwykle przezroczysty i zawiera jeden czerwona, żółta, zielona lub niebieska ciecz. Na pojemniku widoczne są oznaczenia najniższego i najwyższego poziomu cieczy. Aktualny poziom płynu powinien znajdować się pomiędzy dwoma oznaczeniami. Właściwie poziom płynu chłodzącego powinien zawsze pozostać taki sam.

Czy poziom płynu chłodzącego jest zbyt niski?przyczyną może być ugryzienie przez kunę węża lub uszkodzona uszczelka pompy wodnej/głowicy cylindra.Czy poziom płynu chłodzącego jest zbyt wysoki?samochód należy oddać do warsztatu w celu ustalenia przyczyny.
Na korku płynu chłodzącego widać symbol oparzenia.  (Źródło obrazu: GIGA)Na korku płynu chłodzącego widać symbol oparzenia. (Źródło obrazu: GIGA)

Odradzamy nieostrożne dolewanie wody do zbiorniczka płynu chłodzącego za każdym razem, gdy jego poziom jest niski. Ponieważ w przypadku nieprawidłowego stosunku mieszania w obwodzie chłodnicy może w dłuższej perspektywie pojawić się rdza, powodując nieszczelność chłodnicy. Kamień z wody może również powodować porowatość węży. W razie wypadku Jednakże rozsądne może być uzupełnienie odrobiną wody. Woda destylowana jest jeszcze lepsza (nie woda destylowana chemicznie z supermarketu!). Prawidłowy stosunek mieszania chłodziwa można następnie ustawić później.

dodać płyn chłodzący

W samochodzie przepływa około 5 do 10 litrów płynu chłodzącego, który składa się z wody, glikolu monoetylenowego i innych dodatków, takich jak środki antykorozyjne. Aby kupić odpowiedni płyn chłodzący do swojego samochodu, zapoznaj się z instrukcją obsługi pojazdu lub zapytaj sprzedawcę/producenta samochodu. W większości przypadków będziesz mieć koncentrat, który należy zmieszać z wodą (o niskiej zawartości wapna) w stosunku 1:1, zanim zostanie napełniony pojemnikiem w samochodzie. Nie wolno mieszać płynów chłodzących o różnych kolorach!

Sprawdź płyn chłodzący za pomocą testera niezamarzającego

Płyn chłodzący działa tylko przez określony czas. Powinno co 15 000 do 30 000 kilometrów Oprócz płynu hamulcowego, oleju silnikowego i płynu do spryskiwaczy regularnie sprawdzany jest poziom i jakość wody. Powinieneś więc przynajmniej sprawdzić, czy w płynie chłodzącym jest jeszcze wystarczająca ilość środka przeciw zamarzaniu na zimę. W przeciwnym razie płyn chłodzący może zamarznąć w niskich temperaturach i uszkodzić silnik.

Zasadniczo płyn chłodzący należy sprawdzać tylko wtedy, gdy silnik jest zimny. ponieważ układ chłodzenia jest pod ciśnieniem, gdy jest gorący i istnieje ryzyko poparzenia w przypadku otwarcia korka płynu chłodzącego. Jeśli do gorącego silnika zostanie wlany zimny płyn chłodzący, mogą powstać pęknięcia z powodu nagłych różnic temperatur. Istnieją tak zwane środki przeciw zamarzaniu Testery do testu mierzą temperaturę zamarzania płynu chłodzącego. Wąż testera umieszcza się w zbiorniku płynu chłodzącego, aby zassać trochę płynu chłodzącego. Skala pokazuje wówczas, przy jakich ujemnych temperaturach płyn chłodzący jest chroniony przed zamarzaniem. Ochrona przed zamarzaniem działa tylko przy temperaturze -20°C lub więcej, należy dodać środka zapobiegającego zamarzaniu.

Poniższy film na YouTube z kanału „Die ProfiAmatoööre” pokazuje, jak sprawdzić płyn chłodzący:

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Spodobał Ci się post? Śledź nas na WhatsApp i Google News i nie przegap żadnych aktualności na temat technologii, gier i rozrywki.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech