Lösung: „Ostrzeżenie: Zdalna identyfikacja hosta uległa zmianie” (SSH)

Lösung: „Ostrzeżenie: Zdalna identyfikacja hosta uległa zmianie” (SSH)

Próbujesz zalogować się do serwera przez SSH i pojawia się komunikat „Ostrzeżenie: Zdalna identyfikacja hosta została zmieniona”. Pokażemy Ci tutaj, co to oznacza i jak możesz pozbyć się ostrzeżenia, aby móc ponownie zalogować się przez SSH.

Znaczenie komunikatu: „Ostrzeżenie: Zdalna identyfikacja hosta uległa zmianie”

Komunikat może się wyświetlić, jeżeli chcesz zalogować się do komputera (hosta/serwera) poprzez SSH. Aby to dokładnie zrozumieć, musisz wiedzieć, jak zwykle nawiązywane jest połączenie SSH.

Odcisk palca SSH wyjaśniony w prosty sposób

W przeciwieństwie do HTTPS, w przypadku SSH nie ma centralnych dostawców certyfikatów, którzy potwierdziliby, że połączyłeś się z właściwym serwerem. Więc jeśli ty łączenie się z serwerem przez SSH po raz pierwszy, klucz oferowany przez serwer jest nadal nieznany klientowi. Otrzymasz zatem wiadomość o nowym odcisku palca:

Nie można ustalić autentyczności hosta „www.beispiel.de (192.168.178.41)”.
Odcisk palca klucza ECDSA to SHA256:782DAg2VFu5wdfOF4RuFW04qMfVbahRfgk4Elsd.
Czy na pewno chcesz kontynuować łączenie (tak/nie/[fingerprint])?

Odcisk palca ma na celu upewnienie się, że tak jest w przyszłości ponownie połączy się z właściwym serwerem (unikalna identyfikacja). Odpowiednie serwery zwykle mają gdzieś opublikowany odcisk palca, który można następnie sprawdzić.

Odcisk palca opiera się na kluczu publicznym SSH hosta/serwera i jest również nazywany „Klucz publiczny” zwany. Zwykle znajduje się on na serwerze /etc/ssh/ssh_host_rsa_key.pub zapisane. Jednocześnie tzw Prywatny klucz przechowywane na kliencie, które służą do przyszłych logowań do serwera poprzez SSH. Klient tworzy wpis w pliku „znane_hosty„, który na przykład w systemie Linux znajduje się w folderze /home//.ssh/known_hosts jest zapisany. Plik zawiera listę wszystkich znanych serwerów SSH, z którymi już się połączyłeś.

Jednak ten odcisk palca serwera zmienia się przy następnym połączeniuotrzymasz wiadomość typu:

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ @@@
@ OSTRZEŻENIE: ZDALNA IDENTYFIKACJA HOSTA ZMIENIŁA SIĘ! @
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ @@@
MOŻLIWE, ŻE KTOŚ ZROBI COŚ ZŁEGO!
Ktoś może Cię teraz podsłuchiwać (atak typu man-in-the-middle)!
Możliwe jest również, że klucz hosta został właśnie zmieniony.

Dlaczego zmienił się odcisk palca SSH?

Zazwyczaj odcisk palca serwera nie powinien zmieniać się tak łatwo. Jeśli tak się mimo wszystko stanie, następujące mieć powody:

Klucz publiczny uległ zmianie. Tak się dzieje, gdy… Ponownie zainstalowałem SSH na serwerze stał się. Próbujesz połączyć się z zupełnie innym serwerem, ale który ma tę samą domenę lub adres IP. Dzieje się tak na przykład, jeśli zmienisz kartę microSD w Raspberry Pi, a następnie będziesz chciał zalogować się przez SSH na ten sam adres IP Raspberry. Na drugiej karcie microSD przechowywany jest inny klucz publiczny. Byłeś ofiarą jednego Atak człowieka pośrodku i ktoś przekierował Twoją próbę połączenia na inny serwer, który mógłby w ten sposób uzyskać dostęp do wrażliwych danych, takich jak Twoja nazwa użytkownika i hasło. (Uwaga niebezpieczeństwo!)

Streszczenie

Jeśli otrzymasz wiadomość, że odcisk palca serwera się zmienił, sprawdź dokładnie, czy łączysz się z właściwym serwerem. Jeśli SSH zostało ponownie zainstalowane lub wiesz, dlaczego odcisk palca się zmienił, możesz zignorować komunikat i kontynuować połączenie SSH. Jeśli nie masz pewności, skontaktuj się z administratorem systemu lub technikiem IT, jeśli jest dostępny.

Zmieniła się identyfikacja hosta zdalnego: usuń ostrzeżenie i połącz się przez SSH

Wykonaj poniższe kroki tylko wtedy, gdy jesteś pewien, że chcesz połączyć się z właściwym serwerem!

Jeśli pojawi się komunikat „Zmieniona identyfikacja hosta zdalnego”, Twój komputer (klient) zwykle odmawia połączenia SSH z serwerem. W zależności od serwera, z którym chcesz się połączyć przez SSH, rozwiązanie zostanie już wyświetlone pod ostrzeżeniem w terminalu. Na przykład Raspberry Pi mówi:


Dodaj poprawny klucz hosta w /home/robert/.ssh/know_hosts, aby pozbyć się tej wiadomości.
Nieprawidłowy klucz ECDSA w /home/robert/.ssh/known_hosts:5
usuń za pomocą:
ssh-keygen -f “/home/robert/.ssh/znane_hosty” -R “192.168.178.41”

Pamiętaj, że będziesz mieć inną nazwę użytkownika i adres IP. Zmień to odpowiednio dla siebie. W powyższym przykładzie polecenie jest wystarczające ssh-keygen -f “/home/robert/.ssh/znane_hosty” -R “192.168.178.41” w terminalu i potwierdź Enterem.

Polecenie usuwa wszystkie (stare) klucze SSH należące do adresu IP hosta. Parametr -f określa powiązany plik, w którym przechowywane są znane hosty na kliencie. Parametr „-R” usuwa wpisy dotyczące adresu IP serwera 192.168.178.41. W niektórych przypadkach może to być dla Ciebie wystarczające ssh-keygen -R 192.168.178.41 lub alternatywnie ssh-keygen -R www.beispiel.de wejść. Otrzymasz wiadomość, że plik „znane_hosty” został zaktualizowany. Mogła zostać również utworzona kopia zapasowa oryginału.

Następnie możesz ponownie nawiązać połączenie SSH z serwerem. Otrzymasz wiadomość jak przy pierwszym połączeniu SSH (patrz wyżej), gdzie widoczny jest odcisk palca. Potwierdza połączenie za pomocą „Tak” i naciska Enter. Jeśli nie masz uprawnień do wykonania powyższych kroków, skontaktuj się z administratorem systemu.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Nie chcesz przegapić kolejnych aktualności ze świata technologii, gier i popkultury? Brak aktualnych testów i poradników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech