Większa ekspozycja na sztuczne, jasne światło zewnętrzne w nocy wiąże się z większym ryzykiem udaru

Większa ekspozycja na sztuczne, jasne światło zewnętrzne w nocy wiąże się z większym ryzykiem udaru

Jak wynika z badań opublikowanych dzisiaj w Stroke, recenzowanym czasopiśmie naukowym American Stroke Association, osoby stale narażone na nocne działanie jasnego, sztucznego światła mogą być narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia chorób wpływających na przepływ krwi do mózgu i udaru mózgu. oddział American Heart Association.

Jasne światła zewnętrzne są używane w nocy, aby poprawić widoczność otoczenia, poprawiając bezpieczeństwo i komfort ludzi. Jednak według autorów badania nadmierne korzystanie ze sztucznego światła spowodowało, że około 80% światowej populacji żyje w środowiskach zanieczyszczonych światłem.

Chociaż poprzednie badania powiązały zwiększoną ekspozycję na jasne, sztuczne światło w nocy z rozwojem chorób sercowo-naczyniowych, jest to jedno z pierwszych badań sprawdzających związek między ekspozycją na zanieczyszczenie światłem w nocy a potencjalnym ryzykiem dla zdrowia mózgu i udaru mózgu.

„Pomimo znaczących postępów w ograniczaniu tradycyjnych czynników ryzyka chorób układu krążenia, takich jak palenie tytoniu, otyłość i cukrzyca typu 2, w naszych wysiłkach na rzecz zmniejszenia globalnego obciążenia chorobami sercowo-naczyniowymi ważne jest uwzględnienie czynników środowiskowych” – stwierdził jeden z autorów korespondujących, Jian-Bing Wang. dr, pracownik naukowy na oddziale zdrowia publicznego i oddziale endokrynologii Szpitala Dziecięcego, Szkoły Medycznej Uniwersytetu Zhejiang i Narodowego Centrum Badań Klinicznych nad Zdrowiem Dzieci w Hangzhou w Chinach.

W przeglądzie obejmującym 28 302 dorosłych mieszkańców Chin, narażenie na nocne światło na zewnątrz budynków mieszkalnych oceniono za pomocą zdjęć satelitarnych, które sporządziły mapę zanieczyszczenia światłem. Przypadki udaru mózgu potwierdzała szpitalna dokumentacja medyczna oraz akty zgonu.

Analiza danych obejmujących sześcioletnią obserwację uczestników wykazała, że:

U 1278 osób wystąpiła choroba naczyniowo-mózgowa, w tym 777 przypadków udaru niedokrwiennego (spowodowanego skrzepami) i 133 przypadki udaru krwotocznego (krwawienia). U osób o najwyższym poziomie ekspozycji na światło zewnętrzne w nocy ryzyko wystąpienia choroby naczyniowo-mózgowej było o 43% wyższe w porównaniu z osobami o najniższym poziomie ekspozycji. U osób o najwyższym poziomie narażenia na cząstki stałe 2,5 (PM2,5 to przede wszystkim emisja ze spalania benzyny, oleju napędowego lub drewna) ryzyko wystąpienia choroby naczyń mózgowych było o 41% wyższe w porównaniu z uczestnikami o najniższym poziomie narażenia na pyły. PM2,5. U uczestników o najwyższym poziomie narażenia na pył PM10 (PM10 pochodzi głównie z kurzu i dymu) ryzyko wystąpienia choroby naczyniowo-mózgowej było o 50% wyższe w porównaniu z osobami o najniższej ekspozycji na PM10. Uczestnicy o największej ekspozycji na tlenek azotu (emisje z samochodów osobowych, ciężarówek i autobusów, elektrowni i sprzętu terenowego) mieli o 31% większe ryzyko rozwoju choroby naczyniowo-mózgowej w porównaniu z osobami o najniższej ekspozycji.

Warto zauważyć, że dodatkowa analiza, która obejmowała zarówno światło zewnętrzne w nocy, jak i zanieczyszczenie, wykazała, że ​​związek ze zwiększonym ryzykiem chorób naczyniowo-mózgowych utrzymywał się, z wyjątkiem udaru niedokrwiennego mózgu.

„Nasze badanie sugeruje, że wyższy poziom ekspozycji na sztuczne światło zewnętrzne w nocy może być czynnikiem ryzyka chorób naczyniowo-mózgowych” – stwierdziła Wang. „Dlatego radzimy ludziom, zwłaszcza mieszkającym na obszarach miejskich, aby rozważyli zmniejszenie tego narażenia, aby uchronić się przed jego potencjalnym szkodliwym wpływem”.

Sztuczne źródła światła obejmują źródła światła fluorescencyjne, żarowe i LED. Ciągła ekspozycja na te źródła światła w nocy może hamować produkcję melatoniny, hormonu sprzyjającego zasypianiu. Może to zakłócać 24-godzinny zegar wewnętrzny człowieka i zakłócać sen. Z badania wynika, że ​​u osób źle sypiających w porównaniu z osobami, które dobrze śpią, z biegiem czasu występuje większe ryzyko pogorszenia się stanu zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Life's Essential 8 stowarzyszenia American Heart Association uwzględnia zdrowy sen jako jedno z ośmiu zachowań związanych ze zdrowym stylem życia i środków zdrowotnych zapewniających optymalne zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

„Musimy opracować skuteczniejsze polityki i strategie zapobiegawcze, aby zmniejszyć obciążenie chorobami powodowane przez czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie światłem i powietrze, szczególnie w przypadku ludzi żyjących w najgęściej zaludnionych i zanieczyszczonych obszarach na całym świecie” – powiedziała Wang.

Tło badania i szczegóły:

Analizę przeprowadzono w latach 2015–2021 i objęto osoby dorosłe bez chorób układu krążenia mieszkające w Ningbo, głównym mieście portowym i przemysłowym na wschodnim wybrzeżu Chin, liczącym ponad 8,2 mln osób według chińskiego spisu powszechnego z 2020 r. Średni wiek uczestników badania wyniósł 62 lata, a około 60% stanowiły kobiety. Do badania włączono uczestników w latach 2015–2018 i obserwowano ich przez okres do sześciu lat pod kątem choroby naczyń mózgowych, udaru niedokrwiennego i udaru krwotocznego. Wykluczono osoby z niedostępnymi adresami lub zapisami błędów, brakującymi danych towarzyszących (dane nieuwzględnione w pierwotnym badaniu, które mogą zmienić wyniki), ekstremalne poziomy ekspozycji na światło zewnętrzne w nocy, wcześniej zdiagnozowaną chorobę naczyń mózgowych w momencie włączenia do badania i w ciągu 1 roku od włączenia. z analizy.

Badanie miało kilka ograniczeń, w tym brak danych na temat produktów oświetleniowych do wnętrz i środków zacieniających, takich jak zasłony zaciemniające używane przez uczestników w nocy. Ponadto produkty satelitarne rzadko wychwytują źródła niebieskiego światła, co może prowadzić do niedoszacowanego związku między światłem zewnętrznym w nocy a chorobami naczyń mózgowych; a badana populacja pochodziła z jednego miasta w Chinach, dlatego ustalenia mogą nie dotyczyć mieszkańców innych społeczności o różnej ekspozycji na światło zewnętrzne w nocy. Aby potwierdzić te ustalenia, potrzebne są większe badania prospektywne.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science