Obsługa RISC-V w Androidzie właśnie spotkała się z poważnym niepowodzeniem

Obsługa RISC-V w Androidzie właśnie spotkała się z poważnym niepowodzeniem

Edgar Cervantes / Android AuthorityTL; DR Wspólne jądro systemu Android wkrótce usunie obsługę architektury RISC-V. Android Common Kernel to opracowane przez Google rozwidlenie jądra Linuksa, ale z dodatkami specyficznymi dla Androida. RISC-V to architektura typu open source, która zyskuje coraz większą popularność w przestrzeni sprzętowej, a Google stale pracuje nad wdrożeniem jej obsługi w systemie Android. Już na początku 2023 roku Google ogłosił, że pracuje nad umożliwieniem obsługi architektury RISC-V w systemie Android. RISC-V to architektura otwartego zestawu instrukcji, która zyskała na popularności w ostatnich latach, ponieważ producenci sprzętu nie muszą płacić opłat licencyjnych, aby budować chipy RISC-V. Niektóre urządzenia z Androidem są już dostarczane z chipsetami opartymi na RISC-V, chociaż te chipsety zazwyczaj obsługują coś innego niż Android i działają jako koprocesor głównego procesora urządzenia, zazwyczaj opartego na architekturze ARM. Pod koniec ubiegłego roku producent chipów Qualcomm ogłosił, że projektował chipset do noszenia oparty na RISC-V i że chipset ten będzie działał na platformie Google Wear OS opartej na systemie Android. Po wprowadzeniu na rynek te smartwatche z systemem Wear OS będą pierwszym komercyjnym sprzętem RISC-V obsługującym system Android z certyfikatem Google. Aby jednak tak się stało, Google musi przeznaczyć wiele zasobów inżynieryjnych, aby Android – i jego podstawowy rozwidlenie jądra Linuksa – uruchamiał się na sprzęcie RISC-V. Google wykonał już wiele pracy, aby umożliwić obsługę RISC-V w systemie Android, choć jeszcze sporo pracy przed nim.Poprawki AOSP związane z RISC VMishaal Rahman / Android AuthorityGoogle kontynuuje prace nad RISC-V i w ciągu ostatnich kilku dni i tygodni przesłano kilka poprawek. Chociaż w ostatnich tygodniach firma Google wykazała znaczny postęp w ulepszaniu obsługi RISC-V w Androidzie, wydaje się, że jesteśmy wciąż daleko od sprzętu RISC-V obsługującego certyfikowane wersje Androida. Dzisiaj rano starszy inżynier oprogramowania w Google, który według LinkedIn kieruje zespołem ds. systemów Android i pracuje nad rozwidleniem jądra systemu Linux, przesłał do AOSP serię poprawek, które „usuwają obsługę RISCv64 przez ACK”. W opisie tych poprawek znajduje się informacja, że ​​„zakończono obsługę jąder risc64 GKI”.
potwierdź odmowę riscv64Zrzut ekranu przedstawiający poprawki usuwające obsługę ACK dla RISC-VUsuń obsługę obiektów docelowych RISCV64Zrzut ekranu przedstawiający jedną z poprawek usuwających obsługę tworzenia jąder Androida zgodnych z RISC-V. ACK oznacza Android Common Kernel i odnosi się do dalszych gałęzi oficjalnych jąder Linuksa kernel.org utrzymywanych przez Google. ACK to w zasadzie Linux z kilkoma „łatkami interesującymi społeczność Androida, które nie zostały połączone z jądrami głównymi lub jądrami z obsługą długoterminową (LTS).” Istnieje wiele gałęzi ACK, w tym android-mainline, która jest główną gałęzią programistyczną, która jest rozwidlona na gałęzie jądra „GKI”, które odpowiadają określonej kombinacji obsługiwanego jądra Linuksa i wersji systemu operacyjnego Android. GKI oznacza Generic Kernel Image i odnosi się do jądra zbudowanego z jednej z tych gałęzi. Każde certyfikowane urządzenie z Androidem jest dostarczane z jądrem opartym na jednej z tych gałęzi GKI, ponieważ Google obecnie nie certyfikuje urządzeń z Androidem dostarczanych z główną kompilacją jądra Linuksa. Ponieważ te poprawki usuwają obsługę jądra RISC-V i kompilacji jądra RISC-V, i obsługę emulatora RISC-V, każda firma chcąca teraz skompilować wersję Androida RISC-V musiałaby stworzyć i utrzymywać własne rozwidlenie Linuksa z wymaganymi poprawkami ACK i RISC-V. Biorąc pod uwagę, że Google obecnie certyfikuje wyłącznie kompilacje Androida dostarczane z jądrem GKI zbudowanym z gałęzi ACK, oznacza to, że prawdopodobnie w najbliższym czasie nie zobaczymy certyfikowanych kompilacji Androida na sprzęcie RISC-V. Nasza początkowa interpretacja tych poprawek była taka, że ​​Google przygotowywał się do zaprzestania obsługi RISC-V w Androidzie, ponieważ był to najbardziej oczywisty wniosek. Rzecznik Google powiedział nam jednak co następuje:

Android będzie nadal obsługiwać RISC-V. Ze względu na szybkie tempo iteracji nie jesteśmy gotowi zapewnić jednego obsługiwanego obrazu dla wszystkich dostawców. Ta konkretna seria poprawek usuwa obsługę RISC-V z ogólnego obrazu jądra systemu Android (GKI).

Chociaż oświadczenie firmy nie zawiera szczegółowych informacji na temat powodów tej decyzji, warto uzyskać potwierdzenie, że obsługa RISC-V w Androidzie nie zostanie całkowicie wyeliminowana. Mimo to w oświadczeniu nawiązuje się do faktu, że wciąż pozostaje mnóstwo pracy do wykonania, zanim Android będzie gotowy na RISC-V. Nawet gdy będzie już gotowy, Google i tak będzie musiał powtórzyć pracę, aby dodać obsługę RISC-V w jądrze. W każdym razie decyzja Google prawdopodobnie oznacza, że ​​być może będziemy musieli poczekać nawet dłużej, niż oczekiwano, zanim komercyjne urządzenia z Androidem będą działać na chipie RISC-V.
Masz wskazówkę? Mów do nas! Wyślij e-mail do naszych pracowników na adres [email protected]. Możesz zachować anonimowość lub uzyskać uznanie za informacje, to Twój wybór.

Możesz lubić

Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android