Przetestowano: Exynos Galaxy S24 jest lepszy, niż się spodziewaliśmy

Przetestowano: Exynos Galaxy S24 jest lepszy, niż się spodziewaliśmy

Powrót chipsetu Exynos firmy Samsung do serii Galaxy S24 po raz kolejny pozostawia nam wysokiej klasy flagową serię charakteryzującą się kluczowymi różnicami sprzętowymi w zależności od tego, gdzie mieszkasz. Podsumowując, wszyscy właściciele Galaxy S24 Ultra oraz klienci S24 i S24 Plus w USA, Kanadzie, Chinach, Tajwanie i Hongkongu otrzymają chipset Snapdragon 8 Gen 3 dla Galaxy. Klienci, którzy kupią Galaxy S24 lub S24 Plus w Europie, Wielkiej Brytanii, Indiach i innych regionach, otrzymają Exynos 2400 dla Galaxy. Omówiliśmy już niskopoziomowe specyfikacje Snapdragon 8 Gen 3 i Exynos 2400; dzisiaj zagłębiamy się w wyniki naszych testów, aby sprawdzić, jakie różnice, jeśli w ogóle, można znaleźć podczas korzystania z tych telefonów. Aby test był całkowicie uczciwy, wybraliśmy zarówno wersję Exynos, jak i Snapdragon zwykłego Galaxy S24, zapewniając stałą pojemność baterii, specyfikacje wyświetlacza i inny sprzęt do naszego bezpośredniego porównania.

Snapdragon ma najlepszą wydajność

Spójrz na swój zestaw testów porównawczych, a model Snapdragon 8 Gen 3 w każdym teście wyprzedzi Exynos Galaxy S24. Marginesy nie są duże; między nimi w Geekbench 6 i 5% w PCMark jest tylko 7%. Ze względu na podobne możliwości procesora i pamięci w telefonach, jest mało prawdopodobne, że zauważysz różnicę w wydajności przy codziennych i dużych obciążeniach. Być może najciekawszym wynikiem jest to, że dziesięciordzeniowa konfiguracja Exynos jest lepsza od masywniejszego, ośmiordzeniowego procesora Snapdragon. Jednak zestaw testów graficznych 3DMark pokazuje większe zwycięstwa Snapdragon 8 Gen 3, który przewyższa Exynos 2400 o 25 % w Wild Life i 18% w bardziej wymagającym Wild Life Extreme. Wyjątkiem jest Solar Bay, który wykorzystuje ray tracing. Obydwa modele uzyskały tutaj praktycznie identyczne wyniki, co sugeruje wąskie gardło związane ze śledzeniem promieni w architekturze Adreno. Wykorzystanie przez Samsung architektury AMD RDNA 3 Xclipse tutaj się opłaca. Wracając do testów warunków skrajnych, jasne jest, że ograniczone możliwości chłodzenia kompaktowej obudowy Galaxy S24 nie pozwalają żadnemu z tych procesorów graficznych na długotrwałą pracę przy pełnym obciążeniu. Obydwa zwalniają mniej więcej jednocześnie, ale model Snapdragon jest najdalej od maksymalnego potencjału. W każdym teście spada do zaledwie 47,9%, 54,2% i 43,6% maksymalnej wydajności. Exynos spada do 54,9%, 56,5% i 60,3% po 20 uruchomieniach. To powiedziawszy, 8 Gen 3 nadal przewyższa układ Exynos w standardowej rasteryzacji. Wyjątkiem jest ray tracing, w którym architektura AMD rozwija się wraz ze wzrostem temperatury. Snapdragon to mocniejszy układ do gier, ale Exynos wygrywa w ray tracingu pod obciążeniem. Co ciekawe, chip Exynos miał nieznacznie wyższe temperatury we wszystkich trzech testach. W warunkach stresu jest średnio o około 2°C cieplejszy niż telefon Snapdragon. Na szczęście żaden telefon nie przekracza przerażającej granicy 50°C.

