Nadal istnieje zbyt wiele zamieszania związanego z neutralnością sieci: oto, co musisz wiedzieć

Nadal istnieje zbyt wiele zamieszania związanego z neutralnością sieci: oto, co musisz wiedzieć

Kris Carlon / Android AuthorityPod rządami Trumpa Stany Zjednoczone oficjalnie wycofały się z neutralności sieci. Siedem lat później FCC wskrzesiła tę politykę z martwych. Choć neutralność sieci powróciła, nadal wokół niej panuje wiele zamieszania i niepewności. Zagłębmy się w historię neutralności sieci, jej obecny status, zalety i wady oraz przyszłe wyzwania, przed którymi stoi.

Czym jest neutralność sieci i dlaczego jest ważna?

Neutralność sieci odnosi się do zestawu zasad przyjętych po raz pierwszy przez FCC w 2015 r., które zasadniczo traktują Internet jako narzędzie podobne do usług wodnych, energetycznych i telefonicznych. Oznacza to również, że cały ruch sieciowy jest traktowany z równym priorytetem. Ta zmiana zapewnia FCC dodatkową kontrolę regulacyjną w Internecie, w tym nakładanie ograniczeń na sposób, w jaki firmy mogą rozpowszechniać dostęp do Internetu. W szczególności nie mogą przyspieszać ani spowalniać niektórych witryn w stosunku do innych, ponieważ mogłoby to prowadzić do podejrzanych partnerstw i praktyk, które zaszkodziłyby wolnemu i bezstronnemu charakterowi dzisiejszej sieci. Krótko mówiąc, neutralność sieci polega na traktowaniu Internetu jak obiektu użyteczności publicznej, ograniczając to, co mogą, a czego nie mogą zrobić dostawcy usług internetowych w zakresie routingu ruchu internetowego. Głównym argumentem za neutralnością sieci jest to, że uniemożliwia ona firmom promowanie niektórych witryn zamiast innych lub sztuczne ograniczanie dostępu do niektórych prędkości Internetu tylko po to, aby ludzie płacili więcej lub kontrolowali, które witryny odwiedzają. Kiedy Trump groził usunięciem neutralności sieci, wiele mówiło się o tym, że jest to początek końca Internetu, jaki znamy. Istniały wówczas uzasadnione obawy, że dostawcy usług internetowych mogą angażować się w praktyki takie jak ekstremalne ograniczanie dostępu do Internetu , blokowanie dostępu do niektórych stron internetowych i tworzenie płatnych szybkich pasów, które faworyzowałyby określone usługi lub użytkowników kosztem innych. Po latach nastąpiły zmiany, ale były one dość subtelne. Niektórzy dostawcy usług internetowych wykluczyli niektóre aplikacje z opłat za transmisję danych lub nieuczciwych praktyk ograniczania przepustowości. Oczywiście nie oznacza to, że z biegiem czasu sytuacja nie mogła się pogorszyć, w miarę jak dostawcy usług internetowych nabierali śmiałości, dlatego nadal istnieje mocny argument za ochroną sieci.

Jak powróciła neutralność sieci i jakie inne zmiany może przynieść w przyszłości?

symbol FCC (1)Andrew Grush / Android AuthorityPrzywrócenie neutralności sieci to działanie większością 3-2 Demokratów w FCC w dniu 25 kwietnia 2024 r. Nowe zasady spowodują przeklasyfikowanie dostawców usług internetowych w ramach tytułu II statutu kongresowego agencji, dając FCC uprawnienia do wprowadzania przyszłych zmian związane ze wszystkim, od bezpieczeństwa narodowego po bezpieczeństwo publiczne. Komisja FCC wypowiadała się już na temat niektórych innych kwestii, które zmiana pomoże jej rozwiązać, w tym przerw w Internecie, prywatności cyfrowej, spamu, automatycznych połączeń telefonicznych, a nawet dystrybucji szybkiego dostępu do Internetu. Na przykład promowanie nowych inicjatyw, które priorytetowo traktują te części kraju, które znajdują się w niekorzystnej sytuacji ze względu na kiepskie usługi internetowe. Jest też jedna różnica między nowymi a starymi orzeczeniami. Komisja FCC nie ma już postanowień zapobiegających nadmiernym obciążeniom lub wygórowanym opłatom, ponieważ zdecydowała się nie stosować regulacji stawek. Istnieje jednak przynajmniej możliwość, że sytuacja ta powróci później, zwłaszcza jeśli dostawcy usług internetowych będą nadal podnosić ceny po szalonych stawkach, które obserwujemy.

Polityka neutralności sieci nie jest pozbawiona przeciwników

Jak możesz sobie wyobrazić, nie wszyscy zgadzają się z przyznaniem FCC szerszych uprawnień w Internecie. Ze strony politycznej Partia Republikańska, co nie było zaskoczeniem, ostro skrytykowała tę zmianę, w tym komisarz FCC Brendan Carr. Opowiadając w październiku 2024 r. o planach administracji Bidena dotyczących przywrócenia neutralności sieci, Carr miał do powiedzenia, co następuje:

„Będzie wiele rozmów na temat „neutralności sieci”, a praktycznie żadna nie będzie dotyczyła podstawowej kwestii przed agencją: a mianowicie tego, czy FCC powinna rościć sobie prawo do swobodnego zarządzania niemal każdym aspektem funkcjonowania Internetu – począwszy od usług, które konsumenci mają dostęp do cen, które mogą być pobierane”.

