Dlaczego faktycznie wynaleziono Bitcoiny?

Dlaczego faktycznie wynaleziono Bitcoiny?

Artykuł (biała księga) został opublikowany 31 października 2008 r., opisujący nowy paradygmat systemu finansowego. Autorem tego artykułu był Satoshi Nakamoto.

Zasadniczo Bitcoin to elektroniczny system płatności gotówkowych, który został stworzony jako alternatywa dla dzisiejszego systemu bankowego. I, jak zawsze, nowe technologie nie pojawiają się tylko w ten sposób. Występują tam, gdzie obecne podejścia są nieaktualne i ślizgają się.

Dlaczego faktycznie wynaleziono Bitcoiny?

Źródło obrazu: Pexels

Początki współczesnego systemu finansowego sięgają XVII wieku, kiedy Bank Anglii po raz pierwszy wyemitował banknoty i wyemitował pieniądze w formie długu narodowego. Chociaż system bankowy jest słusznie jednym z najbardziej niesamowitych wynalazków w historii ludzkości, został stworzony na długo przed pojawieniem się Internetu i okazał się słabo z nim kompatybilny. Jeśli ten system działał mniej lub bardziej dobrze w świecie offline, sprawy poszły w dół wraz z pojawieniem się płatności elektronicznych. W końcu płatności elektroniczne nie są łatwe do kontrolowania, a kontrola jest zawsze kluczowa, dlatego bitcoinprime.io/en/ jest tak często używany, jeśli chodzi o handel cyfrowymi pieniędzmi.

Wynika to w dużej mierze z niedoskonałości samego systemu bankowego, w którym dane osobowe są przesyłane niechronionymi kanałami. W takich warunkach kwitnie oszustwo, a jedynym sposobem walki z nim jest zawieszenie lub anulowanie płatności. A żeby to wszystko kontrolować, potrzeba wielu pośredników w osobie banków.

System, który nie jest bezpieczny, przyciągnie oszustów. Na przykład wszyscy mamy konta bankowe z dołączonymi plastikowymi kartami. Aby dokonać zakupu w sklepie internetowym, przekazujemy do systemu wszystkie dane z naszej karty – imię i nazwisko właściciela, numer, datę ważności oraz tajny kod. W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, aby witryna zbierała dane mapy i w jakikolwiek sposób je wykorzystywała.

Z drugiej strony , jeśli wprowadzisz te dane na stronie internetowej, biznes internetowy nie może zweryfikować, że są one naprawdę Twoje i jest gotowy do przyjmowania płatności od oszusta, który wie, że to Ty. Systemy kodów SMS (3D-Secure) tylko częściowo rozwiązują ten problem, ponieważ nie wszędzie są obsługiwane. Zwykle nie ma to znaczenia w przypadku płatności kartą w trybie offline – dziś zakupów można dokonywać nawet bez wprowadzania kodu PIN. Wszystko to oczywiście nieuchronnie prowokuje wzrost oszukańczych płatności, a aby je zwalczać, banki są ze sobą w stałym kontakcie, zawsze gotowe zawiesić lub anulować transakcję.

Tylko w 2020 roku globalny system bankowy stracił 28 miliardów dolarów z powodu oszukańczych transakcji kartowych. Nie mówimy nawet o tym, że sprzedawcy są czasami zmuszeni do zwrotu pieniędzy za zakupy, gdy ich bank uzna płatność za podejrzaną. W samych Stanach Zjednoczonych stopa zwrotu wynosi około 2% całkowitej sprzedaży detalicznej online.

Wiele zasobów systemowych jest wykorzystywanych do ciągłego negocjowania i zatwierdzania transakcji – w końcu banki potrzebują wielu pracowników, którzy toczą nierówne boje z warunkowym przeciwnikiem. Oprócz banków z oszustami walczą również systemy płatności, takie jak VISA, Mastercard i inne. Ale oczywiście nie wszyscy robią to za darmo. Po prostu dodajesz prowizje do wszystkich płatności.

Istnieje jednak alternatywny system, który jest natywnie kompatybilny z Internetem, w którym przesyłanie pieniędzy jest podobne do wysyłania wiadomości e-mail, gdzie każdy zna adresy e-mail innych i może wysyłać/odbierać pieniądze z tego adresu, jednak nie można ich stamtąd odebrać bez Twoja zgoda. Taki system byłby wolny od mankamentów banków i nie wymagałby dodatkowego podatku w postaci prowizji od każdej płatności.

Mówimy oczywiście o protokole Bitcoin, który działa w oparciu o technologię blockchain. Wbrew powszechnemu przekonaniu system Bitcoin nie został w żaden sposób stworzony do walki z regulatorami i bankami centralnymi, a jego twórcy nie brali pod uwagę filozofii anonimowości ludzi w sieci, nieufności wobec rządu i tym podobnych. Być może przyjęli taki element łańcucha bloków, ale pierwszą rzeczą do zrobienia było stworzenie doskonalszego systemu finansowego.

Artykuł Dlaczego faktycznie wynaleziono Bitcoiny? po raz pierwszy pojawił się na Androidmag .

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech