Samsung Galaxy Z Flip 5 w teście: Działa dobrze

Samsung Galaxy Z Flip 5 w teście: Działa dobrze

Wraz z Galaxy Z Flip 5 firma Samsung wprowadziła na rynek nowy składany telefon, który zawiera długo oczekiwane ulepszenia w porównaniu do swoich poprzedników. Ale czy mogą one przekonać w życiu codziennym? Właśnie to przetestowałem. Dużo jest faktycznie lepiej, ale Samsung wciąż musi pewne rzeczy zoptymalizować.

Samsung Galaxy Z Flip 5 w teście: wnioski

Ocena GIGA: 8,0 / 10

W 2020 roku testowałem pierwszego Galaxy Z Flip od Samsunga. Wtedy Samsung stworzył coś nowego. Kolejne generacje w ogóle mnie nie interesowały, bo w zasadzie nic tam nie poprawiano. The Galaxy Z Flip 5 to zmienił. Jest optycznie i technicznie na wysokim poziomie, a wartość dodana w postaci dużego zewnętrznego wyświetlacza jest absolutnie dana. Pierwszy raz od 2020 roku miałem poczucie, że na pewno kupię taką składaną komórkę.

Wynika to przede wszystkim z wysoka wydajnośćdem dobry mechanizm składaniadem duży wyświetlacz zewnętrzny a teraz łatwe dojrzała technologia. Żywotność baterii jest w porządku. Przynajmniej mogę przetrwać dzień. A kamery też są akceptowalne. Nawet gdybym za tę cenę liczył na coś więcej w kierunku Galaxy S23.

Szkoda tylko, że Samsung nie poszedł na całość. Czujnik linii papilarnych z boku nie działał dla mnie tak dobrze i brakowało mi panelu LTPO jako zewnętrznego wyświetlacza o częstotliwości do 120 Hz w życiu codziennym. także Wydaje się, że oprogramowanie zewnętrznego wyświetlacza nie jest jeszcze w pełni rozwinięte.

Ogólnie jednak zalety przeważają dla mnie nad wadami, a ponieważ masz teraz co najmniej 256 GB pamięci wewnętrznej, cena jest prawie odpowiednia. Ale ci, którzy poczekają, będą mogli zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ Galaxy Z Flip 5 również odczuje gwałtowny spadek ceny. Jeśli nie chcesz czekać, chwyć go i bądź z niego absolutnie zadowolony.

Samsunga Galaxy Z Flip 5

Samsunga Galaxy Z Flip 5

Teraz cena może być wyższa. Cena na dzień 19.08.2023 05:57

Zalety:

Praktyczny wyświetlacz zewnętrznyWrażenie jakościWysoka wydajnośćNowy zawiasCo najmniej 256 GB pamięci wewnętrznejPięć lat gwarancji na aktualizację

Niedogodności:

Wyświetlacz z wyczuwalnym i widocznym zagięciem Wyświetlacz zewnętrzny tylko z częstotliwością 60 Hz Bez teleobiektywu Czytnik linii papilarnych

Nowy zawias przekonuje

Samsung Galaxy Z Flip 5 można całkowicie złożyć. (Źródło obrazu: GIGA)

Samsung zamontował zupełnie nowy zawias w Galaxy Z Flip 5. Dzięki temu jest to możliwe po raz pierwszy naprawdę całkowicie złożyć telefon. W poprzednich generacjach tego nie było. Zawsze istniała szczelina, przez którą brud mógł dostać się do wnętrza elastycznego wyświetlacza. To już historia. Z Flip 5 można całkowicie zamknąć, dzięki czemu jest nieco cieńszy.

Zawias Samsunga Galaxy Z Flip 5 działa znacznie precyzyjniej. (Źródło obrazu: GIGA)

Nowy zawias otwiera się dobrze, pozostaje na miejscu pod różnymi kątami i to też Dźwięk podczas zamykania jest bardzo zadowalający. Telefon komórkowy wygodnie leży w dłoni zarówno w stanie otwartym, jak i zamkniętym. Czuje się jak coś wyjątkowego, przynajmniej przez kilka pierwszych dni użytkowania. Z biegiem czasu jednak szybko można się do tego przyzwyczaić i podzielić własne obawy między dwie funkcje. Proste czynności wykonuje się bezpośrednio za pomocą zewnętrznego wyświetlacza. Jeśli naprawdę chcesz korzystać z telefonu komórkowego, otwórz go.

Ogromny wyświetlacz zewnętrzny

Zewnętrzny wyświetlacz Samsunga Galaxy Z Flip 5 jest znacznie większy i bardziej praktyczny. (Źródło obrazu: GIGA)

Po tym, jak chińscy producenci smartfonów instalowali coraz większe zewnętrzne wyświetlacze, Samsung poszedł w ich ślady z Galaxy Z Flip 5. To znaczy w porównaniu do Oppo czy Vivo Wyświetlacz znów stał się większy. Jednak Samsung nie nadąża za Motorolą. Chiński konkurent zastosował podwójny aparat i wykorzystał niemal całą powierzchnię jako wyświetlacz. Samsung pomija aparaty i umieszcza więcej informacji w małej sekcji, takich jak sterowanie muzyką.

Nawet jeśli uznam wyhodowany wyświetlacz zewnętrzny za wielką wartość dodaną, tak będzie pełny potencjał jeszcze nie wyczerpany. Zaczyna się od małych rzeczy, takich jak powiadomienia. Wybrałem projekt wyświetlacza zewnętrznego pokazany na powyższym obrazku i pokazuje, że mam kilka powiadomień. Ale kiedy przechodzę do sekcji powiadomień, nic się nie otwiera. Muszę przesunąć w prawo, aby otrzymywać powiadomienia. Tam można je doskonale posortować, zanim jeszcze otworzę telefon.

Dostęp do szybkich ustawień można łatwo uzyskać za pomocą zewnętrznego wyświetlacza Samsunga Galaxy Z Flip 5. (Źródło obrazu: GIGA)

Tak samo jest z pogodą, czasem czy kalendarzem. Dlaczego nie mogę przejść bezpośrednio do funkcji, gdy wyświetlacz jest odblokowany, ale muszę przesunąć palcem? Tylko Aparat można uruchomić za pomocą widżetupozostając na ikonie aparatu i przesuwając w bok.

Staje się to jeszcze bardziej irytujące w przypadku innych aplikacji, takich jak YouTube Music. Nie mogę uruchomić aplikacji z zewnętrznego wyświetlacza. Ale jeśli uruchomię YouTube Music w stanie otwartym, mam sterowanie muzyką na zewnętrznym wyświetlaczu i mogę nawet otworzyć duży kafelek. Jeśli funkcja istnieje, dlaczego nie mogę do niej dotrzeć bezpośrednio, ale muszę skorzystać z objazdu? Moim zdaniem trzeba to jeszcze poprawić.

Możesz z Aplikacja „Dobry zamek”. jednak od Samsunga przenieść wszystkie aplikacje na duży zewnętrzny wyświetlacz, ale te nie są do tego zoptymalizowane i czasami wydają się dziwne. To działa, wystarczy skorzystać z tego objazdu.

Oprogramowanie zewnętrznego wyświetlacza Samsunga Galaxy Z Flip 5 musi jeszcze dojrzeć. (Źródło obrazu: GIGA)

Jeśli Samsung z czasem będzie optymalizował działanie i coraz więcej programistów dostosuje swoje aplikacje bezpośrednio do tego, to jeszcze częściej korzystałbym z zewnętrznego wyświetlacza. I tak często to robiłem w okresie testowym, ponieważ jest to po prostu praktyczne, a obsługa jedną ręką działa wyjątkowo dobrze. Szkoda tylko, że zewnętrzny wyświetlacz pracuje z częstotliwością 60 Hz. Zauważasz to w wielu miejscach podczas przewijania. Wyświetlacz LTPO o częstotliwości do 120 Hz byłby nie tylko płynniejszy, ale także oszczędzałby energię.

Wydajność Hohe

Wydajność Samsunga Galaxy Z Flip 5 jest doskonała. (Źródło obrazu: GIGA)

Podobnie jak w Samsungu Galaxy S23 (test), Snapdragon 8 Gen 2 dla Galaxy jest używany w Galaxy Z Flip 5. Jest to nieco wyższy taktowany procesor Qualcomm, który doskonale radzi sobie w telefonie z klapką. The Zasadniczo wydajność jest zawsze bardzo dobra. Opóźnień było bardzo mało, ale nie warto o nich wspominać. 8 GB pamięci RAM w zupełności wystarczy zarówno do normalnej pracy, jak i do grania. Pomimo letnich temperatur telefon komórkowy nie nagrzewa się.

Jeśli chodzi o oprogramowanie, wydaje się, że nic się nie stało. Wszystkie telefony komórkowe Samsung oferują te same funkcje. Tylko składany wyświetlacz i możliwości, gdy wyświetlacz jest lekko pochylony, są tutaj wyjątkowe. Następnie aplikacje dostosowują się do podzielonego ekranu. W przeciwnym razie nie masz tutaj żadnych większych zalet ani wad. Ale właśnie to lubię w Galaxy Z Flip 5. Zasadniczo otrzymujesz zwykły smartfon, który się składa.

Aparat mógłby być lepszy

Podwójny aparat Samsunga Galaxy Z Flip 5 nieco słabnie. (Źródło obrazu: GIGA)

Z ceną zaczynającą się od 1199 euro, Samsung Galaxy Z Flip 5 należy do najwyższej klasy smartfonów. The Jednak aparat nie do końca nadąża za konkurencją. Zdjęcia głównym aparatem są absolutnie wyraźne i wyglądają całkiem nieźle, ale wszystko wokół nich nieco słabnie. Nie należy więc przybliżać głównym aparatem ani oczekiwać zbyt wiele od ultraszerokiego kąta. Ze względu na składaną konstrukcję Samsung po prostu nie może zainstalować aparatu takiego, jaki znasz z Galaxy S23.

Osobiście szczególnie tęsknię za zoomem. Jasne, Galaxy Z Flip 5 może przybliżać cyfrowo, ale jakość obrazu natychmiast się pogarsza. Różnica jest szczególnie duża w porównaniu ze smartfonem z peryskopowym zoomem. Pomiędzy kamerami są światy. Zdjęcia w słabym świetle działają najlepiej, jeśli trzymasz telefon bardzo nieruchomo. W przeciwnym razie szybko może wystąpić rozmycie.

Galaxy Z Flip 5 ma jednak jedną zasadniczą zaletę. Zewnętrzny wyświetlacz umożliwia Używaj także głównego aparatu jako aparatu do selfie. To samo dotyczy ultraszerokiego kąta. W porównaniu do zwykłego aparatu do selfie jakość obrazu głównego aparatu jest znacznie lepsza. Więc jeśli lubisz robić selfie, to dobrze trafiłeś.

Poniżej kilka zdjęć, które zrobiłem Galaxy Z Flip 5:

Żywotność baterii jest wystarczająca

Z baterią w Samsungu Galaxy Z Flip 5 możesz dobrze przetrwać dzień. (Źródło obrazu: GIGA)

Samsung instaluje tę samą baterię 3700 mAh w Galaxy Z Flip 5, która jest używana w poprzedniku. Radziłem sobie z tym całkiem dobrze i łatwo przez cały dzień z czasem włączenia około pięciu godzin. Gdyby zewnętrzny wyświetlacz był mniejszy i nie stanowił takiej wartości dodanej, czas pracy pewnie byłby krótszy, bo bardziej korzystałbym z głównego wyświetlacza. Ale z dobrą mieszanką przetrwałem cały dzień i wieczorem miałem jeszcze trochę buforu.

Po prostu uważam, że szkoda, że ​​Galaxy Z Flip 5 nadal ładuje się tak wolno. Podobnie jak w przypadku Galaxy S23, możliwe jest tylko 25 watów. Pełne naładowanie tak małej baterii trwa prawie 1,5 godziny. Telefon komórkowy ładuje się bezprzewodowo tylko mocą 10 watów. To również działa całkiem dobrze. Ale musisz uważać, jaką masz stację ładującą Qi. Cewka ładująca jest stosunkowo daleko w dół, więc nie każda stacja stacjonarna jest kompatybilna.

szczegółowe oceny

KategoriaOcena (maks. 10)Zrównoważony rozwój8Wykonanie, wrażenia dotykowe i wzornictwo9Wyświetlacz8Aparaty7Oprogramowanie8Wydajność9Telefon i dźwięk7Pamięć8Bateria i życie codzienne8Razem8.0

Uwaga: Kategoria „Zrównoważony rozwój” liczy się za 10 procent ogólnej oceny.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech