prawo

Dania już nie chroni uczuć religijnych

Dania usunęła przepisy, mające 334 lata, chroniące uczucia religijne (blasphemy law), zakazujące obrażania religii jak i palenia ksiąg świętych.

"Religia nie będzie nam dyktować, co jest dozwolone a czego nie można mówić publicznie" - przekonywał Bruno Jerup, poseł wnoszący o zmiany prawa.

Dania była ostatnim z krajów skandynawskich, posiadających takie przepisy.

W Polsce uczuć religijnych broni Kodeks karny, art. 196 "Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do ..."

Chruszcz: polskie nazwy miast na polskich znakach

Sylwester Chruszcz, Poseł Kukiz ’15, złożył 26 kwietnia projekt ustawy, która zobowiązuje, by miasta na znakach drogowych były oznaczane tradycyjnymi polskimi nazwami obok oficjalnych nazw w językach państw, w jakich te miasta się znajdują.

Zgodnie z obecnym prawodawstwem, nazwy miast na znakach drogowych są zapisywane w języku państwowym krajów w których te miasta się obecnie znajdują (Wilno = Vilnius, Lwów = L’viv).

Równość: homoseksualiści muszą być obsłużeni

26 maja w Łodzi skazano pracownika prywatnej drukarni, który z powodu przekonań odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT.

Łódzki drukarz Adam J. został obwiniony o to, że umyślnie i bez uzasadnionej przyczyny odmówił wykonania usługi jednej z fundacji LGBT - co jest wykroczeniem. Do sprawy włączyły się prokuratura i Rzecznik Praw Obywatelskich.

W poprzedniej instancji 31 marca br. Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa uznał drukarza za winnego wykroczenia, ale odstąpił od wymierzenia kary.

Pages

Subscribe to RSS - prawo