Purysta we mnie nienawidzi filtrów w aparacie, ale Vivo twierdziło inaczej

Purysta we mnie nienawidzi filtrów w aparacie, ale Vivo twierdziło inaczej

Dhruv Bhutani / Android Authority Moje serce żyje w dwóch światach. Dla mnie, recenzenta smartfonów, podczas testowania najnowszych smartfonów kluczowe jest dążenie do obiektywnej autentyczności. Jednak jako entuzjasta fotografii podoba mi się smak, jaki niedoskonałości obiektywu, starzenie się kliszy, a nawet symulacje mogą nadać zdjęciu. Mój ulubiony sprzęt to zazwyczaj Sony A7iii w połączeniu z Pixelem lub iPhonem. Zajmowałem się także stylami fotograficznymi iPhone'a. Choć są świetne, nie do końca pomagają mi odtworzyć estetykę w stylu Fuji, ku której się skłaniam. W waniliowym świecie lubię ekscytację i dramatyzm, jaki odpowiedni filtr może dodać do zwyczajnego zdjęcia. Mam pod ręką największe hity smartfonów z aparatem, ale ostatnio najchętniej korzystam z vivo X100 Pro. W ciągu ostatnich czterech miesięcy podróżowałem po całym świecie, zrobiłem ponad 4000 zdjęć aparatem X100 Pro i uchwyciłem kilka z moich ulubionych ujęć wszechczasów. To obecnie mój ulubiony smartfon z aparatem, a wynika to głównie z jednego powodu — wbudowanych filtrów i symulacji obiektywu. Pozwolę, żeby przemówiły zdjęcia. Dla uproszczenia zdjęcia podzieliłem według scenariuszy. Światło dzienne, słabe oświetlenie, noc i nie tylko.

Na zewnątrz/Architektura

Próbki aparatu Vivo X100 Pro 1 2Prosto z aparatuPróbki aparatu Vivo X100 Pro 19Z filtrem Żaden smartfon premium nie ma dziś problemów z zdjęciami w plenerze; najczęściej wyniki końcowe sprowadzają się do interpretacji i nauki o kolorze. Ujęcie prosto z aparatu na vivo X100 Pro jest całkiem solidne. W rzeczywistości zbyt ciepły i nasycony wygląd jest bardzo wierny życiu. Jednak tworzenie fotografii to często coś więcej niż tylko realizm. W tym przypadku chciałem odtworzyć atmosferę późnego wieczoru na zamarzniętym jeziorze z nutą nostalgii za starym światem. Dzięki szybkiemu przełączeniu na jeden z filtrów udało się to osiągnąć z łatwością. Co więcej, ponieważ filtry te działają na poziomie ISP (na danych prosto z kamery), nie ma pogorszenia jakości obrazu. Podobnie, tutaj wykorzystałem obszerną kolekcję filtrów vivo. W niektórych przypadkach, np. na zdjęciu chodnika lub pejzażu miejskiego w prawym dolnym rogu, użyłem filtrów wzmacniających odcienie niebieskiego, aby podkreślić futuryzm lub połączenie przeszłości i przyszłości. W przypadku bardziej tradycyjnej architektury skręciłem w stronę filtrów, które przesuwały cieplejsze odcienie i odcienie czerwieni, aby stworzyć nostalgiczną, przytulną atmosferę. Bawiłem się także wbudowanym w telefon trybem krajobrazu i architektury, który może korygować perspektywę w czasie rzeczywistym, który, jak widać, wykonał świetną robotę, pomagając mi kadrować proste linie. Z drugiej strony okrągłe okna zainspirowały mnie do odbarwienia obrazu i przedstawienia bliskiego kadru jako iluminatora możliwości. Być może pretensjonalne, ale z pewnością zabawne.

Fotografia w stylu ulicznym

Moje preferencje w fotografii oscylują między surowymi krajobrazami, architekturą i stylem ulicznym. Kiedy jestem poza domem z aparatem bezlusterkowym, moja praca polega na robieniu zdjęć RAW, wrzucaniu ich do Lightrooma i poprawianiu ich godzinami. Jak można się spodziewać, narzędzia takie jak wbudowane filtry znacznie przyspieszają ten proces. Niezależnie od tego, czy chodzi o nasycone odcienie podkreślające żywy popołudniowy brunch, ludzi w ruchu, czy futurystyczne rurociągi w palarni — dostęp do faktycznie wstępnie skonfigurowanych, regulowanych tabel LUT oznacza, że ​​możesz bardziej skupić się na fotografii i zobaczyć dokładnie, o co ci chodzi uzyskać, niż martwić się, jak odtworzysz wygląd, który masz w głowie.

Słabe oświetlenie

Podobnie, odkryłem, że wbudowane filtry aparatu vivo są pomocne podczas fotografowania przy świetle nieidealnym. Domyślne dostrojenie aparatu ma tendencję do zbytniego zwiększania kontrastu i może ukrywać szczegóły w cieniach. W żadnym wypadku nie jest to zły aparat. W rzeczywistości zdolność gromadzenia światła jest tutaj zdumiewająca. Co więcej, w przeciwieństwie do Pixela, vivo radzi sobie z tym błyskawicznie, co oznacza, że ​​nieostre zdjęcia praktycznie nie występują. Zdolność zbierania światła przez vivo X100 Pro jest zdumiewająca, ale filtry mogą pomóc wydobyć więcej szczegółów ze zdjęć. W zależności od wybranego filtra mogłem wydobyć dodatkowe szczegóły ze zdjęć, takich jak słoń czy bary w Hongkongu. Zastosowałem także filtry, aby podkreślić kontrast pomiędzy czerwonym tłem stacji metra w Mediolanie a kobietami siedzącymi na ławce. Do zdjęcia koktajlu zdecydowałem się użyć filtra trybu żywnościowego vivo — jednego z moich ulubionych. Tryb wybiera estetyczną ogniskową i dostosowuje kolorystykę, aby jedzenie lub koktajle wyróżniały się. Filtry i obiektywy to oczywiście tylko narzędzie i nie każde zdjęcie tego wymaga. Na przykład zdjęcie zachodu słońca zostało wykonane wyłącznie przy użyciu standardowej aplikacji aparatu i wykorzystuje algorytmy obliczeniowe firmy vivo zorientowane na zachód słońca. Zaufaj mi, wyniki były lepsze, niż mogłem uzyskać przy użyciu mojego aparatu bezlusterkowego bez uciekania się do układania wielu zdjęć w stos.

Zbliżeń

Aparat Vivo X100 Pro próbki garnka do mokiProsto z aparatuPróbki aparatu Vivo X100 Pro 27Tryb jedzenia Tak, wiem, że zdjęcie po lewej jest bardziej realistyczne i wierne życiu. Żyjemy jednak w świecie mediów społecznościowych. Wyraźne obrazy przyciągają większą uwagę. Chociaż tryb jedzenia w X100 Pro jest przeznaczony, cóż, do jedzenia, odkryłem, że równie dobrze nadaje się do dodawania subtelnych, ale zauważalnych akcentów do innych obiektów. W zamierzonym przypadku jest to nieocenione narzędzie umożliwiające udoskonalenie dobrego obrazu. Filtry kolorowe w smartfonach nie są bynajmniej nowością, ale filtry kolorowe zrobione dobrze… to rzadkość.Próbki aparatu Vivo X100 Pro 22Próbki aparatu Vivo X100 Pro 7
Pamiętacie, jak wspomniałem, że przestałem wszędzie nosić ze sobą bezlusterkowca? Wszechstronność telefonów z aparatem jest oczywista, ale filtry X100 Pro pomogły mi zwiększyć kreatywność i znaleźć bardziej ekscytujące perspektywy. Filtry kolorowe w smartfonie nie są bynajmniej nowością, ale filtry kolorowe zrobione dobrze… to rzadkość.

Fotografia nocna

Próbki aparatu Vivo X100 Pro 20Próbki aparatu Vivo X100 Pro 5Filtry oczywiście nie są rozwiązaniem kompleksowym. Podobnie jak na powyższych zdjęciach, odkryłem, że najlepszym sposobem na fotografowanie nocą jest fotografowanie prosto z góry. Ponieważ aparaty już przekraczają granice możliwości uchwycenia światła i szczegółów w celu uzyskania ostrego obrazu, zauważyłem, że większość filtrów zwykle skutkuje zmniejszeniem szczegółów i odbieraniem bogactwa zdjęcia.

Lekcja fotografii smartfonowej

Tylny aparat Vivo X100 Pro uderza w roślinę doniczkowąHadlee Simons / Android Authority Pozwólcie, że zacznę to powtarzać – filtry w smartfonach z aparatem nie są obce. Są obecne od zawsze, ale często są dość proste, a czasem wręcz tandetne. Poza tym, choć nie da się uniknąć fotografii obliczeniowej, mój purysta woli brać sprawy w swoje ręce, korzystając z prostych ustawień ekspozycji lub w pełni funkcjonalnego trybu ręcznego. Więc…. Co się zmieniło? Po pierwsze, konfiguracja aparatu vivo X100 Pro jest po wyjęciu z pudełka całkiem fantastyczna. Smartfon rejestruje szczegółowe zdjęcia z ogólnie doskonałym balansem bieli i trafnymi kolorami. Tak naprawdę, jak wspomniałem, wiele z powyższych zdjęć zostało zrobionych prosto z aparatu, z niewielkimi korektami ekspozycji i jasności. Jednak posiadanie solidnej podstawy pozwala na więcej. Początkowo sceptycznie nastawiony do korzystania z filtrów i symulacji obiektywów vivo, zdecydowałem się na skok wiary i wyszedłem odmieniony. Wybranie filtrów i symulacji w vivo X100 Pro wymagało zmiany sposobu myślenia, ale nie ma odwrotu. Konieczna była zmiana sposobu myślenia z twierdzenia, że ​​filtry są złe, na korzystanie ze wszystkich narzędzi, którymi dysponuję. Kontrastuje to ostro z moimi doświadczeniami z fotografią bezlusterkową, gdzie szukam możliwie najbardziej płaskiego obrazu. Możliwość skutecznej realizacji twórczej wizji za pomocą obrazu, który wygląda blisko tego, co chcesz, całkowicie zmieniła sposób, w jaki fotografuję. Nie, nie zastąpi mi to za każdym razem mojego bezlusterkowca. Widzę jednak, jak biorę aparat ze znacznie większym namysłem, mając na uwadze, czy wymierne korzyści przewyższają noszenie potężnego korpusu aparatu i obiektywu. Vivo X100 ProVivo X100 ProZalecane przez AAVivo X100 ProFantastyczny aparat peryskopowy • Jasny, ostry ekran • Niesamowity portret wideo vivo X100 Pro to jeden z najlepszych telefonów z aparatem, jaki będzie można kupić w 2024 roku. Zapewnia także wysokiej jakości dodatki, takie jak stopień ochrony IP68 i szybkie ładowanie bezprzewodowe.Komentarze

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android