Android 15 może ułatwić korzystanie z telefonu w trybie poziomym

Pełnoekranowy film w orientacji poziomej YouTube na telefonie Nothing Phone 2Damien Wilde / Android AuthorityTL;DR Android 15 może ulepszyć ekran blokady i panel powiadomień, aby wyglądały lepiej na telefonach w trybie poziomym. Obecnie na telefonach nie można nawet obrócić ekranu blokady do trybu poziomego. Tymczasem panel powiadomień można obrócić do trybu poziomego, ale układ poświęca dużo miejsca. Chociaż Google zaprojektował interfejs Androida tak, aby prawidłowo skalował się zarówno na telefonach, jak i tabletach, zoptymalizował interfejs tak, aby wyglądał najlepiej w trybie pionowym w przypadku telefonów i poziomym w przypadku tabletów. Ma to największy sens, ponieważ telefony są naturalnie przeznaczone do trzymania w trybie pionowym, a tablety w trybie poziomym, ale zdarzają się sytuacje, gdy chcesz używać któregokolwiek urządzenia w odwrotnej orientacji. Jeśli jednak obrócisz telefon z Androidem do trybu poziomego, możesz zauważyć, że niektóre elementy interfejsu systemu, takie jak ekran blokady i panel powiadomień, nie są zoptymalizowane, przynajmniej na standardowym Androidzie. Na szczęście aktualizacja Androida 15 może zapewnić zoptymalizowany układ poziomy zarówno ekranu blokady, jak i panelu powiadomień w telefonach. Zanim zaprezentuję nowy układ ekranu blokady i panelu powiadomień, chcę wspomnieć, jak wyglądają w bieżącej wersji Androida 14 . Ponieważ w fabrycznym systemie Android 14 na telefonach z systemem Android 14 w ogóle nie można obracać ekranu blokady, nie mam tam nic do pokazania. Natomiast panel powiadomień ma układ poziomy, który jest już dostępny w systemie Android 14, aczkolwiek z pewnymi problemami. Na początek jest dużo zmarnowanego miejsca, ponieważ dwie trzecie ekranu jest zarezerwowane dla powiadomień, które rozciągają się tylko do około połowy szerokości panelu. Górną jedną trzecią zajmuje rząd czterech kafelków Szybkich ustawień, co jest w porządku, ale inne elementy, takie jak przycisk edycji Szybkich ustawień, suwak jasności, menedżer zadań usług pierwszego planu, przełącznik użytkowników, skrót do ustawień i skrót do menu zasilania, nie są dostępne. pokazane. Te pozostałe elementy są widoczne dopiero po całkowitym rozwinięciu panelu powiadomień, co wymaga kolejnego przesunięcia w dół. Na szczęście Androidowi udaje się przynajmniej umieścić odtwarzacz multimedialny w stanie nierozwiniętym, ale wadą jest to, że jest mniej miejsca na powiadomienia. Natomiast nowszy układ panelu powiadomień, który ręcznie włączyłem w Androidzie 15, pozostawia wystarczająco dużo miejsca, aby wyświetlić powiadomienia, cztery kafelki Szybkich ustawień (w układzie 2×2), suwak jasności i resztę wcześniej wspomnianych elementów . Tak naprawdę nowy panel powiadomień dla telefonów wygląda w zasadzie jak zmniejszona wersja panelu powiadomień na tabletach.
Nowy poziomy interfejs Androida 15 bez powiadomieńNowy poziomy interfejs Androida 15 z powiadomieniami
Podobnie nowy układ trybu poziomego dla ekranów blokady telefonów wygląda podobnie do tego dla tabletów. Po raz pierwszy zauważyłem zoptymalizowany pod kątem krajobrazu interfejs użytkownika dla ekranu blokady w Androidzie 14 QPR1 Beta 1, wydany we wrześniu ubiegłego roku, natomiast zoptymalizowany pod kątem krajobrazu interfejs użytkownika dla panelu powiadomień w Androidzie 14 QPR2 Beta 2, wydanym w grudniu. Chociaż te zoptymalizowane pod kątem krajobrazu interfejsy użytkownika są dostępne w kompilacjach Androida od kilku miesięcy, nadal są wyraźnie niedokończone, ponieważ podczas ich używania napotkałem wiele błędów. Na przykład odtwarzacz multimediów pokrywa się ze skrótem ekranu blokady po lewej stronie oraz widżetem W skrócie. Licznik liczby stron Szybkich ustawień błędnie przyjął, że są tylko trzy strony, podczas gdy było ich sześć (chociaż problem ten został naprawiony po ponownym uruchomieniu). Wreszcie, przesuwając kafelki Szybkich ustawień, możesz je zobaczyć pod powiadomieniami po prawej stronie. Pomimo tych problemów nowe, zoptymalizowane pod kątem krajobrazu układy ekranu blokady i panelu powiadomień stanowią wyraźne ulepszenia w porównaniu z obecnym stanem bazowym. Mam nadzieję, że Google wkrótce naprawi te niedociągnięcia i w przyszłej aktualizacji będzie mógł wprowadzić nowy interfejs do standardowego Androida.
Masz wskazówkę? Mów do nas! Wyślij e-mail do naszych pracowników na adres [email protected]. Możesz zachować anonimowość lub uzyskać uznanie za informacje, to Twój wybór.

Możesz lubić

Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android