Oto bardzo wczesne spojrzenie na widżety ekranu blokady w systemie Android 15

Oto bardzo wczesne spojrzenie na widżety ekranu blokady w systemie Android 15

TL; DR W pierwszej wersji beta Androida 15 mamy bardzo wczesną obsługę widżetów na ekranie blokady. Android umożliwiał dodawanie widżetów do ekranu blokady, aż do wydania Androida 5.0 Lollipop prawie dziesięć lat temu. W Androidzie 15 wreszcie przywrócono obsługę widżetów ekranu blokady, ale będzie ona dostępna tylko na tabletach. Widżety zapewniają szybki dostęp do skrótów i informacji z ulubionych aplikacji bezpośrednio z ekranu głównego Androida. Widżety na Androida są dostępne od wersji Androida 1.5 w 2009 roku, ale na większości urządzeń można je dodawać tylko do ekranu głównego. Android umożliwiał także dodawanie widżetów do ekranu blokady, ale ta funkcja została usunięta wraz z wydaniem Androida 5.0 pod koniec 2014 r. Teraz, prawie dziesięć lat później, Google pracuje nad przywróceniem widżetów na ekranie blokady w nadchodzącym Aktualizacja Androida 15. Chociaż ta funkcja nie została jeszcze udostępniona, udało mi się ją aktywować na początku pierwszej wersji beta, aby rzucić okiem na widżety ekranu blokady w systemie Android 15. Zanim zobaczysz, jak wyglądają widżety ekranu blokady w systemie Android 15, kilka rzeczy, o których muszę wspomnieć. Najpierw nagranie praktyczne zostało nagrane na urządzeniu z systemem Android 15 beta 1. Beta 1 to tylko jedna z czterech planowanych wersji beta, co oznacza, że ​​od chwili obecnej do stabilnej wersji Androida 15 jeszcze w tym roku wiele może się zmienić. Po drugie, funkcja widżetu na ekranie blokady jest wyraźnie niedokończona i zawiera kilka rażących błędów w interfejsie użytkownika. Co najważniejsze, niektóre elementy interfejsu użytkownika z ekranu blokady – takie jak zegar – są nakładane na ekran widżetów. Wreszcie, widżety ekranu blokady są obecnie dostępne tylko na urządzeniach obsługujących funkcję trybu koncentratora systemu Android. Dotyczy to wybranych tabletów, takich jak Pixel Tablet, ale nie obejmuje składanych tabletów przypominających książkę, takich jak Pixel Fold, a także wszystkich smartfonów Pixel. Na marginesie przyjrzyjmy się obecnemu stanowi obsługi widżetów na ekranie blokady w systemie Android 15. pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to włączyć tę funkcję, przechodząc do Ustawienia > Tryb koncentratora i przełączanie „pokaż widżety na ekranie blokady”. Istnieje inny przełącznik, który możesz przełączyć, zwany „zezwól na dowolny widżet na ekranie blokady”, który robi dokładnie to, co sugeruje. Bez tego do ekranu blokady można dodawać wyłącznie widżety z kategoriami ustawionymi na KEYGUARD. KEYGUARD to kategoria widżetów wprowadzona przez firmę Google w systemie Android 4.2 — wersji systemu operacyjnego, w której po raz pierwszy wprowadzono obsługę widżetów na ekranie blokady — z której obecnie korzysta bardzo niewiele aplikacji.
Widżet Androida 15 na ekranie blokady, ustawienie 2
Po włączeniu widżetów ekranu blokady w ustawieniach możesz uzyskać dostęp do obszaru widżetów (zwanego „centrum widocznym”), przesuwając palcem do wewnątrz od prawej krawędzi ekranu blokady. Gdy po raz pierwszy uzyskasz dostęp do widocznego centrum, zobaczysz kartę z przyciskiem umożliwiającym dodanie widżetu. Po jednokrotnym odrzuceniu karty nie pojawi się ona już więcej, ale możesz dodać widżety później, naciskając długo w dowolnym miejscu, a następnie dotykając przycisku „dostosuj widżety”, który pojawia się na samej górze. Dotknięcie dowolnego przycisku otwiera edytor widżetów ekran, na którym można dodawać, usuwać lub zmieniać układ widżetów (ale niestety nie można zmieniać ich rozmiaru). Zanim jednak uzyskasz dostęp do ekranu edytora widżetów, musisz odblokować urządzenie. Dzięki temu nikt inny nie będzie mógł dodać widżetu pokazującego Twoje prywatne dane bez Twojej zgody. Jednak po dodaniu żądanych widżetów możesz rzucić na nie okiem bez odblokowywania urządzenia. Gdybym miał zgadnąć, dlaczego Google ogranicza obsługę widżetów ekranu blokady do tabletów z systemem Android 15, powiedziałbym, że dzieje się tak dlatego, że tablety to tak naprawdę jedyne urządzenia z wystarczająco dużymi ekranami, aby wyświetlać wiele widżetów na jednej stronie bez zmiany rozmiaru żadnego z nich. Samsungowi udało się zmieścić widżety na ekranie blokady w telefonach, ale pozwala to tylko na kilka starannie wybranych opcji, chyba że użyjesz osobnego, opcjonalnego modułu Good Lock. Lepszym rozwiązaniem może być przeniesienie „widżetu” W skrócie na dół ekranu blokady i osadzenie widoków z aplikacji innych firm, takich jak Aktywności na żywo w systemie iOS. Wiele wskazuje na to, że Google próbuje tego podejścia, ale okaże się, czy to zastosuje. W każdym razie będę uważnie śledzić rozwój obsługi widżetów na ekranie blokady w Androidzie 15, ponieważ wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia, zanim będzie gotowy na najlepszy czas. Specjalne podziękowania dla dewelopera Kierona Quinna za pomoc w uruchomieniu tej funkcji!
Masz wskazówkę? Mów do nas! Wyślij e-mail do naszych pracowników na adres [email protected]. Możesz zachować anonimowość lub uzyskać uznanie za informacje, to Twój wybór.Komentarze

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android