Dlaczego ChatGPT jest tak powolny?  Oto jak przyspieszyć reakcje chatbota

Dlaczego ChatGPT jest tak powolny? Oto jak przyspieszyć reakcje chatbota

Robert Triggs / Android AuthorityChatGPT stał się dla wielu z nas niezbędnym narzędziem kreatywnym. Jednak ChatGPT jest najnowocześniejszy i nadal cierpi na sporadyczne spowolnienia, które mogą powodować, że będziesz musiał czekać kilka sekund lub nawet ponad minutę pomiędzy odpowiedziami. Przejście na płatny model ChatGPT-4 również niekoniecznie przyspieszy sprawę. Wszystko to nasuwa dwa ważne pytania: dlaczego ChatGPT jest tak powolny i co możemy zrobić, aby go ulepszyć?

Dlaczego ChatGPT jest tak powolny? Przegląd techniczny

Tokeny chatgpt tokenizera OpenaiCalvin Wankhede / Android AuthorityChatGPT to przykład generatywnej sztucznej inteligencji, czyli sztucznej inteligencji, która może generować nowe treści. Jest to proces wymagający znacznych ilości mocy obliczeniowej. Za każdym razem, gdy wysyłasz wiadomość do chatbota, musi on ją odszyfrować i wygenerować nową odpowiedź. Wewnętrznie podstawowy model języka ChatGPT przetwarza tekst jako tokeny, a nie słowa. Możesz myśleć o tokenie ChatGPT jako o najbardziej podstawowej jednostce wiadomości chatbota. Modele językowe, takie jak ten obsługujący ChatGPT, zostały przeszkolone na setkach gigabajtów tekstu, co oznacza, że ​​nauczyły się wzorców ludzkiego języka i dialogu. Przy dużych objętościach tekstu może także uczyć się kontekstu oraz wzajemnych powiązań słów i zdań. Korzystając z tego szkolenia, możemy następnie poprosić model o wygenerowanie zupełnie nowego tekstu, którego nigdy wcześniej nie widział. Podstawowa technologia ChatGPT wymaga dużej (ograniczonej) mocy obliczeniowej. Zatem za każdym razem, gdy pytasz o coś ChatGPT, podstawowy model opiera się na swoim szkoleniu, aby przewidzieć następne słowo lub token w swojej odpowiedzi. Model może sekwencjonować te obliczenia prawdopodobieństwa, tworząc całe zdania i akapity tekstu. Każde przewidywanie żetonu wymaga pewnej mocy obliczeniowej, podobnie jak nasz mózg może czasami zatrzymać się, aby podjąć decyzję. Jedyna różnica polega na tym, że modele AI działające na potężnych serwerach zazwyczaj potrafią przewidzieć setki tokenów na sekundę. Jeśli chodzi o to, co powoduje, że ChatGPT jest tak powolny, jest to po prostu kwestia nadmiernego zapotrzebowania na ograniczoną ilość dostępnej mocy obliczeniowej. Wybrany model języka również ma znaczenie — bardziej zaawansowane modele są zazwyczaj wolniejsze. Chociaż OpenAI nie opublikowało dokładnych liczb, można bezpiecznie założyć, że GPT-4 Turbo nie zareaguje tak szybko, jak standardowy model GPT-3.5. Dlaczego ChatGPT-4 jest tak wolny? ChatGPT-4 jest powolny, ponieważ wykorzystuje wolniejszy model GPT-4 Turbo, w którym priorytetem jest dokładność i jakość odpowiedzi, a nie szybkość. Zwykły model ChatGPT lub GPT-3.5 otrzymuje w tym momencie przyrostowe aktualizacje od ponad roku, dzięki czemu jest znacznie szybszy, ale mniej dokładny.

Jak poprawić szybkość reakcji ChatGPT

Wyjaśniając, w jaki sposób odpowiedzi ChatGPT działają na uboczu, możesz zastanawiać się, czy istnieje sposób na przyspieszenie jego odpowiedzi. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz spróbować poprawić sytuację.

1. Wypróbuj inną przeglądarkę, połączenie i urządzenie

Zanim przypiszemy winę bezpośrednio na ChatGPT, powinniśmy spróbować wykluczyć wszelkie potencjalne przyczyny spowolnienia po naszej stronie. Źle skonfigurowana przeglądarka lub połączenie internetowe może równie dobrze być przyczyną powolnych odpowiedzi ChatGPT, więc warto zacząć od tego. Przed kontynuowaniem zalecamy wyczyszczenie zapisanych plików cookie i plików pamięci podręcznej przeglądarki. Aby to zrobić, przejdź na stronę ustawień przeglądarki i poszukaj przycisku resetowania lub czyszczenia danych przeglądania. Na przykład w Chrome jest to poniżej Ustawienia > Resetowanie > Przywróć ustawienia do ich oryginalnych wartości domyślnych > Resetowanie ustawień. Po zresetowaniu przeglądarki będziesz musiał ponownie zalogować się na swoje konto ChatGPT.

2. Czy ChatGPT jest dzisiaj powolny? Sprawdź stronę statusu OpenAI

strona stanu chatgptCalvin Wankhede / Android AuthorityOpenAI prowadzi oficjalną stronę statusu, która może poinformować Cię, czy ChatGPT nie działa lub występują w tej chwili spowolnienia. To najszybszy sposób, aby dowiedzieć się, czy usługa nie ma poważnej awarii lub czy ma trudności z nadążaniem za zwiększonym zapotrzebowaniem użytkowników. Jeśli strona stanu wskazuje na problem z ChatGPT, niestety nie możesz nic zrobić, aby go naprawić. Większość problemów jest rozwiązywana w ciągu kilku godzin, więc być może nie będziesz musiał długo czekać.

3. Sprawdź, czy połączenie VPN jest aktywne

Chociaż sama sieć VPN niekoniecznie oznacza wolniejsze odpowiedzi ChatGPT, sieci VPN firmowe lub publiczne mogą w subtelny sposób wpływać na chatbota. W szczególności korporacyjne sieci VPN mogą blokować lub zakłócać połączenie z serwerami ChatGPT. Podobnie, jeśli korzystasz z popularnej usługi VPN i łączysz się z zajętym serwerem, serwery ChatGPT mogą wykryć zalew żądań z jednego adresu IP. Może to spowodować uruchomienie środków antyspamowych lub ograniczenie szybkości, co ogranicza prędkość wysyłania i odbierania wiadomości. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wypróbowanie chatbota bez połączenia VPN, jeśli aktualnie je masz włączone. Wiemy już, że ChatGPT zapisuje Twoje dane na poziomie konta, więc korzystanie z VPN nie wiąże się z żadną korzyścią w zakresie prywatności.

4. Uaktualnij do ChatGPT Plus

Aplikacja ChatGPT Plus – zdjęcie 46Calvin Wankhede / Android AuthorityJeśli żadne z poprzednich rozwiązań nie zadziałało, może to być spowodowane tym, że korzystasz z ChatGPT w godzinach największego obciążenia. A jeśli skorzystasz z chatbota za darmo, będziesz niżej na liście priorytetów w porównaniu do płacącego klienta. Jeśli naprawdę liczy się dla Ciebie szybkość reakcji, subskrypcja ChatGPT Plus może być ostatecznością, chociaż powinieneś najpierw przeczytać następną sekcję. Subskrypcja ChatGPT Plus pozwoli Ci zaoszczędzić 20 USD miesięcznie, ale zapewnia szybsze odpowiedzi. Otrzymujesz także priorytetowy dostęp do chatbota w okresach dużego zapotrzebowania, co powinno pomóc w przypadku wszelkich spowolnień, jakie możesz napotkać.

5. Skorzystaj z alternatywnego chatbota z szybszym czasem reakcji

zakłopotanie AI obraz stockowyCalvin Wankhede / Android AuthorityChociaż ChatGPT był kiedyś jedynym narzędziem językowym AI na rynku, obecnie tak nie jest. Weźmy na przykład Microsoft Copilot. Mimo że opiera się na tej samej rodzinie modeli językowych GPT, może zapewniać przewagę szybkości w zależności od obciążenia serwera ChatGPT. Jednak z mojego doświadczenia wynika, że ​​Google Gemini zazwyczaj zapewnia szybsze odpowiedzi niż którykolwiek chatbot oparty na GPT. Podobnie kilka innych generatywnych narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, takich jak Perplexity, oferuje szybsze odpowiedzi niż ChatGPT. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że konwencjonalne chatboty muszą zapamiętywać poprzednie wiadomości ze względu na kontekst, co może zwiększyć złożoność przewidywania tokenów. Mniejsze modele językowe również zapewnią szybsze odpowiedzi, ale kosztem ich jakości. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android