Konopie w samochodzie – jaki poziom THC jest jeszcze dozwolony?

Konopie w samochodzie – jaki poziom THC jest jeszcze dozwolony?

Ponieważ konopie indyjskie zostały obecnie oficjalnie dopuszczone w Niemczech, wiele osób prawdopodobnie zastanawia się, ile odurzającej rośliny THC można faktycznie spożyć, aby móc dalej legalnie prowadzić samochód.

Najwyraźniej rząd Republiki Federalnej Niemiec chce przestać z takim jeździć Pozwól na poziom THC do 3,5 nanograma na mililitr krwi. Każdy, kto będzie miał więcej we krwi, zostanie ukarany grzywną w wysokości maksymalnie 3500 euro. Limit powinien w przybliżeniu odpowiadać 0,2 promila alkoholu we krwi. (Źródło: tagesschau.de). THC (tetrahydrokannabinol) to substancja psychoaktywna będąca jednym z kannabinoidów i stanowiąca odurzający składnik rośliny konopi.

Palenie trawki w samochodzie: stan aktualny

Niezależnie od planów rządu, obecnie wygląda to tak:

Tak zwana nowa ustawa o konopiach indyjskich (CanG) ma zastosowanie w dużej mierze do prywatnych upraw i spożycia konopi indyjskich na własny użytek, ale nie ma zastosowania do ruchu drogowego. Reguluje to jednak nadal § 24a ust. 1 StVG (ustawa o ruchu drogowym). Tam popełniasz wykroczenie administracyjne, jeśli prowadzisz pojazd po drodze ze stężeniem alkoholu w wydychanym powietrzu wynoszącym 0,25 mg/l lub więcej lub 0,5 promila alkoholu we krwi lub jeśli masz w organizmie taką ilość alkoholu, która powoduje, że w takim wydychanym lub we krwi prowadzi do stężenia alkoholu. Zgodnie z ust. 2 przestępstwo administracyjne popełniasz również, jeżeli jest to: substancja odurzająca o czym mowa w załączniku do ustawy. I tam też to jest Konopie indyjskie (THC) na liście.

Ile konopi (THC) mogę spożyć w drodze?

Nicjeśli chcesz być po bezpiecznej stronie.

Bo niestety obowiązujące prawo tak mówi brak konkretnych limitów dla konopi indyjskich. Wynikałyby one zatem z utrwalonego orzecznictwa. Tutaj mówimy o wartości 1,0 nanograma THC na mililitr krwi. Jeśli wsiądziesz do samochodu o tej wartości, popełnisz wykroczenie administracyjne. Według strony internetowej Auto Motor Sport wartość tę przekracza się, jeśli okazjonalnie zażywasz konopie indyjskie (tylko raz w tygodniu), a następnie palisz jointa (jedna trzecia grama konopi indyjskich o zawartości THC wynoszącej 10 procent). Co więcej, wartość ta zwykle utrzymuje się przez 8 godzin po spożyciu.

Jeśli nadal będziesz ryzykować, grozi Ci wysoka kara. Poza tym na jakiś czas stracisz prawo jazdy.

Kary za jazdę po marihuanie

Jeśli policja przyłapie Cię z zawartością 1,0 nanograma THC na mililitr krwi, możesz spodziewać się mandatu w wysokości 500 euro za pierwszym razem, 2 punktów we Flensburgu i zawieszenia prawa jazdy na miesiąc. Za drugim razem będzie to prawdopodobnie kara w wysokości 1000 euro, 2 punkty więcej we Flensburgu i trzy miesiące bez prawa jazdy. Za trzecie wykroczenie groziłaby kara w wysokości 1500 euro, 2 punkty więcej we Flensburgu i trzy miesiące bez prawa jazdy.

Wniosek: prowadzenie samochodu i palenie trawki

Ostatecznie jest to jak jazda pod wpływem alkoholu: jeśli musisz/chcesz prowadzić, nie powinieneś palić trawki. Nic! W przeciwnym razie narażasz życie swoje i innych. Artykuł 24a ustawy o ruchu drogowym jest tutaj dość precyzyjny.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Spodobał Ci się post? Śledź nas na WhatsApp i Google News i nie przegap żadnych aktualności na temat technologii, gier i rozrywki.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech