3000!  4000!  4500!  Wszystkie te nitki o maksymalnej jasności nie robią wrażenia

3000! 4000! 4500! Wszystkie te nitki o maksymalnej jasności nie robią wrażenia

Ryan Haines / Android Authority Jasność wyświetlacza stała się jednym z największych pól bitewnych w przestrzeni nowoczesnych smartfonów z systemem Android i wzrosła dopiero w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Firmy podają coraz wyższe wartości szczytowej jasności, aby nas zadziwić, ale jest tylko jeden problem chociaż. Ta liczba jest w rzeczywistości bez znaczenia i oto dlaczego.

Bitwa „wet za wet”.

Jasność szczytowa odnosi się do jasności na bardzo małym obszarze ekranu, głównie podczas odtwarzania treści, takich jak filmy HDR. Nie dotyczy to innego codziennego użytku. Nie ma nawet żadnej gry na Androida, która korzystałaby z HDR (a tym samym maksymalnej jasności). Nie powstrzymuje to producentów smartfonów od przechwalania się tą liczbą. Trend ogłaszania przez firmy szczytowych wartości jasności trwa już od kilku lat, ale można argumentować, że ostatnia fala rozpoczęła się od Galaxy S23 Ultra mniej więcej rok temu. Samsung zachwalał szczytową jasność na poziomie 1750 nitów, a reszta branży szybko zaczęła promować większe liczby. Wiele marek zaczęło przechwalać się szczytową jasnością, ale rzadko ją widzisz. Google Pixel 8 Pro ma maksymalną jasność 2400 nitów, Xiaomi 13T Pro 2600 nitów, a Find X6 Pro firmy OPPO osiąga szczytową jasność 2500 nitów. Ale ta gra w jedność na tym się nie skończyła. W ciągu ostatnich kilku miesięcy widzieliśmy Xiaomi 14 Pro (3000 nitów), OnePlus 12 (4500 nitów), Realme GT 5 Pro (4500 nitów), OPPO Find X7 Seria Ultra (4500 nitów) i Redmi K70 (4000 nitów) zwiększają maksymalną jasność. W rzeczywistości stało się to konkursem wkurzania, polegającym na łączeniu megapikseli i mocy ładowania jako wartości, na którą producenci OEM mogą wskazać i powiedzieć: „Widzisz, nasz jest wyższy, a wyższa liczba oznacza lepiej”.

Wartości jasności, na które powinieneś zwrócić uwagę

Ekran główny Samsunga Galaxy S24 w dłoniRobert Triggs / Android Authority Najbardziej odpowiednie wartości jasności dotyczą jasności ręcznej, a także automatycznej jasności (obecnie znanej również jako jasność adaptacyjna). Wartości ręcznej i automatycznej jasności są znacznie niższe niż wartości szczytowej jasności, ale odnoszą się do poziomu jasności całego ekranu. Automatyczna jasność dynamicznie dostosowuje jasność wyświetlacza do otoczenia i zwykle zapewnia wyższą maksymalną jasność niż w trybie ręcznym. Wiele marek oferuje także tak zwany tryb wysokiej jasności (HBM) w ramach funkcji automatycznej jasności, która zwiększa jasność podczas oglądania na zewnątrz. HBM można jednak utrzymać tylko przez kilka minut, zanim spadnie, głównie ze względu na zużycie energii, wypalenie ekranu i problemy z ogrzewaniem. Wartości jasności automatycznej i ręcznej są znacznie bardziej przydatne niż wartości szczytowe. Ogólnie rzecz biorąc, w pomieszczeniach zamkniętych potrzebujesz jasności ekranu od 200 do 300 nitów. Używasz telefonu w bezpośrednim świetle słonecznym? W takiej sytuacji zazwyczaj potrzebujesz 600 lub więcej nitów, aby wyraźnie widzieć zawartość wyświetlacza. Jak więc wypadają pod tym względem najnowsze telefony? OnePlus twierdzi, że OnePlus 12 ma szczytową jasność wyświetlacza na poziomie 4500 nitów, automatyczną jasność na poziomie 1600 nitów i według doniesień 600 nitów w przypadku ręcznej jasności. Tymczasem Galaxy S24 Ultra „tylko” ma szczytową jasność na poziomie 2600 nitów, ale oferuje także tryb wysokiej jasności, który może osiągnąć 1500 nitów (Samsung nie ujawnił ręcznych wartości jasności). Zatem w codziennym użytkowaniu widzisz podobny poziom jasności, ale wszystkie te telefony nadal zapewniają dobrą osłonę podczas oglądania na zewnątrz. To porównanie w dużym stopniu pokazuje, dlaczego szczytowa jasność nie ma tak naprawdę znaczenia.

Nie daj się nabrać na kolejną taktykę marketingową

Ekran główny Google Pixel 8Oczywiste jest, że marki smartfonów skupiły się na maksymalnej jasności, aby wyróżnić się z tłumu. Jednak liczba ta nie ma znaczenia dla wielu konsumentów, którzy chcą po prostu widzieć ekran swojego telefonu na świeżym powietrzu. Nawet jeśli regularnie oglądasz treści HDR, postrzeganie jasności nie jest liniowe; szczytowa jasność wynosząca 4000 nitów nie jest dwukrotnie jaśniejsza niż jasność 2000 nitów. Innymi słowy, im większe liczby, tym mniejsze zyski, a wszystko w okolicach 2000 nitów lub więcej jest bardzo dobre dla HDR.

Zależy Ci na maksymalnej jasności wyświetlacza?

28 głosówTak, dużo4%Tak, ale tylko trochę54%Nie, nie przejmuję się tym43% Jeden z dyrektorów ds. smartfonów stwierdził, że stale rosnące wartości szczytowej jasności są demonstracją ewoluującej technologii ekranów i wskaźnikiem bardziej wydajnego, jaśniejszego wyświetla. Ale po co trąbić o maksymalnej jasności, skoro zamiast tego można pochwalić się automatyczną jasnością, ręczną jasnością i wydajnością ekranu? Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android