Operatorzy i dostawcy usług internetowych również mieli swoje obawy. Według NPR Johnathan Spalter, dyrektor generalny USTelecom, stwierdził: „To nie jest problem dla konsumentów łączy szerokopasmowych, którzy od dziesięcioleci cieszą się otwartym internetem”. USTelecom to grupa branżowa reprezentująca dostawców usług internetowych, takich jak AT&T i Verizon, więc możesz się założyć, że wszyscy główni operatorzy mają podobne zdanie. Nie chodzi tylko o to, że nie stanowi to problemu. Według doniesień zmiany mogą przeszkodzić. Przewoźnicy obawiają się, że nowe zasady mogą spowolnić wdrażanie nowych sieci, technologii i innych zmian, które ostatecznie byłyby korzystne dla konsumentów. Więcej przepisów, więcej problemów – a przynajmniej tak mówią.Logo T Mobile na smartfonie (2)Edgar Cervantes / Android Authority Firma T-Mobile nieco bardziej szczegółowo określiła swoje rzeczywiste obawy, stwierdzając, że neutralność sieci może przeszkodzić w dzieleniu sieci. Większość argumentów przeciwko nowej zmianie dotyczy przyznania FCC daleko idących uprawnień, przynajmniej na papierze. Rzeczywistość prawdopodobnie ma więcej wspólnego z możliwymi kosztami związanymi ze zwiększoną regulacją. W skrócie, dzielenie sieci to nowsza technika polegająca na tworzeniu wielu sieci wirtualnych umieszczonych na współdzielonej sieci fizycznej. Technologia ta jest ważna w przypadku nowych systemów, takich jak wdrażanie sieci 5G i nie tylko. Naprawde firma interesu publicznego Public Knowledge argumentuje, że przypadki użycia technologii zostały już uwzględnione w polityce FCC w ramach klauzuli „rozsądnego zarządzania siecią”. Obecna rzeczywistość sugeruje, że największym problemem związanym ze zmianą jest to, że oznacza ona więcej regulacji dla operatorów i dostawców usług internetowych , co wiąże się z większymi kosztami. Firmy nie lubią wydawać pieniędzy, których nie muszą, więc tego rodzaju sprzeciw nie jest niczym zaskakującym.

Czy neutralność sieci naprawdę zmienia coś dla konsumentów?

Chromebook z ramkamiRyan Haines / Urząd Android Dla zwykłych konsumentów neutralność sieci oznacza obietnicę utrzymania wolności i otwartości Internetu. W rzeczywistości powrót tej polisy nie będzie miał dla Ciebie bezpośredniego większego znaczenia. Internet nie stał się dystopią w ciągu ostatnich kilku lat i chociaż prawdopodobnie istnieją przypadki naruszeń nowych zasad przez dostawców usług internetowych, ich powrót nie będzie sygnalizował poważnych zmian w obecnym sposobie działania Internetu. Ale przynajmniej wiemy, że to się nie zmieni w przyszłości. Oczywiście zmiana neutralności sieci ma również potencjalne wady dla konsumentów. Jak wspomniano w poprzedniej sekcji, więcej przepisów często prowadzi do wzrostu kosztów dla przedsiębiorstw. Jak powiedziałem, firmy zazwyczaj nie chcą absorbować tych kosztów, dlatego standardową praktyką jest przerzucanie ich na klientów — to właśnie my! Innymi słowy, długoterminowa neutralność sieci może z czasem prowadzić do nieco wyższych cen. Z drugiej strony ceny już rosły ze względu na naszą gospodarkę. Warto również zauważyć, że niektóre stany wdrożyły własną politykę neutralności sieci po uchyleniu prawa federalnego. Te nowe zasady zasadniczo spowodują, że polityki stanowe staną się nieważne, zastępując je.

Kiedy wejdą w życie nowe zasady neutralności?

Chociaż przywrócono neutralność sieci, niekoniecznie zacznie ona obowiązywać natychmiast. Nowe zasady wejdą w życie 60 dni po opublikowaniu zarządzenia FCC w Rejestrze Federalnym. To wszystko wydarzyło się teraz, więc teoretycznie zasady powinny oficjalnie zacząć obowiązywać w czerwcu. Rzeczywistość może być jednak znacznie bardziej skomplikowana. Jak już wspomnieliśmy, zmiana ta ma swoich przeciwników z różnych stron, w tym dostawców usług internetowych, operatorów, partii politycznych i grup interesu publicznego. Prawdopodobnie do tego czasu pojawi się więcej niż jeden pozew. Czas pokaże, czy te pozwy mogą tymczasowo opóźnić wdrożenie przepisów. Na razie przewidujemy, że zasady zostaną przywrócone, ale droga przed nami może być długa i pełna wyzwań prawnych.

Możesz lubić

Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android