Exynos oferuje lepszą żywotność baterii

Chociaż Snapdragon ma przewagę pod względem wydajności, nasze testy sugerują, że klienci Exynos Galaxy S24 zaobserwują dłuższy czas pracy baterii niż ich odpowiedniki ze Snapdragonem. Podobnie było w przypadku porównań chipsetów poprzedniej generacji, w tym Snapdragon 865 z Exynos 990 i Snapdragon 888 z Exynos 2100. Nie jest to jednoznaczne zwycięstwo Exynos we wszystkich naszych testach żywotności baterii. Czas przechwytywania obrazu przez kamerę jest mniej więcej taki sam w obu modelach, a wersja ze Snapdragonem wytrzymuje o 16% dłużej przy przechwytywaniu wideo w rozdzielczości 4K30. Jednak Exynos Galaxy S24 przoduje dzięki o 17% dłuższym czasie odtwarzania wideo 4K i testom w grach oraz o 14% liderem w naszym teście rozmów Zoom. Jednak największą wygraną jest o 36% dłuższa żywotność baterii w naszym automatycznym teście przeglądania Internetu. Jeśli chodzi o zadania, które najprawdopodobniej wykonujesz najczęściej w ciągu dnia, Exynos Galaxy S24 wydaje się działać nieco dłużej. Exynos przoduje z co najmniej 15% przewagą w większości naszych testów żywotności baterii. Dlaczego tak się dzieje? Istnieje kilka możliwości. Po pierwsze, Exynos 2400 ma dwa dodatkowe małe rdzenie procesora i niższe taktowanie wszystkich dziesięciu rdzeni. Używanie procesorów o niższym taktowaniu do mniejszych obciążeń, takich jak przeglądanie stron internetowych, powinno zużywać mniej energii, ponieważ praca w tle jest rozproszona pomiędzy rdzenie o niższym poborze mocy. Podobnie może być tak, że proces produkcyjny trzeciej generacji 4 nm (LPP+) firmy Samsung Foundry jest taki sam lub nawet nieco bardziej wydajny niż proces 4 nm TSMC stosowany w Snapdragon 8 Gen 3. Może to również mieć wpływ na dłuższy czas odtwarzania wideo, jaki obserwujemy w przypadku modelu Exynos. Możliwe jest również, że dekoder wideo firmy Samsung jest bardziej wydajny, ale w tym przypadku skupiamy się na spekulacjach. Oczywiście ten zestaw testów nie jest wyczerpującą listą możliwych przypadków użycia, więc przebieg będzie się różnić. Możliwości modemu i związany z tym pobór mocy podczas roamingu między wieżami będą miały wpływ na te wyniki, ale wykraczają poza zakres tego, co możemy przetestować. Podobnie zadania w tle i inne opcje również wyczerpują baterię, więc ten test jest bardziej przybliżonym przewodnikiem niż całkowitymi oczekiwaniami dotyczącymi żywotności baterii. Mimo to w większości naszych testów Exynos 2400 wydaje się bardziej oszczędny, co wskazuje na dłuższą żywotność baterii w przypadku klientów z całego świata w porównaniu z modelem Snapdragon.

Snapdragon vs Exynos Galaxy S24, co jest lepsze?

Robert Triggs / Android AuthorityGalaxy S24 i S24 Plus Patrząc na tegoroczne modele Galaxy S24 i S24 Plus, regionalnym kompromisem jest nieznacznie wyższa wydajność w grach dla klientów ze Snapdragonem 8 Gen 3, zwłaszcza jeśli chodzi o tytuły bez śledzenia promieni. Jednak użytkownicy Exynos mogą potrzebować baterii wystarczającej do wielu typowych zadań. Tutaj każdy będzie miał swoje preferencje i priorytety (ja wziąłbym dodatkowy czas pracy baterii). Ostatecznie i tak nie ma wiele do zrobienia w tej sprawie. To, czy w Twoim regionie dostarczane są wersje Galaxy S24 i S24 Plus Exynos, czy Snapdragon, jest loterią i nie zalecamy kłopotów z importowaniem innego modelu. W końcu podstawowe funkcje Samsunga Galaxy S24 są takie same, niezależnie od procesora, z którego korzysta Twój telefon. Zobacz cenę w SamsunguSamsunga Galaxy S24 PlusSamsung Galaxy S24 PlusDuży jasny wyświetlacz
Snapdragon 8 Gen 3 dla Galaxy
Cienkie ramki
Zobacz cenę w SamsunguSamsunga Galaxy S24 UltraSamsung Galaxy S24 UltraWydajne i elastyczne aparaty
Doskonałe zaangażowanie w aktualizację
Świetny płaski wyświetlacz
Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android