6 typowych oszustw związanych z Czatem Google i sposoby ich uniknięcia

6 typowych oszustw związanych z Czatem Google i sposoby ich uniknięcia

Chociaż Czat Google może nie być tak powszechnie popularny jak WhatsApp czy nawet Slack, jest wbudowany w Gmaila i inne aspekty Google Workspace, co może potencjalnie uczynić go najwygodniejszym sposobem komunikowania się ze znajomymi, rodziną i współpracownikami. Jednak podobnie jak inne duże platformy może czasami być celem oszustów, dlatego oto krótki przewodnik, jak zachować bezpieczeństwo w Google Chat.

6 typowych oszustw związanych z Czatem Google i sposoby ich uniknięcia

1. Loterie, prezenty i inne fałszywe nagrody

Ten powinien być znany każdemu, kto jest online od kilku lat. Ktoś wysyła Ci wiadomość z informacją, że wygrałeś nagrodę, ale następnie prosi Cię o udostępnienie prywatnych informacji, kliknięcie łącza lub nawet uiszczenie niewielkiej opłaty w celu odebrania nagrody. Żądanie zapłaty jest bez wątpienia oszustwem — nie jest to duża nagroda, jeśli trzeba za coś zapłacić — ale inne opcje mogą potencjalnie oszukać niektóre osoby, umożliwiając oszustom przejęcie kont internetowych lub finansowych danej osoby. Nigdy nie angażuj się w oferty nagród, które pochodzą z konkursu lub rozdania, w którym nie pamiętasz udziału. Ponadto żaden legalny organizator nie będzie kontaktował się z ludźmi za pośrednictwem Google Chat, a tym bardziej nie będzie żądał poufnych informacji, które mogłyby zagrozić Twojemu bezpieczeństwu. Jeśli w tym scenariuszu klikniesz łącze, prawdopodobnie staniesz się ofiarą ataku złośliwego oprogramowania lub ataku typu phishing, przy czym ten ostatni będzie fałszywą witryną internetową mającą na celu nakłonienie Cię do ujawnienia danych.

2. Oszustwa związane z pomocą techniczną

Androida z LinuksemW tym schemacie skontaktuje się z Tobą osoba podająca się za obsługę klienta Google, Microsoft lub innej firmy technologicznej. Powiedzą, że musisz zweryfikować swoje konto, usunąć wirusa lub zaktualizować dane do płatności, a rozwiązaniem może być udostępnienie loginu, kliknięcie łącza, a nawet zadzwonienie pod numer telefonu. Wszystkie trzy opcje mogą mieć na celu kradzież tożsamości, ale dwie ostatnie mogą na przemian obejmować uiszczenie „opłaty” za pomoc, której nie otrzymasz. Żadna uczciwa firma technologiczna nie będzie obsługiwać pomocy za pośrednictwem Google Chat, nawet Google, i jako Z reguły nikt nie powinien być w stanie zdalnie wykryć złośliwego oprogramowania na Twoim komputerze. Jeśli masz poważny problem, wejdź samodzielnie na stronę internetową danej firmy (nie klikaj linku na czacie!) i skorzystaj ze znajdujących się tam kontaktów pomocy technicznej.

3. Oszustwa dotyczące znajomych, rodziny i podobne oszustwa polegające na podszywaniu się pod inne osoby

Każde oszustwo ostatecznie wiąże się z podszywaniem się pod inną osobę, ale niektórzy oszuści mogą posunąć się do naśladowania przyjaciela, członka rodziny lub współpracownika. Jeśli nie uda im się przejąć konta Google tej osoby, może utworzyć własne konto o podobnej nazwie użytkownika i kraść zdjęcia lub inne publicznie dostępne materiały na potrzeby jej profili w mediach społecznościowych. Następnie wyślą Ci wiadomość z pretekstem przekazania danych lub pieniędzy, np. w nagłym przypadku medycznym. Istnieje kilka sposobów na wykrycie tego rodzaju oszustwa. Po pierwsze, oszuści niezwykle szybko stawiają żądania, ponieważ nie są zainteresowani pogawędkami, a ich fasada może w każdej chwili się zawalić. Mogą także pisać w sposób niepasujący do osoby, pod którą się podają. W razie wątpliwości sprawdź profil danej osoby na Czacie Google (na przykład klikając dwukrotnie jej ikonę w aplikacji internetowej). Jeśli jest oszustem, jego dane kontaktowe mogą być niekompletne, a ich Ostatnie interakcje lista będzie pusta. Mogą próbować twierdzić, że musieli założyć nowe konto. Możesz to sprawdzić, dzwoniąc pod wiarygodny numer lub zadając pytania, na które tylko prawdziwa osoba będzie w stanie odpowiedzieć.

