Twarz anglosaskiej nastolatki VIP ujawniona dzięki nowym dowodom na temat jej życia

Twarz anglosaskiej nastolatki VIP ujawniona dzięki nowym dowodom na temat jej życia

Twarz 16-letniej kobiety pochowanej w pobliżu Cambridge (Wielka Brytania) w VII wieku wraz z niezwykle rzadkim krzyżem ze złota i granatów („Trumpington Cross”) została zrekonstruowana po analizie jej czaszki. Uderzające zdjęcie zostanie po raz pierwszy pokazane publicznie 21 czerwca*, a nowe dowody naukowe wskazują, że jako młoda dziewczyna przeprowadziła się do Anglii z Europy Środkowej, co doprowadziło do intrygującej zmiany w jej diecie.

Artysta medycyny sądowej Hew Morrison stworzył podobiznę, korzystając z pomiarów czaszki kobiety i danych dotyczących głębokości tkanek dla kobiet rasy kaukaskiej. Bez analizy DNA Morrison nie mógł być pewien dokładnego koloru jej oczu i włosów, ale obraz wyraźnie wskazuje na jej wygląd na krótko przed śmiercią.

Hew Morrison powiedział: „Interesujące było obserwowanie, jak rozwija się jej twarz. Jej lewe oko było nieco niżej, około pół centymetra, niż prawe. Byłoby to dość zauważalne w życiu”.

Nowa analiza izotopowa kości i zębów młodej kobiety „jesteś tym, co jesz”, przeprowadzona przez bioarcheologów, dr Sama Leggetta i dr Alice Rose, oraz archeologa, dr Emmę Brownlee, podczas badań doktoranckich na Uniwersytecie w Cambridge, ujawnia również, że przeniosła się do Anglii z gdzieś w pobliżu Alp, być może w południowych Niemczech, jakiś czas po tym, jak skończyła 7 lat.

Leggett i Rose odkryli również, że po przybyciu dziewczynki do Anglii udział białka w jej diecie zmniejszył się o niewielką, ale znaczącą ilość. Ta zmiana nastąpiła pod koniec jej młodego życia, pokazując, że okres między jej migracją a pochówkiem w pobliżu Cambridge był tragicznie krótki.

Dr Leggett, obecnie pracująca na Uniwersytecie w Edynburgu, powiedziała: „Była dość młodą dziewczyną, kiedy przeprowadziła się, prawdopodobnie z części południowych Niemiec, w pobliżu Alp, do bardzo płaskiej części Anglii. Prawdopodobnie była bardzo chora i przebył długą drogę do zupełnie nieznanego miejsca – nawet jedzenie było inne. To musiało być przerażające”.

Wcześniejsze analizy wskazywały, że młoda kobieta cierpiała na chorobę, ale przyczyna jej śmierci pozostaje nieznana. Została pochowana w niezwykły sposób – leżała na rzeźbionym drewnianym łożu ubrana w krzyż, złote szpilki (również na wystawie) i piękne szaty.

Jej pochówek jest jednym z zaledwie 18 pochówków łóżkowych, jakie kiedykolwiek odkryto w Wielkiej Brytanii. Jej ozdobny krzyż, łączący złoto i granaty (trzecia ćwierć VII wieku), jest jednym z zaledwie pięciu tego rodzaju, jakie kiedykolwiek znaleziono w Wielkiej Brytanii i identyfikuje ją jako jedną z pierwszych nawróconych na chrześcijaństwo w Anglii i członka arystokracji, jeśli nie członka rodziny królewskiej . Najbardziej znany przykład takiego krzyża znaleziono w trumnie św. Cuthberta.

W 597 r. papież wysłał św. Augustyna do Anglii z misją nawrócenia pogańskich królów anglosaskich, co trwało przez wiele dziesięcioleci.

Dr Leggett powiedziała: „Musiała wiedzieć, że jest ważna i musiała to nosić na swoich barkach. Jej wyniki izotopowe odpowiadają wynikom dwóch innych kobiet, które podobnie pochowano na łóżkach w tym okresie w Cambridgeshire.

„Wygląda więc na to, że należała do elitarnej grupy kobiet, które prawdopodobnie podróżowały z Europy kontynentalnej, najprawdopodobniej z Niemiec, w VII wieku, ale pozostają one trochę tajemnicą. Czy były to oblubienice polityczne, a może oblubienice Chrystusa? Fakt, że jej dieta zmieniła się po przybyciu do Anglii sugeruje, że jej styl życia mógł się znacznie zmienić”.

Dr Sam Lucy, specjalista od anglosaskich pochówków z Newnham College w Cambridge, który opublikował anglosaskie wykopaliska w Trumpington**, powiedział:

„To intrygujące odkrycia i wspaniale jest widzieć, jak te wspólne badania poszerzają naszą wiedzę o tym okresie. Połączenie nowych wyników izotopowych z badaniami Emmy Brownlee nad europejskimi pochówkami łóżek naprawdę wydaje się sugerować ruch małej grupy młodej elity” kobiet z górzystego obszaru w Europie kontynentalnej do regionu Cambridge w trzeciej ćwierci VII wieku.

„Południowe Niemcy są wyraźną możliwością ze względu na znaną tam tradycję pochówku w łóżku. Biorąc pod uwagę coraz bardziej pewny związek między pochówkiem w łóżku, taką biżuterią w kształcie krzyża, a wczesnym chrześcijaństwem anglosaskim, możliwe jest, że ich ruch był związany z sieciami paneuropejskimi elitarnych kobiet, które były mocno zaangażowane we wczesny Kościół”.

Dr Jody Joy, współkurator wystawy, powiedziała: „Historia tej młodej kobiety sięga samego sedna tego, o co chodzi w naszej wystawie – nowych badań ukazujących życie ludzi w kluczowych momentach historii Cambridgeshire. MAA posiada jedna z najważniejszych brytyjskich kolekcji archeologii wczesnośredniowiecznej i pochówek w łóżku Trumpington jest tak ważny. Wygląda na to, że może nas jeszcze wiele nauczyć”.

Na wystawie zaprezentowany zostanie „Trumpington Cross” wraz z delikatnymi szpilkami ze złota i granatu połączonymi złotym łańcuszkiem, które znaleziono przy szyi nastolatka. Te szpilki prawdopodobnie mocowały długi welon do wierzchniej szaty z cienkiego lnu. Szpilki złapałyby światło, gdy się poruszała. Wystawiony zostanie również ozdobny zagłówek łóżka grobowego.

* Wizerunek i artefakty z pochówku tajemniczej kobiety – odkryte w 2012 roku przez Cambridge Archaeological Unit w Trumpington Meadows na południowych krańcach Cambridge – w tym jej słynny krzyż, zostaną odsłonięte na dużej nowej wystawie w Muzeum Archeologii i Antropologii w Cambridge (MAA ). „Beneath Our Feet: Archaeology of the Cambridge Region” potrwa od 21 czerwca do 14 kwietnia 2024 r.

**C. Evans, S. Lucy & R. Patten, Riversides: Neolithic Barrows, a Beaker Grave, Iron Age and Anglo-Saxon Burials and Settlement at Trumpington, Cambridge (2018); i S. Lucy, „The Trumpington Cross in context”, anglosaska Anglia (2016).

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science