Nowe zasady dla elektrowni balkonowych: Już pierwsza ulga

Nowe zasady dla elektrowni balkonowych: Już pierwsza ulga

Jeśli chcesz kupić elektrownię balkonową, warto poznać nowe zasady i ulgi, które będą obowiązywać od 2024 roku. Choć pakiet fotowoltaiczny nr 1 ze zwiększeniem mocy do 800 watów jest nadal opóźniony, to od 1 kwietnia 2024 r. wprowadzono wstępne uproszczenia w rejestracji.

Płaskorzeźby elektrowni balkonowej

Aktualizacja: Federal Network Agency oficjalnie ogłosiła, że Rejestracja elektrowni balkonowej w podstawowym rejestrze danych rynkowych (MaStR) została znacznie uproszczona od 1 kwietnia 2024 r.. Zamiast 20 informacji o Twojej nowej elektrowni balkonowej, musisz podać tylko pięć szczegółów. Ponadto należy uprościć nawigację użytkownika, aby można było lepiej się w nim odnaleźć (źródło: Federal Network Agency).

Oryginalny artykuł z 19 sierpnia 2023 r.:

Elektrownie balkonowe przeżyły w ostatnich latach prawdziwy rozkwit. Wiele osób chciało podjąć działania, ale nie zrobiło tego ze względu na zbyt dużą biurokrację. To właśnie powinno się zmienić w 2024 roku. Spełniane są wymagania ekspertów od elektrowni balkonowych, co zapewnia znacznie większą swobodę.

Od 2024 roku będą obowiązywać następujące zmiany:

800 W zamiast 600 W: Falowniki były wcześniej ograniczone do mocy wyjściowej 600 watów. W przyszłości będziesz mógł zasilać sieć domową mocą 800 watów.
Ogniwa słoneczne o mocy do 2000 watów: W przyszłości ogniwa słoneczne o mocy do 2000 watów będzie można podłączyć do falownika do elektrowni balkonowych. Do tej pory operatorzy sieci przeważnie odradzali dopuszczanie takich elektrowni balkonowych, nawet jeśli falowniki były dławione.
Rejestracja: Jest to konieczne jedynie w mniejszym stopniu w przypadku rejestru podstawowych danych rynkowych. Gdy tylko nastąpi rejestracja, operatorzy sieci zostaną automatycznie poinformowani. Dopiero wtedy zostanie podjęta decyzja, czy konieczna jest wymiana licznika energii elektrycznej. Jeśli masz stary licznik energii elektrycznej, który nadal działa wstecz, nie stanowi to problemu. Nadal możesz korzystać z elektrowni balkonowej. Do tej pory było to zabronione. Operatorzy sieci mają teraz cztery miesiące na zmianę licznika energii elektrycznej.

Bundestag musi jeszcze zatwierdzić zmianę przepisów zadecydowaną przez rząd federalny, aby ułatwić korzystanie z elektrowni balkonowych. Jeśli tak się stanie, wówczas zastosują się nowe zasady od 1 stycznia 2024 r. Uchwała nie reguluje, jakiej wtyczki można użyć. VDE powinno wydać zalecenie. Ostatnio wypowiadał się na korzyść wtyczek Schuko.

Obecnie nadal dotyczy to elektrowni balkonowych:

Elektrownie balkonowe: to warto wiedzieć przed zakupem

A co z uprzywilejowanym środkiem w WEG?

Wprowadzenie prawa do elektrowni balkonowej jako środka uprzywilejowanego w WEG/BGB nie było częścią tej decyzji. Oznacza to, że najemcy mieliby prawo do elektrowni balkonowej, a właściciel nie mógłby już im tego uniemożliwiać. Jest drugi projekt ustawy, który prawdopodobnie zostanie uchwalony pod koniec września 2023 roku, tak aby mógł wejść w życie 1 stycznia 2024 roku (źródło: Golem). Gdyby tak się stało, montaż elektrowni balkonowej byłby znacznie atrakcyjniejszy i łatwiejszy.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech