eSIM: co to jest?  – wyjaśniła cyfrowa karta SIM

eSIM: co to jest? – wyjaśniła cyfrowa karta SIM

W niektórych nowoczesnych smartfonach, takich jak iPhone XS, instalowana jest tak zwana karta eSIM. Wyjaśnimy Ci tutaj na GIGA, co to jest i jakie są różnice, zalety i wady w stosunku do zwykłej karty SIM.

Co to jest eSIM? Jak to działa?

Skrót „np” oznacza “miosadzony SIM„, co tłumaczy się jako”miosadzony SIM„. Jest to cyfrowa karta SIM instalowana na stałe w postaci małego chipa (5×6 mm) w nowoczesnych smartfonach. Za jego pomocą możesz aktywować plan taryfowy telefonu komórkowego od operatora telefonii komórkowej bez konieczności posiadania fizycznej karty SIM. Na przykład na iPhone'ach Apple wystarczy zeskanować kod QR przesłany przez dostawcę. Niezbędne dane są następnie pobierane z Internetu i zapisywane w chipie SIM. Alternatywnie możesz skorzystać z aplikacji dostawcy lub ręcznie wprowadzić dane eSIM. Jeśli następnie zechcesz zmienić operatora telefonicznego, karta eSIM zostanie po prostu przeprogramowana. Technicznie rzecz biorąc, nie ma znaczenia, czy używasz karty eSIM, czy konwencjonalnego formatu karty SIM. Dzięki eSIM przejście na inną taryfę telefonu komórkowego staje się dużo łatwiejsze i szybsze, bo nie musisz czekać na nową kartę SIM. Możesz także szybko przełączać się między kilkoma taryfami, jeśli kupiłeś kilka taryf eSIM. Jednak podsumowaliśmy tutaj wady kart eSIM:

eSIM: Różnice w stosunku do zwykłej karty SIM

npZwykła karta SIMInstalacjaJest już zintegrowany z urządzeniem. Należy go podłączyć.ZmianaNie można go usunąć i zostanie przeprogramowany przy zmianie operatora. Można go usunąć i zastąpić inną kartą SIM.Podwójny SIMWszystkie modele iPhone'a obsługujące kartę eSIM mogą korzystać z wielu kart eSIM w ramach funkcji podwójnej karty SIM. W przypadku urządzeń Samsung można używać tylko jednej karty eSIM w połączeniu ze zwykłą kartą SIM jako podwójnej karty SIM. Tak. W zależności od urządzenia możliwe jest na przykład wykorzystanie jednej karty SIM jako taniej taryfy za transmisję danych, a drugiej karty SIM do wykonywania połączeń.
Karty eSIM mogą wkrótce pojawić się we wszelkiego rodzaju urządzeniach technicznych.  (Źródło zdjęcia: Deutsche Telekom)Karty eSIM mogą wkrótce pojawić się we wszelkiego rodzaju urządzeniach technicznych.  (Źródło zdjęcia: Deutsche Telekom)Karty eSIM mogą wkrótce pojawić się we wszelkiego rodzaju urządzeniach technicznych. (Źródło zdjęcia: Deutsche Telekom)

eSIM: zalety i wady

Zalety

Łatwiejsza i szybsza zmiana operatora, ponieważ nie musisz już czekać na nową kartę SIM. Przeprogramowanie eSIM możliwe jest od razu po podpisaniu umowy. Koniec z problemami związanymi z nieprawidłowym rozmiarem karty SIM. Karty SIM nie wymagają już ponownego dziurkowania.

Niedogodności

Prawdopodobnie mniejsza ochrona danych i prywatność, ponieważ karta SIM, urządzenie i Twoje dane kontaktowe są ściślej powiązane. Zależy to również od tego, czy dane dotyczące użytkownika zostaną całkowicie usunięte przez dostawcę podczas przeprogramowania eSIM. W pewnych okolicznościach każde urządzenie (sprzęt AGD, samochód, rower) otrzymuje eSIM w celu połączenia się ze smartfonem lub Internetem. Nie jest jasne, czy karty eSIM będzie można następnie całkowicie dezaktywować (kwestia ochrony danych).

Które smartfony, tablety i smartwatche obsługują eSIM?

W zasadzie urządzenia z eSIM można kupić od wszystkich znanych dostawców, takich jak Telekom, o2 i Vodafone. Congstar, 1&1 i Drillisch również mają w swojej ofercie takie urządzenia. Większość obecnych urządzeń ma zintegrowaną kartę eSIM. Należą do nich:

Smartfony:

Aktualne iPhone'y z iPhone XS. Dla smartfonów Samsung z Samsung Galaxy S20. Dotyczy to również Samsunga Galaxy Z Flip, Z Flip4, Z Flip 5G, Galaxy Fold, Galaxy Z Fold 4, Z Fold2 5G, Z Fold3 5G, modelu Fold LTE, Samsunga Galaxy Note 20 FE, Note 20 FE 5G, Note 20+ ,Smartfony Google mają eSIM, począwszy od Pixela 3. W Huawei są na przykład Huawai Mate 40 Pro, Huawai Honor Magic Pro, Huawei P40 i P40 Pro.

Tablety:

iPad Pro 12,9 cala (od 3. generacji) iPad Pro 11 cali (od 1. generacji) iPad Air (od 3. generacji)Pad (od 7. generacji)Pad mini (5. generacji)

Inteligentne zegarki:

Urządzenia Apple od Apple Watch Series 3 i nowszych mają eSIM. W Samsungu urządzenia od Samsung Galaxy Watch i nowszych modeli również korzystają z eSIM. Aby mieć pewność, sprawdź opis produktu lub powiązane instrukcje.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Spodobał Ci się post? Śledź nas na WhatsApp i Google News i nie przegap żadnych aktualności na temat technologii, gier i rozrywki.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android