prawo

Ustawa o cenie książki ma ratować małe księgarnie

Projekt ustawy o jednolitej cenie książki przyjęło w ubiegłym tygodniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt ten przygotowała Polska Izba Książki.

Nowe prawo nakłada na wydawców i importerów książek obowiązek ustalenia (na 12 miesięcy) jednolitej ceny książki przed wprowadzeniem jej do obrotu.

Wielka deregulacja Trumpa

Administracja Trumpa wraz z Republikanami przeprowadza szerokie natarcie na przepisy pozostawione przez poprzedniego prezydenta. Zarówno na poziomie legislacyjnym jak i egzekutywy.

Kongres anulował już 8 regulacji, które dopiero wchodziły w życie. 30 stycznia Trump wydał zarządzenie, że żadna nowa regulacja nie może nakładać dodatkowych kosztów, a można to osiągnąć usuwając istniejące obciążenia.

Trump używa także prawa do przedłużania wchodzenia w życie regulacji. 24 nie zostały wysłane do publikacji, a wejście w życie 250 zostało opóźnione.

Ustawa "Czujność wobec antysemityzmu" upadła w Kongresie

Kongres USA nie rozpatrzył ustawy "Czujność wobec antysemityzmu". co wobec zakończenia w poniedziałęk kadencji Kongresu że ustawa nie wejdzie wżycie, pomimo jednogłośnego przegłosowania przez Senat

Ustawa miała dać Departamentowi Edukacji uprawnienia dochodzeniowe w związku z antysemickimi incydentami na amerykańskich uczelniach. Wzbudzała jednak protesty z powodu ograniczania wolności słowa.

Komornicy do regulacji - niższe zarobki i opłaty

Resort sprawiedliwości planuje uregulować egzekucje komornicze. Według projektu nowego prawa, jednolita wysokość opłaty egzekucyjnej ma wynieść 10 proc. egzekwowanego roszczenia, co do zasady, opłata minimalna wynosi 100 zł, a maksymalna nie może przekraczać 50 tys. zł.

Nowe przepisy mają regulować koszty postępowań prowadzonych przez komornika sądowego.

Pages

Subscribe to RSS - prawo