prawo

Sejm uchwalił: jeden przelew do ZUS zamiast czterech

Sejm przyjął zmiany w prawie pozwalające na opłacanie składek przekazywanych do ZUS na jeden rachunek, zamiast na dotychczasowe cztery. Za przyjęciem projektu głosowało 440 posłów, przeciw było dwóch, nikt nie wstrzymał się od głosu. Od 1 stycznia 2018 r. przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek, na który będzie przelewał składki, teraz są cztery oddzielne rachunki.

Teksas bojkotuje bojkotujących Izrael

W Teksasie przyjęła (głosami 25-4) w środę ustawę, która stanowym instytucjom zakazuje zawierania umów (a także inwestowani w nie) z przedsiębiorstwami, które bojkotują Izrael. Chodzi o udział np. banków w ruchu BDS (Boycott, Divestment and Sanctions).

Żaden z senatorów nie skrytykował projektu ustawy. Ustawa będzie dyskutowana w stanowej Izba Reprezentantów.

Ustawa o cenie książki ma ratować małe księgarnie

Projekt ustawy o jednolitej cenie książki przyjęło w ubiegłym tygodniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt ten przygotowała Polska Izba Książki.

Nowe prawo nakłada na wydawców i importerów książek obowiązek ustalenia (na 12 miesięcy) jednolitej ceny książki przed wprowadzeniem jej do obrotu.

Wielka deregulacja Trumpa

Administracja Trumpa wraz z Republikanami przeprowadza szerokie natarcie na przepisy pozostawione przez poprzedniego prezydenta. Zarówno na poziomie legislacyjnym jak i egzekutywy.

Kongres anulował już 8 regulacji, które dopiero wchodziły w życie. 30 stycznia Trump wydał zarządzenie, że żadna nowa regulacja nie może nakładać dodatkowych kosztów, a można to osiągnąć usuwając istniejące obciążenia.

Trump używa także prawa do przedłużania wchodzenia w życie regulacji. 24 nie zostały wysłane do publikacji, a wejście w życie 250 zostało opóźnione.

Pages

Subscribe to RSS - prawo