Optymalizacja routera pod kątem gier: masz gwarancję najlepszych wrażeń online

Optymalizacja routera pod kątem gier: masz gwarancję najlepszych wrażeń online

Artykuł redakcyjny 28 marca 2024 r

Źródło obrazu: Pexels

Aby cieszyć się dobrą i pierwszorzędną rozgrywką, potrzebujesz nie tylko czasu, ale także dobrego sprzętu i szybkiego Internetu. Ale nawet przy bardzo dobrym Internecie usługi gier i konsole mogą zachowywać się dziwnie. Prowadzi to do problemów: gry pobierają się powoli, nie można łączyć się ze znajomymi ani brać udziału w czacie głosowym. Powodów jest wiele, a każdy z nich może wystąpić na różnych etapach podróży z serwera gry na konsolę, niezależnie od tego, czy korzystasz z Playstation, Xbox czy PC.

Większość tych problemów można rozwiązać, sprawdzając ustawienia routera. Można by pomyśleć, że urządzenie powinno działać „od razu po wyjęciu z pudełka”, jednak w rzeczywistości wszystko nie jest takie proste. Jak zoptymalizować router, aby zapewnić stabilną i bezpieczną grę bez przerw i awarii.

Bezpiecznie, ale wciąż bez utraty prędkości

Możesz początkowo kupić nowoczesny router z wieloma dodatkowymi funkcjami lub zaktualizować istniejące urządzenie za pomocą odpowiedniej konfiguracji lub dodatkowych programów, takich jak ExpressVPN dla Mac lub Windows. Takie rozwiązania pozwalają chronić nie tylko przeglądarkę, ale wszystkie urządzenia podłączone do Internetu bez utraty szybkości. Wreszcie, w dzisiejszej rzeczywistości ważne jest, aby Twoje dane pozostały chronione.

Jakość usług (QoS)

Jeśli jesteś gotowy, aby poradzić sobie z możliwościami technicznymi swojego routera, zalecamy skonfigurowanie QoS („Jakość usług”). System ten pozwala na priorytetyzację najważniejszych zadań. Każdy router ma nieco inne ustawienia, ale zasada jest mniej więcej taka: ustawiasz typ połączenia (większość gier korzysta z UDP) i port. Google z pewnością pomoże Ci znaleźć te informacje: na przykład wpisz: „Jaki port jest używany w Dota2”. Następnie ustaw wyższy priorytet, a uzyskasz dobry kanał, nawet jeśli cała rodzina siedzi obecnie w domu i ogląda filmy na wszystkich urządzeniach. Jest jednak jedno „ale”: słabe routery nie są już w stanie zapewnić maksymalnej prędkości, gdy włączona jest funkcja QoS.

Nawiasem mówiąc, aby zmierzyć prędkość Internetu, możesz użyć SpeedTest lub zainstalować go na swoim komputerze.

Kolejny prosty sposób na zwiększenie szybkości połączenia internetowego

Niektóre routery obsługują 2 częstotliwości: 2,4 i 5 gigaherców. Najczęściej sieci Wi-Fi działają na pierwszej z tych dwóch częstotliwości. I okazuje się, że im więcej urządzeń pracujących na częstotliwości 2,4 GHz, tym gorsze może być połączenie. Dlatego w ustawieniach routera upewnij się, że częstotliwość jest ustawiona na 5 gigaherców.

Częstotliwość 5 gigaherców jest używana rzadziej, co skutkuje mniejszymi zakłóceniami i lepszą jakością połączenia. Uwaga: aby móc korzystać z tej częstotliwości, Twoje urządzenie mobilne lub stacjonarne musi obsługiwać tę częstotliwość.

Wyłącz wszystkie nieużywane urządzenia

Jednoczesne podłączenie wielu urządzeń ma wpływ na prędkość Wi-Fi. Warto zatem zadbać o to, aby z sieci korzystały tylko niezbędne urządzenia, a nie urządzenia z kategorii rzeczy inteligentnych (IoT) takie jak: B. inteligentne lodówki, czujniki bezpieczeństwa w domu, podłączone oświetlenie, termostaty i dzwonki do drzwi, które są używane tylko okazjonalnie. Produkty IoT lepiej kupować od zaufanych marek. Na przykład Samsung ma teraz w ofercie wiele nowości. Wysokiej jakości routery pozwalają także nadawać priorytet urządzeniom i usługom. Pamiętaj również, że opóźnienia podczas grania w gry mogą być związane z problemami na komputerze. Sprytny trojan może powoli przesyłać dane do Internetu, jednocześnie zatykając kanał tymi śmieciami. Czas więc sprawdzić komputer pod kątem wirusów za pomocą sprawdzonego programu antywirusowego.

Kup wzmacniacz Wi-Fi

Jeśli przytłaczają Cię ustawienia routera, możesz kupić wzmacniacz Wi-Fi lub wzmacniacz sygnału. Urządzenia te podłącza się do gniazdka elektrycznego i łączy z Internetem, a następnie wzmacnia sygnał.

Zazwyczaj są łatwe w montażu, łatwe w użyciu i pomagają natychmiast wyeliminować martwe punkty w domu. Wzmocnione lub powtarzane sygnały radiowe nie są jednak tak mocne, jak te dochodzące bezpośrednio z routera, dlatego też i tutaj lokalizacja urządzenia ma znaczenie. Spróbuj użyć wzmacniaczy i wzmacniaczy, aby podłączyć urządzenia, które nie wymagają szerokiego zakresu częstotliwości.

Użyj okablowania

Alternatywą dla wzmacniaka jest zastosowanie urządzenia podłączanego do sieci. Sygnały cyfrowe mogą przenikać do przewodów elektrycznych, a specjalne urządzenia pozwalają to wykorzystać. Oferuje je kilku producentów, m.in. Netgear i TP-Link.

Działa to w ten sposób: podłączasz urządzenie do routera, a następnie do gniazdka elektrycznego. Dodaj kolejne takie urządzenie w innym pokoju i możesz ustanowić połączenie przewodowe lub bezprzewodowe z tym pokojem. Tak, prędkość zostanie nieco zmniejszona, ale jest to proste i skuteczne rozwiązanie.

Zapomnij o Wi-Fi, bez kabla to nie to samo!

Niezależnie od tego, jak mocny i drogi jest Twój router, nawet jeśli jest najnowocześniejszy, niestety nie może on być zbliżony do stabilności klasycznego połączenia przewodowego. Chociaż wiele routerów oferuje prędkość niezbędną do gry, nie są one w stanie zapewnić przyzwoitego pingu serwerom, dlatego zdecydowanie zalecamy korzystanie z połączenia bezpośredniego. Ponadto wielu producentów routerów preferuje połączenie przewodowe, aby zapewnić dobry kanał.

Wniosek

Dobry router do gier może często być wart dużo pieniędzy i powinien być używany zgodnie z jego przeznaczeniem. Możesz także ocenić najlepsze routery dostępne na rynku i na pewno znajdziesz coś dla siebie. Jeśli masz ograniczony budżet, lepiej kupić zwykły router i wziąć pod uwagę wszystkie czynniki i ustawienia, które wpłyną na Twoje wrażenia z gry.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android