„Królicza Nora”: co to znaczy w Internecie?

„Królicza Nora”: co to znaczy w Internecie?

Każdy, kto spędza czas w sieciach społecznościowych, często natrafia na nieznane terminy. Możesz także przeczytać wyrażenie „Królicza Nora” w niemieckojęzycznych postach na Twitterze itp. Co to znaczy?

Jest to termin z języka angielskiego. W tłumaczeniu na niemiecki oznacza „króliczą norę”. Co dokładnie się za tym kryje?

„W króliczej norze” – znaczenie tego wyrażenia w języku niemieckim

Oczywiście nie oznacza to prawdziwej króliczej nory. Zamiast tego kryje się za tym metafora. „Królicza Nora” opisuje sytuację, w której coraz głębiej zagłębiasz się w dany temat lub problem. Nie zdajesz sobie sprawy, ile czasu minęło i jak głęboko jesteś w niego wciągnięty. Termin pochodzi z książki Lewisa Carrolla „Alicja w Krainie Czarów”, w której Alicja podąża za gadającym królikiem do nory i trafia do dziwacznego i fascynującego świata.

Królicza nora oznacza jedno bardzo rozgałęziony tunel, który nie ma końca pojawia się. Ogólnie rzecz biorąc, idiomy z „króliczą dziurą” oznaczają, że zanurzasz się coraz głębiej w temat i gubisz się w nim. „Kopiesz” coraz głębiej w obszar tematyczny, nie planując go wcześniej. W zależności od kontekstu może to mieć różne znaczenia:

W przypadku stron internetowych lub filmów na YouTube „królicza nora” oznacza tę, którą widzisz wielokrotnie nowe linki i rekomendacje podąża za swoją sesją internetową lub wideo i zanurza się w niej bez widoku końca. W sieciach społecznościowych dostawcy tacy jak Facebook i Co. korzystają z sugestii dotyczących postów z innych witryn, aby zatrzymać użytkowników na swojej platformie. Oznacza to, że w swoim kanale widzisz nie tylko posty ze stron, które obserwujesz, ale także podobne treści, z którymi możesz chcieć się zapoznać. Szczególnie YouTube jest znany z przyciągania użytkowników Sugestie wideo na platformie tak długo, jak to możliwe do zachowania. Po obejrzeniu kilku polecanych filmów temat może nie mieć już nic wspólnego z filmem wprowadzającym. TikTok wciąga także użytkowników do „króliczej nory”, wielokrotnie wyświetlając najbardziej ekscytujące i interesujące posty z możliwych na stronie „For You”. Serwisy streamingowe, takie jak Netflix i Amazon Prime, „kopią” króliczą norę, wyświetlając sugestie seriali i filmów na podstawie wcześniejszej historii wyszukiwania w profilu.

Najczęściej używane skróty na czacie i ich znaczenie

Zatem królicza nora reprezentuje obraz. Zanurzasz się w dziurę i przekopujesz ją, nie znajdując wyjścia. Zamiast tego schodzisz coraz głębiej w jaskinię. Wyjścia nie widać. W języku angielskim istnieją wyrażenia takie jak „Down the Rabbit Hole”, które odnoszą się do tej sytuacji.

Królicza Dziura: Skąd pochodzi to określenie?

Termin ma swoje korzenie w legendarnej książce dla dzieci „Alicja w Krainie Czarów”. Pojawia się tu biały królik, a Alicja podąża za nim. Po złym skręcie dziewczyna trafia za króliczą norę do innej rzeczywistości. Biały Królik pojawia się także w pierwszej części Matrixa. Niedawno fani wrestlingu mogli spotkać „Białego Królika” w małych zwiastunach, gdy ogłoszono coś tajemniczego.

Alicja w Krainie Czarów: Z notatkami i odniesieniami (Reclams Universal Library)Alicja w Krainie Czarów: Z notatkami i odniesieniami (Reclams Universal Library)

Alicja w Krainie Czarów: Z notatkami i odniesieniami (Reclams Universal Library)

Teraz cena może być wyższa. Cena na dzień 17 kwietnia 2024 r. o godzinie 17:10

Kilka przykładów użycia tego wyrażenia w niemieckich postach na Twitterze:

Innym przykładem jest sytuacja, gdy szukasz w Internecie prostej odpowiedzi na pytanie, a potem nagle spędzasz godziny na czytaniu różnych artykułów, oglądaniu filmów i śledzeniu dyskusji w mediach społecznościowych. Nie znaleziono jasnej odpowiedzi na pierwotny problem. Gubisz się w wyimaginowanej „króliczej norze” informacji. Nurkowanie w króliczej norze może być zarówno fascynujące, jak i frustrujące. Należy zdawać sobie sprawę, kiedy grozi nam wpadnięcie do „króliczej nory” i starać się skupiać na tym, co ważne, aby zaoszczędzić czas i energię.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Spodobał Ci się post? Śledź nas na WhatsApp i Google News i nie przegap żadnych aktualności na temat technologii, gier i rozrywki.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech