Zamów leki jednym kliknięciem – zalety i wady aptek wysyłkowych

Zamów leki jednym kliknięciem – zalety i wady aptek wysyłkowych

Artykuł redakcyjny 20 kwietnia 2024 r

Źródło obrazu: adobe.stock © jumlongch

Handel internetowy stale rośnie, a sprzedaż wzrosła ponad dwukrotnie od 2015 r. Rola, jaką odgrywa handel elektroniczny, różni się jednak w zależności od branży. W obszarze sprzedaży leków sprzedaż wysyłkowa stanowi obecnie ponad 20 procent całkowitej sprzedaży. Jednak ogólne warunki jak dotąd działały na niekorzyść aptek internetowych, ponieważ zakup leków na receptę był dość skomplikowany.

Ale to może się zmienić w 2024 roku. Nie tylko od początku roku każdy lekarz ma obowiązek wystawiania cyfrowej recepty osobom posiadającym ustawowe ubezpieczenie zdrowotne, ale w blokach startowych znajduje się także kilka firm wysyłkowych, które mają ułatwić zakupy za pomocą procesu CardLink. Klient identyfikowany jest przez Sprzedawcę za pomocą numeru dostępowego elektronicznej karty zdrowia (eGK). Kupujący musi wówczas jedynie zeskanować eGK za pomocą aplikacji sprzedawcy internetowego, a recepta zostanie przekazana. Warunkiem jest smartfon z obsługą NFC. W dłuższej perspektywie HealthID ma zastąpić ten proces.

Można zatem zakładać, że sprzedaż aptek internetowych będzie rosła mocniej. W końcu około 40 procent niemieckiego społeczeństwa cierpi na co najmniej jedną chorobę przewlekłą. Ponieważ wiele z nich regularnie potrzebuje leków na receptę, apteki wysyłkowe spekulują na temat nowych klientów. Z tego powodu na Health ID nie czeka się, gdyż spodziewane zyski przewyższają koszty wprowadzenia rozwiązania przejściowego CardLink.

Ale to, że zamawianie leków stało się łatwiejsze, nie jest powodem do zaprzestania chodzenia do apteki. Powinieneś najpierw przyjrzeć się zaletom i wadom handlu online, aby następnie samodzielnie zdecydować, która droga jest właściwa.

Zalety aptek wysyłkowych

Apteki internetowe oferują pięć korzyści:

Wygoda Oszczędność czasu Rozmiar asortymentu Dyskrecja

Zasadniczo zalety są bardzo podobne do tych w przypadku zwykłej sprzedaży wysyłkowej. Niemniej jednak warto przyjrzeć się im szczegółowo, mając na uwadze tematykę zdrowia.

Wygoda

Zaletą, która ogólnie charakteryzuje sprzedaż wysyłkową, jest to, że zakup wymaga mniej wysiłku. Leki można zamówić w zaciszu własnego domu lub nawet w poczekalni w oczekiwaniu na kolejną wizytę. Ponieważ nie ma dodatkowej wizyty w aptece, szczególnie dwie grupy odnoszą z tego korzyści.

Osoby mieszkające na obszarach wiejskich często muszą pokonywać dłuższe lub bardziej skomplikowane drogi, aby dostać się z gabinetu lekarskiego lub domu do najbliższej apteki, zwłaszcza jeśli nie posiadają samochodu.

Dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się dodatkowa podróż do apteki może być uciążliwa, nawet w dużym mieście. W wielu przypadkach pójście do lekarza jest nieuniknione, ale pójście do apteki już tak. Może to zapewnić dodatkową ulgę. Jeżeli regularnie potrzebna jest ta sama recepta, lekarz może pod pewnymi warunkami wystawić kolejne recepty bez konieczności osobistego stawiennictwa pacjenta. Warunkiem jest osobista wizyta pacjenta w gabinecie w bieżącym lub poprzednim kwartale.

Oszczędność czasu

To oczywiście oszczędza czas. Zamawianie za pośrednictwem aplikacji zwykle trwa kilka sekund. Natomiast trzeba udać się do apteki. Potem możesz znaleźć się w kolejce, co szczególnie w sezonie grypowym może być nieprzyjemne i czasochłonne.

Jeżeli w aptece nie ma na stanie leku, którego szukasz, istnieją dwie możliwości. Odwiedź inne apteki i miej nadzieję, że mają lek w magazynie, lub zamów lek lokalnie. Chociaż istnieją możliwości dostarczenia ich do domu za pośrednictwem usługi dostawy, jest to często droższe i bardziej czasochłonne niż zamawianie bezpośrednio przez Internet.

Zamów leki jednym kliknięciem – zalety i wady aptek wysyłkowych

Źródło obrazu: adobe.stock © .shock

Rozmiar asortymentu

Zaletę omówiliśmy już w poprzednim punkcie. Klasyczna apteka to przede wszystkim firma ekonomiczna; farmaceuta musi ponosić wiele kosztów, takich jak koszty personelu, koszty operacyjne i czynsz łącznie z powierzchnią magazynową. Z komercyjnego punktu widzenia sensowne jest zatem tworzenie asortymentu tak szerokiego, jak jest to absolutnie konieczne, zgodnie z podażą i popytem, ​​aby zaoszczędzić koszty.

