Jak PlayStation i Xbox promują dostępność

Jak PlayStation i Xbox promują dostępność

Gry nie są już niszą i coraz więcej osób odkrywa gry wideo jako swoje nowe hobby. Niektóre z nich opierają się na dostępności ze względu na różne ograniczenia. Te ustawienia na obecnych konsolach sprawiają, że gry są dostępne dla każdego.

Dostępność na Sony i PlayStation

Obie ręce na kontrolerze, palce na przyciskach, oczy na telewizorze. To, co niektórzy uważają za oczywiste, dla osób niepełnosprawnych może być ogromnym wyzwaniem. The Dostępność w grach wideo zyskała na popularności dopiero w ostatnich latach. Na szczęście twórcy i wydawcy gier i konsol udostępniają graczom z ograniczeniami coraz więcej ustawień.

Na przykład na PlayStation 5 dostępne opcje gier są wyraźnie widoczne u góry ustawień. Tutaj można dokonać regulacji Spraw, aby gry na PS5 były dostępne dla wszystkich.

Ustawienia wyświetlania i dźwięku

Percepcja wzrokowa jest głównym przedmiotem zainteresowania gier wideo. Konsole PlayStation oferują zatem kilka przydatnych ustawień, które wizualnie zapewniają większą dostępność. Tak możesz Wyłącz efekty ruchu, takie jak rozmycie ruchu lub ruchy ekranu a odwrócenie kolorów pomaga przy problemach z widzeniem kolorów.

Opcje dostępności PS5Ustawienia dostępności są obszerne i łatwo dostępne z menu. (Źródło obrazu: GIGA)

Ogólnie rzecz biorąc, można powiększyć teksty wyświetlane na ekranie lub ułatwić ich czytanie, zwiększając kontrast. The Funkcja powiększania powiększa określony obszar ekranu.

Czy lubisz bawić się ze znajomymi i rozmawiać z nimi za pomocą czatu głosowego? Transkrypcja czatu konwertuje mowę innych graczy na tekst. Działa to w przypadku czatów grupowych i głosowych. Dodatkowo, wprowadzone wiadomości będą także odczytywane innym graczom.

Czytnik ekranu i napisy

Jeśli inne zmysły, takie jak wzrok lub słuch, są ograniczone, pomocne mogą okazać się czytniki ekranu i napisy na PS5 i PS4. Czytnik ekranu jest szczególnie przydatny, ponieważ Teksty ekranowe czytane na głos stać się. Możesz indywidualnie dostosować prędkość mówienia, rodzaj głosu i głośność. Warto jednak wspomnieć, że dla czytnika ekranu dostępne są tylko wybrane języki.

Indywidualne ustawienia sterownika

Kontroler to najważniejsze narzędzie do gier wideo na konsoli, jednak nie każdy może obsługiwać DualShocka 5 lub podobne urządzenia w ten sam sposób. PlayStation oferuje jedno niestandardowe mapowanie klawiszy dzięki czemu możesz dowolnie zmieniać funkcje przycisków.

Dostępność na PlayStationDostępność na PlayStationZmień przypisanie przycisków kontrolera DualShock według własnego uznania. (Źródło obrazu: GIGA)

Istnieje również możliwość drugi gamepad jako kontroler pomocniczy używać. Pozwala to na wspólną zabawę z drugą osobą, korzystając z dwóch kontrolerów tak, jakby były jednym urządzeniem. Może to być przydatne także dla rodziców z dziećmi.

Xbox oferuje te ustawienia ułatwień dostępu

W porównaniu do Sony Microsoft od dawna jest pionierem pod względem dostępności, a amerykańska firma wprowadziła nawet kontroler adaptacyjny Xbox Urządzenie dla graczy o ograniczonej sprawności ruchowej w sklepie. Kontroler dostępu Sony pojawił się później.

Jeśli korzystałeś z Game Pass na swoim komputerze, a później kupiłeś Xbox One lub Xbox Series X/S, Twoje ustawienia dostępności zostaną przejęte i przeniesione bezpośrednio na nową konsolę – godne pochwały!

Ustawienia dostępności na Xboxie są bardzo podobne do tych na PlayStation. Podsumowując, są to najważniejsze opcje na Xboksie.

Dostępność na XboxDostępność na XboxPrzegląd ustawień ułatwień dostępu na konsolach Xbox. (Źródło obrazu: GIGA)

Opcje ekranu i dźwięku

Możesz użyć lupy ekranowej Powiększ określony obszar ekranuaby lepiej widzieć tekst i obrazy. Jeśli włączysz fokus kontrolera, szkło powiększające będzie podążać za fokusem gamepada na telewizorze lub monitorze.

Możesz także lepiej wyróżnić elementy menu włączając wysoki kontrast. Alternatywnie istnieje nawet taka możliwość dostosować cały projekt struktury menu – Kolory, jasność, tryb nocny itp.

Zapewnia to tak zwane wyjście mono wszystkie kanały audio połączone w jeden stać się. Oznacza to, że ten sam dźwięk będzie odtwarzany na wszystkich głośnikach.

Opcje filtrów kolorów konsoli XboxOpcje filtrów kolorów konsoli XboxNiezależnie od tego, czy jest to deuteranopia, protanopia czy tritanopia: ustawienia filtra kolorów Xbox zapewniają większą dostępność. (Źródło obrazu: GIGA)

Aktorstwo głosowe i napisy

Jeśli chodzi o dostępność, Xbox oferuje także czytnik ekranu, który odczytuje tekst, przyciski i inne elementy na ekranie. Można nawet tutaj wybieraj spośród trzech różnych głosów Microsoftzmień głośność, szybkość i ton mowy.

Umierać Transkrypcja gier i czatów umożliwia konwersję mowy na tekst i odwrotnie. Działa to nie tylko podczas rozmów grupowych, podczas których rozmawiasz z innymi graczami, ale także w wybranych grach.

Dennis Winkens ma paraplegię. W tym filmie możesz zobaczyć, jak kontroler adaptacyjny Xbox firmy Microsoft wspiera go podczas grania.

Kontroler adaptacyjny Xbox w akcji

Kontroler adaptacyjny Xbox w akcji

Dostosuj sterownik według własnych życzeń

Podobnie jak w przypadku konsoli PlayStation firmy Sony, również możesz to zrobić Dostosuj przypisanie przycisków kontrolera Xbox do swoich potrzeb. Istnieje również możliwość włączenia lub wyłączenia wibracji kontrolera.

Podobnie jak w PlayStation, tzw. drugi pilot umożliwia połączenie wejścia dwóch kontrolerów, dzięki czemu dwie osoby mogą grać jako jeden.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech