Skutki uboczne zalesiania na szeroką skalę mogą zmniejszyć korzyści w zakresie usuwania dwutlenku węgla nawet o jedną trzecią

Skutki uboczne zalesiania na szeroką skalę mogą zmniejszyć korzyści w zakresie usuwania dwutlenku węgla nawet o jedną trzecią

Pionierskie badanie wykazało, że skutki uboczne inicjatyw w zakresie zalesiania na dużą skalę mogą zmniejszyć korzyści wynikające z usuwania CO2 nawet o jedną trzecią.

Badania prowadzone pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu w Sheffield i opublikowane dzisiaj (czwartek 22 lutego 2024 r.) w czasopiśmie Science dają nowy wgląd w szerszy wpływ zalesiania na klimat Ziemi, wskazując, że jego pozytywny wpływ jest potencjalnie mniejszy niż wcześniej myśl.

Strategie usuwania dwutlenku węgla, takie jak zalesianie, wraz z wysiłkami na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych, zostały uznane przez IPCC za podstawowe środki ograniczające ryzyko niebezpiecznych przyszłych zmian klimatycznych.

Symulując globalną ekspansję lasów za pomocą zaawansowanych technik modelowania komputerowego, naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield we współpracy z uniwersytetami w Leeds i Cambridge oraz NCAR i WWF odkryli, że podczas gdy zalesianie zwiększa absorpcję dwutlenku węgla z atmosfery, inne złożone układy ziemskie odpowiedzi mogłyby łącznie częściowo zrównoważyć te korzyści nawet o jedną trzecią.

Dr James Weber z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Sheffield i główny autor badania powiedział: „Opinia publiczna jest bombardowana wiadomościami na temat zmian klimatycznych i szeroko rozpowszechniona jest sugestia, że ​​można sadzić drzewa, aby zrównoważyć emisję dwutlenku węgla. Wiele firm obecnie oferują posadzenie drzewa przy zakupie, a niektóre kraje planują powiększanie, ochronę i przywracanie lasów.

„Drzewa mogą pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi, ale musimy zachować ostrożność, polegając na nich. Musimy szczegółowo ocenić zalesianie i inne strategie łagodzenia zmiany klimatu. Pomoże to zidentyfikować ograniczenia i niezamierzone konsekwencje, aby można było je zminimalizować, tam gdzie to możliwe .”

Badanie, w którym symulowano zalesianie na szeroką skalę w ramach dwóch przyszłych scenariuszy – jednego zakładającego minimalne wysiłki na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu, a drugiego obejmującego szeroko zakrojone środki łagodzące wraz z zalesianiem – wykazało, że zalesianie prowadzi do zwiększonego usuwania CO2. Zmniejsza jednak również współczynnik odbicia powierzchni ziemi (ponieważ drzewa są ciemniejsze niż użytki zielone) i zmienia stężenie w atmosferze innych gazów cieplarnianych (metanu i ozonu) oraz drobnych cząstek zwanych aerozolami. W sumie te pośrednie skutki częściowo równoważą korzyści wynikające z redukcji emisji CO2, nawet o 30 procent.

Badanie wykazało również, że gdy zalesianie jest wdrażane równolegle z innymi strategiami przeciwdziałania zmianie klimatu, takimi jak redukcja emisji z paliw kopalnych, negatywne skutki tych skutków pośrednich są mniejsze. Podkreśla to znaczenie połączenia wysiłków w zakresie zalesiania z uzupełniającymi strategiami łagodzenia zmiany klimatu w celu uzyskania bardziej skutecznych długoterminowych działań klimatycznych.

Dr Maria Val Martin, stypendystka UKRI Future Leader Fellow na Uniwersytecie w Sheffield i starsza autorka badania, stwierdziła: „Drastyczne redukcje emisji CO2 wraz z usuwaniem CO2 z atmosfery na dużą skalę są niezbędne do skutecznej walki ze zmianami klimatycznymi. Nasze badanie zapewnia wszechstronną analizę pośrednie skutki zalesiania na klimat, ujawniając, że częściowo równoważą one korzyści klimatyczne osiągnięte dzięki sekwestracji dwutlenku węgla. Zrozumienie tych pośrednich skutków ubocznych jest niezbędne do opracowania skutecznych rozwiązań pozwalających osiągnąć zerową emisję netto.”

Dr Stephanie Roe, główny naukowiec WWF ds. globalnego klimatu i energii, główna autorka raportu IPCC AR6 i współautorka badania, powiedziała: „Wiemy, że lasy są niezwykle ważne dla różnorodności biologicznej, wody, usług ekosystemowych i klimatu. Co to oznacza? badania pokazują, że skuteczność ponownego zalesiania w celu łagodzenia zmiany klimatu znacznie spada na wyższych szerokościach geograficznych, chyba że towarzyszy temu głęboka redukcja emisji, co zmniejsza zanieczyszczenie powietrza.Podkreśla to znaczenie prawidłowego planowania działań w zakresie ponownego zalesiania oraz odpowiedniego uwzględnienia biofizycznego i przyszłego wpływu klimatu na różnych szerokościach geograficznych i Co ważne, z badania wynika, że ​​zapobieganie wylesianiu w porównaniu z wysiłkami w zakresie ponownego zalesiania jest znacznie skuteczniejszym sposobem łagodzenia zmiany klimatu”.

Dr Daniel Grosvenor z Uniwersytetu w Leeds i Met Office, współautor badania, powiedział: „Interesujące w tym badaniu jest to, że bada ono skutki uboczne zalesiania, które powstają w wyniku zmian w chemii atmosfery, cząstek aerozolu i powierzchni refleksyjność. Pokazuje, że chłodzący wpływ usuwania dwutlenku węgla z rozległej, ale wykonalnej globalnej ekspansji lasów można znacznie zmniejszyć ze względu na te skutki uboczne. To sprawi, że łagodzenie zmian klimatycznych i osiągnięcie celów porozumienia paryskiego będzie trudniejsze niż oczekiwano .”

Profesor David Edwards, kierownik Grupy Ekologii i Ochrony Tropików na Uniwersytecie w Cambridge, niezaangażowany w badanie, powiedział: „Globalne cele w zakresie renaturyzacji są ogromne – 350 milionów hektarów do 2030 r. w ramach samego tylko konkursu Bonn Challenge. To badanie stanowi główną postęp w odkryciu, że łączny wpływ albedo i składu chemicznego atmosfery wynikający z zalesiania równoważy niektóre postrzegane korzyści w zakresie łagodzenia zmiany klimatu generowane przez sekwestrację dwutlenku węgla. Co najważniejsze, badanie pokazuje, że nie wszystkie zalesiania są sobie równe, przy czym w tropikach istnieje lepszy potencjał ze względu na na rozpraszanie aerozoli, które może zrównoważyć ocieplenie spowodowane zmniejszonym albedo, podczas gdy zalesianie na wyższych szerokościach geograficznych może równie dobrze skutkować globalnym ociepleniem netto”.

Profesor Dominick Spracklen, profesor interakcji biosfera-atmosfera na Uniwersytecie w Leeds, niezaangażowany w badanie, powiedział: „To badanie podkreśla niezwykle złożoną rolę lasów w naszym systemie klimatycznym. Poprzez obliczenie, w jaki sposób lasy zmieniają skład atmosfery, niniejsze badanie zapewnia jedną z najbardziej kompleksowych ocen wpływu zalesiania na dużą skalę na klimat.”

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science