Kwestionowanie prehistorycznych ról płciowych: badania pokazują, że kobiety też były myśliwymi

Kwestionowanie prehistorycznych ról płciowych: badania pokazują, że kobiety też były myśliwymi

Wielu z nas zna tę historię: w czasach prehistorycznych mężczyźni byli myśliwymi, a kobiety zbieraczkami. Kobiety nie były fizycznie zdolne do polowania, ponieważ ich anatomia różniła się od mężczyzn. A ponieważ ludzie byli myśliwymi, napędzali ewolucję człowieka.

Jednak ta historia nie jest prawdziwa, jak wynika z badań profesor antropologii Uniwersytetu Delaware, Sarah Lacy, opublikowanych niedawno w czasopiśmie „Scientific American” oraz w dwóch artykułach w czasopiśmie „American Anthropologist”.

Lacy i jej koleżanka Cara Ocobock z Uniwersytetu Notre Dame zbadały podział pracy ze względu na płeć w epoce paleolitu, około 2,5 miliona do 12 000 lat temu. Przeglądając aktualne dowody archeologiczne i literaturę, znaleźli niewiele dowodów potwierdzających tezę, że role są przypisane konkretnie każdej płci. Zespół przyjrzał się także fizjologii kobiet i odkrył, że kobiety nie tylko fizycznie były w stanie zostać myśliwymi, ale istnieje niewiele dowodów na to, że nie polowały.

Lacy jest antropologiem biologicznym badającym zdrowie wczesnych ludzi, a Ocobock jest fizjologiem, który dokonuje analogii między współczesnością a zapisem kopalnym. Przyjaciele ze studiów podyplomowych nawiązali współpracę po tym, jak „narzekali na szereg opublikowanych artykułów, w których wykorzystano domyślną hipotezę zerową, że jaskiniowcy mają silny podział pracy ze względu na płeć, mężczyźni polują, kobiety zbierają różne rzeczy. Zapytaliśmy: „Dlaczego tak się dzieje”. rozwiązanie domyślne? Mamy wiele dowodów na to, że tak nie jest” – stwierdziła Lacy.

Naukowcy znaleźli przykłady równości obu płci w starożytnych narzędziach, diecie, sztuce, pochówkach i anatomii.

„Ludzie znajdowali rzeczy w przeszłości i po prostu automatycznie przypisywali im płeć męską i nie przyjmowali do wiadomości faktu, że wszyscy, których znaleźliśmy w przeszłości, mieli te znaczniki, czy to w kościach, czy w kamiennych narzędziach umieszczanych w ich pochówkach. Możemy „Tak naprawdę nie wiadomo, kto co zrobił, prawda? Nie możemy powiedzieć: «Och, tylko mężczyźni flinttknapują», ponieważ na kamiennym narzędziu nie ma podpisu, który mówiłby nam, kto to zrobił” – stwierdziła Lacy, odnosząc się do metody, za pomocą której wytwarzano narzędzia kamienne. „Ale z dowodów, które posiadamy, wydaje się, że prawie nie ma różnic w rolach ze względu na płeć”.

Zespół zbadał także, czy różnice anatomiczne i fizjologiczne między mężczyznami i kobietami uniemożliwiają kobietom polowanie. Odkryli, że mężczyźni mają przewagę nad kobietami w czynnościach wymagających szybkości i mocy, takich jak sprint i rzucanie, ale kobiety mają przewagę nad mężczyznami w czynnościach wymagających wytrzymałości, takich jak bieganie. Obydwa rodzaje zajęć były w starożytności niezbędne do polowań.

Zespół podkreślił rolę hormonu estrogenu, który występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, jako kluczowego elementu zapewniającego tę przewagę. Estrogen może zwiększać metabolizm tłuszczów, co zapewnia mięśniom długotrwałe źródło energii i może regulować rozpad mięśni, zapobiegając ich zużyciu. Naukowcy prześledzili receptory estrogenowe – białka kierujące hormon we właściwe miejsce w organizmie – już 600 milionów lat temu.

„Kiedy przyjrzymy się głębiej anatomii i współczesnej fizjologii, a następnie faktycznie przyjrzymy się pozostałościom szkieletu starożytnych ludzi, nie zauważymy różnicy w wzorcach traum u mężczyzn i kobiet, ponieważ wykonują oni te same czynności” – powiedziała Lacy.

W epoce paleolitu większość ludzi żyła w małych grupach. Dla Lacy pomysł, że tylko część grupy będzie polować, nie miał sensu.

„Żyje się w tak małym społeczeństwie. Trzeba być naprawdę, naprawdę elastycznym” – powiedziała. „Każdy musi być w stanie przyjąć dowolną rolę w dowolnym momencie. Wydaje się to oczywiste, ale ludzie nie traktowali tego w ten sposób”.

Człowieku, Łowcy

Teoria mężczyzn jako myśliwych i kobiet jako zbieraczy po raz pierwszy zyskała rozgłos w 1968 r., kiedy antropolodzy Richard B. Lee i Irven DeVore opublikowali Man the Hunter, zbiór artykułów naukowych zaprezentowanych na sympozjum w 1966 r. Autorzy wykazali, że łowiectwo rozwinęło się ewolucja człowieka poprzez dodanie mięsa do prehistorycznej diety, przyczyniając się do wzrostu większych mózgów w porównaniu do naszych kuzynów z rzędu naczelnych. Autorzy założyli, że wszyscy myśliwi to mężczyźni.

Lacy wskazuje na uprzedzenia ze względu na płeć wyrażane przez poprzednich badaczy jako powód, dla którego koncepcja ta została powszechnie zaakceptowana w środowisku akademickim, ostatecznie rozprzestrzeniwszy się w kulturze popularnej. Telewizyjne kreskówki, filmy fabularne, eksponaty muzealne i podręczniki wzmocniły tę ideę. Kiedy badaczki publikowały badania przeciwne, ich prace były w dużej mierze ignorowane lub dewaluowane.

„Były kobiety, które publikowały na ten temat w latach 70., 80. i 90., ale ich twórczość ciągle była spychana do stwierdzenia: «Och, to feministyczna krytyka lub podejście feministyczne»” – stwierdziła Lacy. „To było przed jakimikolwiek pracami nad genetyką, a wyszło na jaw wiele prac nad fizjologią i rolą estrogenu. Chcieliśmy zarówno poprzeć argumenty, które już wysunęli, jak i dodać do nich wszystkie nowe rzeczy. “

Lacy powiedziała, że ​​teoria „człowieka-łowcy” w dalszym ciągu wpływa na tę dyscyplinę. Choć przyznaje, że należy przeprowadzić znacznie więcej badań nad życiem ludzi prehistorycznych – zwłaszcza kobiet – ma nadzieję, że jej pogląd, że praca była podzielona pomiędzy obie płcie, stanie się w przyszłości domyślnym podejściem do badań.

Lacy stwierdziła, że ​​przez 3 miliony lat zarówno mężczyźni, jak i kobiety uczestniczyli w gromadzeniu środków utrzymania dla swoich społeczności, a uzależnienie od mięsa i polowań wynikało z obu płci.

„To nie jest coś, co robili tylko mężczyźni i dlatego męskie zachowanie napędzało ewolucję” – powiedziała. „To, co dzisiaj uważamy za de facto role płciowe, nie jest wrodzone, nie charakteryzuje naszych przodków. Przez miliony lat pod wieloma względami byliśmy gatunkiem bardzo egalitarnym”.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science