Co to jest 5G Advanced i kiedy zostanie wydane?

Co to jest 5G Advanced i kiedy zostanie wydane?

Robert Triggs / Android Authority Mimo że dopiero zaczęliśmy przyjmować plany 5G za coś oczywistego, w przygotowaniu jest już kolejna aktualizacja komórkowa. Nowa technologia, nazwana 5G Advanced, zapewnia nie tylko większą prędkość transmisji danych, ale także większą niezawodność i oszczędność energii. I w przeciwieństwie do sieci 6G, pierwsze smartfony ze wsparciem 5G Advanced trafiły już na półki sklepowe. Co więc dokładnie oznacza dla Ciebie i dla mnie zaawansowana aktualizacja 5.5G lub średniej generacji 5G? Rozbijmy to.

Co to jest 5G Advanced lub 5.5G i dlaczego go potrzebujemy?

Zaawansowane fale 3D 5G (1)Calvin Wankhede / Android Authority5G Advanced, formalnie zdefiniowany w wersji 18 3GPP, stanowi aktualizację istniejących sieci 5G i został już wstępnie wdrożony w niektórych krajach. Wprowadza różne optymalizacje do obecnych wdrożeń 5G i kładzie podwaliny pod przyszłe generacje sieci komórkowych, takich jak 6G. Historycznie rzecz biorąc, sieci komórkowe miały żywotność trwającą dekadę. Na przykład pierwsze sieci 3G pojawiły się na początku XXI wieku i ostatecznie zostały zastąpione przez LTE i 4G w 2010 roku. Przejdźmy szybko do lat 2020. i przewoźnicy byli gotowi na wdrożenie infrastruktury 5G. Choć może się wydawać, że sieci komórkowe poddawane są nagłej modernizacji mniej więcej co dziesięć lat, nie jest to do końca prawdą. Przykład: zarówno 3G, jak i 4G otrzymywały aktualizacje ewolucyjne w ciągu swojego życia. Modernizacje sieci komórkowych średniej generacji są normą sięgającą kilkudziesięciu lat wstecz. W tym duchu można myśleć o 5G Advanced jako o ciągłym ulepszaniu istniejącego standardu 5G. To samo widzieliśmy ponad dziesięć lat temu, kiedy 3GPP ogłosiło LTE Advanced, które wprowadziło funkcję Carrier Aggregation (CA) w celu zapewnienia znacznie większych prędkości i MIMO lub transmisji wieloantenowej. Następnie w 2016 roku LTE Advanced Pro był ostatnim krokiem przed przejściem na sieci 5G. Jeśli kiedykolwiek widziałeś ikonę LTE-A lub LTE+ na swoim smartfonie, oznaczało to, że był on podłączony do jednej z nowszych sieci. Mając to na uwadze, możesz się zastanawiać, jakie ulepszenia wnosi 5G Advanced. A jeśli chodzi o tę kwestię, są zarówno dobre, jak i złe wieści.

5G vs 5G Advanced: co jest ulepszone i inne?

Test prędkości Samsunga Galaxy S21 Ultra 5GDavid Imel / Android AuthorityDobra wiadomość jest taka, że ​​5G Advanced obiecuje zauważalną poprawę w kilku obszarach w stosunku do zwykłego 5G. Niestety, niektóre z tych korzyści są na tyle subtelne, że nie wpływają od razu na codzienne użytkowanie smartfona. Ponadto sieć 5G Advanced ma być wdrażana w wielu fazach, obejmujących lata 2024–2026 i później. Niemniej jednak oto, co 5G Advanced, czyli 5.5G, ma zaoferować w porównaniu ze zwykłą siecią 5G:

Większe prędkości: Żadna aktualizacja generacji komórkowej nie zyskałaby na popularności bez śmiałego twierdzenia o większych prędkościach przesyłania danych. To powiedzenie sprawdza się również w przypadku 5G Advanced, a gracze z branży twierdzą, że w końcu zrealizuje obietnicę prędkości pobierania 10 Gb/s.
Ogromne MIMO: Massive MIMO było jedną z głównych funkcji sieci 5G w momencie jej uruchomienia. Obejmuje to wieże komórkowe wykorzystujące dziesiątki anten (lub nawet więcej) do jednoczesnej obsługi wielu strumieni danych. W połączeniu z kształtowaniem wiązki w celu kierowania tych strumieni dokładnie tam, gdzie są potrzebne, technologia ta umożliwiła osiągnięcie gigabitowych prędkości w sieci 5G poniżej 6 GHz w świecie rzeczywistym. 5G Advanced wprowadza kilka udoskonaleń do Massive MIMO, dodając więcej anten, aby poprawić jakość połączenia nawet w zatłoczonych miejscach, takich jak stadiony. Słyszeliśmy również pogłoski o wykorzystywaniu sztucznej inteligencji do przewidywania wzorców ruchu i poprawy siły sygnału.
Efektywności energetycznej: Kiedy kilka lat temu flagowe smartfony zaczęły odchodzić od 4G, użytkownicy szybko odkryli, że 5G powoduje znaczne zużycie baterii. Od tego czasu modemy smartfonów uległy poprawie, ale 5G Advanced zapewnia mniejsze zużycie baterii, umożliwiając urządzeniom przechodzenie w stan niskiego poboru mocy w stanie bezczynności. Aby poprawić efektywność energetyczną na poziomie transmisji, maszty komórkowe mogą inteligentnie regulować moc wyjściową lub uśpić, gdy nie obsługują aktywnie urządzeń.
Wyszukiwanie o wysokiej precyzji: Ponownie dzięki zastosowaniu technologii wieloantenowej 5G Advanced może wykorzystywać synchronizację sygnału do lokalizowania urządzeń w czasie rzeczywistym. Ta centymetrowa dokładność może utorować drogę do zastosowania 5G-A w logistyce i zarządzaniu aktywami. Oprócz tych najważniejszych funkcji, 5G Advanced lub 5.5G ma również na celu odblokowanie dodatkowych częstotliwości środkowego pasma powyżej 6 GHz. Najnowsze wersje 3GPP dodają obsługę pasm od 7 GHz do 24 GHz. Jest to zgodne z celem 5G Advanced, jakim jest zapewnienie płynnego przejścia na sieci 6G.

Które kraje i przewoźnicy mają 5G Advanced lub 5.5G?

Operatorzy Sprint Verizon T Mobile i Verizon – zdjęcie 4Sieć 5G Advanced jest wciąż w początkowej fazie, a pierwszych oficjalnych zapowiedzi spodziewano się dopiero pod koniec 2024 r. Jednak China Mobile jako pierwszy operator na świecie ogłosił limitowaną premierę 5G Advanced w marcu 2024 r. Być może nie jest to zaskakujące, ponieważ my widziałem obszerne dema lokalnych graczy, takich jak Huawei i ZTE. Chiny, przynajmniej na razie, objęły prowadzenie w zakresie 5G Advanced. Biorąc pod uwagę amerykańskie sankcje wobec dwóch chińskich gigantów telekomunikacyjnych, szybkie wdrożenie w Chinach technologii 5G Advanced może posłużyć za pokaz potęgi technologicznej. Na szczęście firmy takie jak Qualcomm, Nokia, Ericsson i Samsung nadal aktywnie angażują się w standaryzację i badania aspektów 5G-A. Ta zdrowa konkurencja i globalna współpraca gwarantują, że technologia 5G Advanced nie zostanie zdominowana przez technologię lub wpływy jednego kraju. Do 2025 r. powinniśmy zobaczyć, jak pierwsi użytkownicy 5G, tacy jak Korea Południowa i Stany Zjednoczone, wdrożą 5G Advanced. Zjednoczone Emiraty Arabskie również przeprowadziły szeroko zakrojone testy, więc może nie być daleko w tyle. Podobnie jak w przypadku poprzednich generacji telefonów komórkowych, możemy spodziewać się, że 5,5G wyląduje najpierw w dużych miastach.

Czy mój telefon obsługuje 5G Advanced?

Oppo Find X7 Ultra vs iPhone 15 Pro vs Pixel 8 ProRobert Triggs / Android Authority Od marca 2024 r. tylko seria OPPO Find X7 obsługuje 5G Advanced lub 5.5G. Firma prawdopodobnie współpracowała z China Mobile, aby umożliwić obsługę nowej sieci. Wprowadzanie popularnych smartfonów z technologią 5G Advanced powinno rozpocząć się pod koniec 2024 r. i na początku 2025 r. Brakującym elementem układanki pozostaje jednak wsparcie operatora, ponieważ modernizacja infrastruktury w celu obsługi 5G Advanced będzie wymagała znacznych inwestycje. Dobra wiadomość jest taka, że ​​dzisiejszy sprzęt wydaje się już gotowy na pierwsze uruchomienie 5G Advanced lub 5.5G. Seria OPPO Find X7 zawiera procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 SoC z firmowym modemem X75 5G. Jest oczywiste, że flagowe smartfony z Androidem wydane w 2024 roku mogą również obsługiwać nowy typ sieci dzięki przyszłej aktualizacji oprogramowania. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android