Pewnie każdemu się to kiedyś zdarzyło, na recepcie jest napisane na konkretny lek, a w aptece jest napisane: „U nas tego nie mamy, ale mamy lek generyczny z tą samą substancją czynną od innego producenta”.

Powodów jest wiele, na przykład to, że niektóre leki generyczne są znacznie tańsze i przez to sprzedają się lepiej, apteki mają podpisane umowy z producentami lub po prostu nie ma leku w magazynie. Na czym więc polega oferowanie leku generycznego? W końcu składnik aktywny jest składnikiem aktywnym.

Ale sprawy nie są takie proste, chociaż zwykle nie należy spodziewać się żadnych problemów.

Apteki internetowe mają jednak zupełnie inną wielkość niż apteka za rogiem. Można zatem obliczać inaczej i zwykle mieć ogromne powierzchnie do przechowywania. Dlatego nie jest dla nich tak ważne zapewnienie miejsca na leki, na które jest mniejsze zapotrzebowanie. Produkty, na które popyt jest duży, można zatem przechowywać w większych ilościach, a jeśli nie ma wąskich gardeł w dostawach, można zrównoważyć nawet szczyty zapotrzebowania.

Taniej

Ponieważ apteki internetowe, jak już wspomniano, mogą obliczać inaczej, a także wymagają mniejszej liczby pracowników przy większej liczbie klientów, koszty są niższe. Dlatego nadal mogą generować wyższą sprzedaż przy niższych marżach zysku. Może to być opłacalne dla klienta.

Jednak tylko w przypadku leków dostępnych bez recepty, gdyż ich nie dotyczą stałe ceny leków.

dyskrecja

Ważną kwestią jest także dyskrecja. Niektórzy wstydzą się iść do apteki, jeśli cierpią na jakąś przypadłość lub martwią się z innego powodu, na przykład, że na obszarach wiejskich będą krążą plotki.

Choć obawy te są nieuzasadnione, pracownicy apteki podlegają obowiązkowi zachowania poufności i muszą udzielać neutralnych porad.

Jednak w niektórych sytuacjach dyskretne złożenie zamówienia przez Internet może nadal działać uspokajająco.

Wady aptek wysyłkowych

Apteki internetowe mają jednak również pewne wady:

Wady ekologiczne Brak osobistego doradztwa Czas i koszty dostawy Ochrona danych

Wady ekologiczne

Nie można zaprzeczyć, że ślad węglowy aptek internetowych jest generalnie gorszy niż w przypadku aptek tradycyjnych. Zużycie energii przez serwery i strukturę IT wymaga dużej mocy, zwłaszcza jeśli jest to duża platforma.

Transport do klienta może również powodować większe emisje niż podróż do apteki. Jeśli trasy zostaną zaplanowane efektywnie, a pojazdy zostaną wykorzystane do granic możliwości, obciążenie może znacznie spaść.

Jeśli chodzi o opakowania, odpadów jest oczywiście więcej. W odróżnieniu od klasycznej apteki, każda dostawa jest pakowana indywidualnie. Jeśli jednak sprzedawca detaliczny przejdzie na opakowania ekologiczne, ślad klimatyczny również w tym przypadku będzie można zmniejszyć. W zależności od producenta, zwłaszcza pudełka z tektury falistej mogą składać się głównie z papieru nadającego się do recyklingu.

Zamów leki jednym kliknięciem – zalety i wady aptek wysyłkowych

Źródło obrazu: adobe.stock © Gorodenkoff

Brak osobistych porad

Nie ma osobistego kontaktu z farmaceutą lub innym specjalistą. W przypadku pytań dotyczących sposobu przyjmowania leku lub jego działania ważne jest, aby wielu pacjentów nie polegało wyłącznie na ulotce dołączonej do opakowania.

Wiele aptek wysyłkowych często posiada infolinię lub czat na żywo, ale szczególnie w przypadku starszych pokoleń nie zastępuje to kontaktu fizycznego.

Terminy i koszty dostawy

Oczywiście czas dostawy i koszty powstają w momencie wysyłki. W niektórych przypadkach koszty dostawy są zniesione w przypadku określonych kwot zakupów lub osobiste koszty podróży są wyższe niż koszty wysyłki. Koszty są często wyższe niż w przypadku bezpośredniego zakupu.

Prawdopodobnie większym problemem są terminy dostaw, ponieważ nawet jeśli firmy wysyłkowe bardzo się starają i obiecują szybką dostawę, gdy pojawi się ból głowy, nikt nie chce czekać na lekarstwo od jednego do trzech dni. Dzięki pogotowiu aptecznemu każdy, kto włoży odrobinę wysiłku, może otrzymać leki na większość problemów w krótkim czasie i przez całą dobę.

Ochrona danych

Jeśli chodzi o ochronę danych, trzeba niestety powiedzieć, że 100% bezpieczeństwa jest możliwe tylko wtedy, gdy nie są gromadzone żadne dane. W efekcie ryzyko wycieku danych wzrasta wraz z każdym dodatkowym procesorem.

Oczywiście, ze względu na wrażliwe dane dotyczące zdrowia, apteki wysyłkowe zobowiązane są do podjęcia szczególnego poziomu zabezpieczeń danych, jednak ryzyku kradzieży danych nie da się całkowicie zapobiec.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android