4. Oszustwa związane z pracą

Jest to podobne do dwóch ostatnich typów, z tą różnicą, że ktoś oferuje zatrudnienie, ale chce, abyś uiścił opłatę za rekrutację, sprzęt lub szkolenie. Oczywiście nie ma tu pracy, ale oszustwo może wydawać się bardziej prawdopodobne w kontekście Google Chat, z którego najczęściej korzysta się w pracy. Aby było bardziej atrakcyjnie, oszust może obiecać niezwykle wysoką pensję za niewielki wysiłek i doświadczenie. Jeśli nie jest to zatrudnienie wewnętrzne, legalne firmy nigdy nie rekrutują ludzi za pośrednictwem Google Chat i nawet wtedy należy spodziewać się przejścia rozmowy kwalifikacyjnej przed uzyskaniem zatrudnienia. pozycja. Powinieneś także odrzucić każdą ofertę pracy, która w pierwszej kolejności oczekuje zapłaty — w najlepszym razie jest to oszustwo w ramach marketingu wielopoziomowego (MLM), a w większości przypadków wezmą pieniądze i uciekną. Szukając pracy, trzymaj się tablice firmowe, oferty osobiste lub popularne witryny, takie jak Indeed lub LinkedIn.

5. Oszustwa związane z romansami/catfishingiem i prostytucją

Miejmy to na uboczu – niezależnie od tego, czy prostytucja jest legalna w Twoim miejscu zamieszkania, czy nie, nigdy nie powinieneś przyjmować ofert seksu od nieznajomych w Internecie, a tym bardziej za pośrednictwem Google Chat – platformy, której prawdziwi prostytutki raczej nie dotkną. Jeśli zostaniesz o to poproszony za pośrednictwem czatu, osoba ta wykorzysta Twoje hormony do popełnienia oszustwa lub kradzieży tożsamości. Jeśli udostępnią link, może to służyć do wyłudzania informacji lub złośliwego oprogramowania. Oszustwo związane z romansem/catfishingiem może w rzeczywistości być bardziej podstępne. Jest to długie oszustwo, podczas którego oszust flirtuje z Tobą, powoli budując szkielet relacji bez konieczności spotykania się osobiście. Gdy zdobędą Twoje zaufanie, podają powód, dla którego chcesz wysłać pieniądze, na przykład czynsz, pilna sytuacja rodzinna lub wiza. Mogliby milczeć, gdy już zdobędą tę początkową gotówkę, ale mogą też cię wciągnąć, dopóki nie zorientujesz się, co się dzieje. Nawet inteligentni ludzie mogą czasami dać się nabrać na oszustwa związane z romansami, ale sceptycyzm jest tutaj twoim sprzymierzeńcem. Jest bardzo mało prawdopodobne, że zainteresowanie miłością zmaterializuje się poza aplikacjami randkowymi lub kontaktami osobistymi. W żadnym wypadku nie powinieneś angażować się w kogoś emocjonalnie, dopóki nie będziesz miał okazji spotkać się z tą osobą osobiście lub przynajmniej umówić się na rozmowę wideo. Odmowa zrobienia któregokolwiek z nich jest złym znakiem. Powinieneś także sprawdzić profile zainteresowanych osób w mediach społecznościowych, ponieważ oszust ma zwykle niewielu znajomych lub udostępnia publicznie dane, a jego zdjęcia są zwykle kradzione. Aby to sprawdzić, użyj narzędzia wyszukiwania wstecznego obrazu, takiego jak TinEye.

6. Różne ataki typu phishing i złośliwe oprogramowanie

Bitcoin – zdjęcie 7Edgar Cervantes / Android Authority Omówiliśmy już wiele sytuacji związanych z phishingiem i/lub złośliwym oprogramowaniem, ale chcemy, abyś wypatrywał przykładów, które nie mieszczą się w schludnych pudełkach. Może na przykład zwrócić się do Ciebie oszust podający się za biuro rządowe i oferujący rabat lub stypendium, jeśli klikniesz link lub udostępnisz poufne informacje, takie jak numer ubezpieczenia społecznego. Inne oszustwo polega na obiecywaniu dużych zwrotów z czegoś takiego jak Bitcoin lub akcje po początkowej „inwestycji”. Ponieważ Google Workspace zaprojektowano tak, aby umożliwiał łatwe przesyłanie plików, ktoś może nawet próbować wysłać Ci coś na przykład zdjęcia, filmy, aplikacje lub plik ZIP. Nigdy nie należy pobierać ani otwierać plików od osoby, której nie znasz. Niezależnie od tego, czy wywołają one oczywisty atak złośliwego oprogramowania, Twoje urządzenie może zostać zainfekowane oprogramowaniem szpiegującym lub botware działającym za kulisami. Użyj narzędzi bezpieczeństwa komputera, aby uruchomić skanowanie, jeśli już popełniłeś ten błąd.

Co zrobić, jeśli zostaniesz oszukany na Czacie Google

Po pierwsze, przestań wchodzić w interakcję z oszustem, ale wykonaj jak najwięcej zrzutów ekranu związanych z oszustwem w celu uzyskania dowodów. Pomoże Ci to zapamiętać ważne szczegóły i wzmocni Twoją sprawę w Google, banku i/lub policji (więcej o tym wszystkim za chwilę). Następnym krokiem jest zablokowanie danej osoby i zgłoszenie jej Google. Jeśli korzystasz z Czatu na komputerze, otwórz listę rozmów, a następnie kliknij ikona potrójnej kropki obok nazwiska osoby i wybierz Zablokuj i zgłoś. Będziesz musiał sprawdzić Zgłoś także opcję przed kliknięciem Blok.Google nie może odzyskać skradzionych pieniędzy, ale możesz zakwestionować transakcję w swoim banku. Zrzuty ekranu będą tutaj niezwykle ważne, podobnie jak wszelkie inne informacje, które możesz zebrać. Pamiętaj, że nie ma gwarancji powodzenia, a proces zgłoszenia oszustwa może zająć trochę czasu, niezależnie od podjętej decyzji. Chociaż nie jest to absolutnie konieczne, prawdopodobnie rozsądnie będzie zmienić hasło do konta Google i włączyć weryfikację dwuetapową (2SV), jeśli jeszcze nie. To drugie gwarantuje, że nawet jeśli ktoś ukradnie, odgadnie lub brutalnie użyje Twojego hasła, będzie potrzebował jednorazowego kodu weryfikacyjnego na urządzeniu, do którego prawdopodobnie nie ma dostępu. Wreszcie, jeśli incydent jest wystarczająco poważny, może warto zgłosić przestępstwo lokalnej policji. Nie będą w stanie nic zrobić, jeśli nie będą w stanie osobiście zidentyfikować oszusta lub osoba ta znajduje się w innym kraju, ale przynajmniej zgłosisz oszustwo na radar policyjny i ustalisz historię, która pewnego dnia może prowadzić do przekonania.

Jak zachować bezpieczeństwo na Czacie Google

Czat Google w Gmailu i na AndroidzieOto kilka praktycznych zasad, które powinny pomóc: Jak najszybciej włącz weryfikację dwuetapową na swoim koncie Google. Jeśli oferta lub prośba pochodzi od nieznanego wcześniej kontaktu, automatycznie powinna wzbudzić podejrzenia. Nigdy nie klikaj linków od nieznanych kontaktów. Nawet jeśli kontakt wydaje się znajomy, przyjrzyj się uważnie jego adresowi URL (adresowi internetowemu) — oszuści korzystają z domen, które brzmią oficjalnie, ale w rzeczywistości nie odpowiadają organizacji, którą mają reprezentować. Alternatywnie mogą polegać na skracaczach adresów URL, które ukrywają miejsce docelowe. Nigdy nie pobieraj plików, o które specjalnie nie prosiłeś. Prawdziwe instytucje nie będą prosić Cię o przesłanie pieniędzy za pośrednictwem Czatu Google ani żadnych prywatnych danych, takich jak dane logowania do konta, dane bankowe czy numer ubezpieczenia społecznego. Jeśli coś wydaje się zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie takie jest.


Często zadawane pytania

Czy czatowanie w Google Chat jest bezpieczne? Ogólnie rzecz biorąc, tak. Jest używany głównie w miejscach pracy, więc choć jest to główna platforma, nie jest częstym celem oszustów, a Google ma wystarczające środki bezpieczeństwa. Jak sprawdzić, czy dana osoba jest prawdziwa w Google Chat? Oszustwo jest zawsze możliwe, ale prawdziwa osoba powinna mieć rozpoznawalne informacje w swoim profilu i, najprawdopodobniej, wcześniejsze wymiany zdań w swoim profilu. Ostatnie interakcje Sekcja. Prawdziwym testem jest to, kiedy z nimi rozmawiasz lub jak piszą — ich wzorce powinny odpowiadać temu, do czego jesteś przyzwyczajony, a oni nie będą agresywni, jeśli chodzi o nakłonienie Cię do przyjęcia oferty lub prośby. Powinni także być w stanie odpowiedzieć na pytania, które nie opierają się na materiałach dostępnych publicznie. Czy Czat Google jest bezpieczny przed hakerami? Oszuści mogą potencjalnie nakłonić Cię do umożliwienia ataku lub przejęcia Twojego konta Google. W przeciwnym razie Google stosuje rygorystyczne środki bezpieczeństwa. Nie słyszeliśmy o naruszeniach serwerów Google Chat, co nie oznacza, że ​​jest to niemożliwe. Czy Google Chat jest bezpieczniejszy niż WhatsApp? Powiedzielibyśmy, że tak. Dzieje się tak głównie dlatego, że WhatsApp jest znacznie, znacznie popularniejszą platformą skierowaną do ogółu społeczeństwa, a zatem bardziej lukratywnym celem. W przeciwnym razie usługi byłyby mniej więcej na równi. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android