Tania alternatywa dla ogrzewania gazowego i olejowego: klimatyzacja typu split jako poufna wskazówka

Tania alternatywa dla ogrzewania gazowego i olejowego: klimatyzacja typu split jako poufna wskazówka

Niemcy szukają niedrogich alternatyw dla klasycznego systemu ogrzewania gazowego, który jest instalowany w milionach gospodarstw domowych. Pompa ciepła to jedno z najlepszych rozwiązań. Jednak dla niektórych osób dzielony system klimatyzacji może być również dobrym rozwiązaniem.

Klimatyzatory typu split mogą również efektywnie ogrzewać

Pompy ciepła są idealną alternatywą dla ogrzewania gazowego i olejowego, jednak obecnie są niezwykle popularne i drogie. Z tego powodu Coraz większym zainteresowaniem cieszą się systemy klimatyzacji typu split. Znamy to z wielu cieplejszych krajów Europy, gdzie na budynkach wiszą typowe sprężarki z dużymi wentylatorami. Dokładnie ten obraz będzie można w przyszłości częściej spotykać w Niemczech. Ponieważ zimą nie jest tam zbyt zimno, urządzenia służą nie tylko do chłodzenia, ale także do dodatkowego ogrzewania.

Czy wkrótce będziemy widzieć coraz więcej tych sprężarek do systemów klimatyzacji typu split na ścianach domów w Niemczech? (Źródło obrazu: Ron Lach @Pexels)

Wiele osób dowiedziało się o tym dopiero od czasu kryzysu gazowego że istnieją dzielone systemy klimatyzacji, które w rzeczywistości są bardzo wydajnymi pompami ciepła typu powietrze-powietrze. Czynnik chłodniczy przemieszcza się tam i z powrotem pomiędzy sprężarką zewnętrzną a jednostką wewnętrzną, chłodząc lub ogrzewając pomieszczenie – mówiąc najprościej. Jedyną ważną rzeczą jest to, że jest pewna różnica temperatur i wystarczająca ilość krążącego powietrza dla sprężarki. Split system klimatyzacji wymaga również energii elektrycznej. Jest ona przekształcana na moc chłodniczą lub grzewczą. Działa to tak samo wydajnie, jak klasyczna pompa ciepła.

Jeśli zainstalujesz system klimatyzacji typu split, będziesz miał oczywiście tę zaletę, że latem będziesz mógł chłodzić pomieszczenia. W końcu to klimatyzator. Zatem komfort wzrasta, nawet jeśli faktycznym zamierzeniem była możliwość ogrzewania w zimie.

Energia wytworzona w elektrowni balkonowej może przynajmniej w pewnym stopniu pokryć potrzeby systemu klimatyzacji typu split:

Energia słoneczna z balkonu – czy warto postawić elektrownię balkonową?

Co tak naprawdę potrafi system klimatyzacji typu split?

Zasadniczo dom lub mieszkanie można całkowicie ogrzać za pomocą systemu klimatyzacji typu split. Wymagana jest do tego jednostka zewnętrzna typu multi-split. Jest to duża sprężarka zewnętrzna z możliwością podłączenia kilku jednostek wewnętrznych. Ponieważ każdy pokój w domu lub mieszkaniu potrzebuje własnej jednostki wewnętrznej, którą można sterować indywidualnie. Zdecydowanie powinieneś zasięgnąć porady u profesjonalisty, bo tak to działa za cały budynek około 10 000 do 20 000 euroile taka konwersja może kosztować. A przygotowanie ciepłej wody w ogóle się nie odbywa. W tym celu będziesz potrzebować dodatkowego rozwiązania, które kosztuje dodatkowo. Odbywa się to również za pomocą klasycznej pompy ciepła.

Kompletne zestawy dzielonych systemów klimatyzacji są sprzedawane tanio na Amazon. (Źródło obrazu: GIGA)

Jeśli chcesz chłodzić lub ogrzewać tylko jedno pomieszczenie, to tak Pojedyncze systemy klimatyzacji typu split są tanim rozwiązaniem (zobacz na Amazonie). Zgodnie z ogólną zasadą w przypadku pomieszczeń o normalnej wielkości i normalnej izolacji wystarczy urządzenie o mocy 3,4 kW. W starym budynku o słabej izolacji lub w bardzo dużych pomieszczeniach wymagany jest system o większej mocy. W przypadku mniejszych lub bardzo dobrze izolowanych pomieszczeń wystarczający jest mniejszy system.

Klimatyzacja dzielona Kühlbringer – 12000 BTU – klimatyzator inwerterowy z funkcją ogrzewania, WiFi i aplikacją – bi

Produkt nie jest już dostępny. Ostatnio sprawdzane: 13 maja 2024 r., godz. 2:15

W USA istnieje już prosta i niedroga pompa ciepła, którą można doposażyć w każde mieszkanie:

Nie da się tak szybko zainstalować systemu klimatyzacji typu split. Należy podłączyć jednostkę zewnętrzną do jednostek wewnętrznych. Wymaga to wiercenia rdzeniowego. W Niemczech takie urządzenia mogą uruchamiać wyłącznie instalatorzy klimatyzacji, ponieważ pomimo przewodów „Quick Connect”, które każdy może podłączyć, używają oni płynu chłodzącego, który nie jest nieszkodliwy. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, potrzebujesz także zgody właściciela i stowarzyszenia właścicieli domów, ponieważ zmienia się fasada budynku. Nie jest to więc takie proste, jak się często wydaje.

Czy warto kupić klimatyzator typu split?

Każdy musi sam zdecydować, kierując się konstrukcją domu lub mieszkania, dostępnymi opcjami i portfelem. Po prostu nie ma na to ogólnej odpowiedzi. Dlatego tak ważne jest profesjonalne doradztwo. Nawet jeśli zakup systemu klimatyzacji typu split kosztuje zaledwie kilkaset euro, jego instalacja może kosztować dwa lub trzy razy więcej. Jeśli naprawdę szukasz alternatywy dla ogrzewania gazowego, musisz to zrobić Uzyskaj poradę od inżyniera zajmującego się ogrzewaniem. Zna wszystkie możliwości i źródła finansowania. Tylko w ten sposób możesz podjąć właściwą decyzję.

Spodobał Ci się post? Śledź nas na WhatsApp i Google News i nie przegap żadnych aktualności na temat technologii, gier i rozrywki.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech