Kupowanie głośników Bluetooth: co musisz wiedzieć i rozważyć

Kupowanie głośników Bluetooth: co musisz wiedzieć i rozważyć

Które pudełko bluetooth ma najlepszy dźwięk? Jakie są rodzaje przenośnych pudełek? Jakie są dane techniczne? Dajemy wskazówki dotyczące kupowania głośników w podróży.

Przedział cenowy głośników Bluetooth jest ogromny

Umierać Przedział cenowy waha się od około 30 euro za użyteczne mini pudełko do najwyższej klasy, w której czasami 300 euro lub więcej może być należny za pudełko. Cena tylko częściowo zależy od rozmiaru: niektóre małe głośniki Bluetooth mogą być droższe niż znacznie większe modele. Wyższe koszty wynikają z zastosowania niektórych materiałów obudowy (np. aluminium zamiast plastiku), wysokiej jakości komponentów (sterowniki, wzmacniacze, baterie), badań i rozwoju oraz marketingu. W zasadzie prawie każde pudełko Bluetooth z Klang wbudowane głośniki w smartfonach lub laptopach, dzięki czemu zakup się opłaca.

Głośność i jakość dźwięku: Granice fizyki

Podstawowa zasada jest taka, że objętość obudowy nie da się niczym zastąpić. Cyfrowe przetwarzanie sygnału (DSP) pozwala producentom wydobyć maksymalny dźwięk z małych rozmiarów – ale ostatecznie pudełko gotowe na imprezę z przyzwoitym basem wymaga określonego rozmiaru. Kostka wielkości pięści z pewnością nie sprawi, że salon będzie w nastroju do tańca, ale boombox wielkości pudełka po butach tak.

Teufel Boomster (2021) może czysto odtwarzać bardzo duże ilości, ale przy wadze 3,75 kg i szerokości 37 cm nie nadaje się już do torebek (Źródło zdjęcia: GIGA)

Informację producenta o maksymalnej głośności (w decybelach) należy przyjąć z przymrużeniem oka: prawie każdy głośnik zaczyna być głośniejszy zniekształcać, gdy zbliża się do jej szczytowego poziomu. Ponadto zwykle bas ściszony wraz ze wzrostem głośności, aby uniknąć przeciążenia. W rezultacie niektóre pudełka Bluetooth grają ogłuszająco głośno, ale odtwarzanie brzmi skrzecząc i metalicznie – co wtedy nie ma nic wspólnego z cieszeniem się muzyką. To samo dotyczy informacji producenta, która mówi o rzekomej mocy wyjściowej w watach („Potężny dźwięk 80W”): takie wartości praktycznie nie mają sensu i nie nadają się również do porównywania modeli głośników.

W najlepszym razie zmierzone wartości, które zostały zarejestrowane w kontrolowanych warunkach, są wiarygodne – ale rzadko się je spotyka. Ponadto głośniki Bluetooth są często używane w różnych pozycjach, a także na zewnątrz: dane z pomieszczenia pomiarowego są wtedy mało przydatne, ponieważ warunki całkowicie się zmieniły.

Prawdziwy dźwięk stereo: czy tego potrzebujesz?

Dwa Dockin D Fine Cube można połączyć w parę stereo. Przy niewielkiej odległości możesz stworzyć wspaniały dźwięk, który najlepiej brzmi w środku (Źródło obrazu: GIGA)

Przestronny dźwięk z dwóch stron? Jeśli niektórzy producenci obiecują „imponującą panoramę stereo” za pomocą tylko jednego pudełka, należy być sceptycznym. Przestrzenny dźwięk stereo wymaga dwóch głośników o długości co najmniej wysięgnika Dystans (lub więcej) siebie nawzajem. W kompaktowym pudełku nie ma znaczenia, czy emituje tylko mono (lewy i prawy kanał w jednym) – i tak nie byłyby w stanie zaprezentować szerokiej „sceny” z instrumentami po lewej i prawej stronie.

Niektóre modele głośników Bluetooth można przekształcić w Sparuj parę stereo (zwykle wymagane są dwa identyczne pudełka, np. 2 x Dockin D Fine+ 2 z łączem stereo). Głośniki WLAN, takie jak Sonos One lub HomePod mini firmy Apple (para stereo z Airplay 2), które zostały specjalnie zaprojektowane do tego celu, są również zalecane do użytku domowego.

Dźwięk 360 stopni: czy głośniki dookólne są prostszym rozwiązaniem?

W większości głośników Bluetooth przetworniki skierowane są do przodu w kierunku użytkownika: dźwięk jest emitowany bezpośrednio i dociera do ucha najkrótszą możliwą drogą. Jednak niektóre modele są zaprojektowane w taki sposób, aby dźwięk był równomiernie rozłożony promieniować we wszystkich kierunkach („wszechkierunkowy”, „dźwięk 360 stopni”). Oznacza to, że stosunkowo duża część dźwięku pośrednio dociera do słuchacza, np. schodząc ze ścian pokoju odzwierciedlenie staje się.

Bose Soundlink Revolve z cylindryczną obudową: dźwięk jest emitowany równomiernie we wszystkich kierunkach (źródło obrazu: GIGA)

Ta dookólna zasada może przynieść korzyści: muzyka idealnie brzmi bardziej przestrzennie i „większy” ze względu na pośredni składnik dźwięku, zyskuje koncertowa atmosfera. Jednak producenci często obiecują, że taki głośnik 360 stopni można ustawić niemal w dowolnym miejscu w pomieszczeniu (lub na zewnątrz) i że każdy słuchacz będzie mógł cieszyć się świetną jakością dźwięku. Na to stwierdzenie należy spojrzeć krytycznie: szczególnie w przypadku głośników dookólnych należy zwrócić szczególną uwagę na to, które powierzchnie odbijające dźwięk znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie, co z kolei wpływa na odbierany dźwięk w miejscu odsłuchu. W najgorszym przypadku dochodzi do przesadnego akcentowania i niepokojący pogłos: Muzyka wtedy brzmi rozproszona i wyczerpująca.

Stefan BubeckStefan Bubeck, redaktor GIGA, ekspert w dziedzinie elektroniki użytkowej, zwłaszcza audio.

Bardziej lubię dźwięk bezpośredni

W większości przypadków wolę głośnik Bluetooth, który promieniuje do przodu w klasyczny sposób. Podoba mi się ten bezpośredni dźwięk, co jest zaletą zwłaszcza przy muzyce mocno bitowej. Ponadto mogę bardzo łatwo i skutecznie dostosować dźwięk do celu, ustawiając go. Jeśli pudełko ma zasypać obiad podkładem muzycznym, to odwracam je lekko od słuchaczy. Jeśli impreza potrzebuje nagłośnienia, kieruję pudło bezpośrednio na publiczność i umieszczam je blisko ściany (to zwykle pomaga basowi w drodze).

Specjalne głośniki 360 stopni są dla mnie niezwykle przydatne tylko wtedy, gdy na dworze jest dużo słuchaczy, a pudełko jest pośrodku – na przykład na pikniku w parku.

Ładowanie akumulatora: Połączenia i odpowiedni zasilacz mają kluczowe znaczenie

Nowsze modele są odporne na skręcanie Gniazdo USB-C, a także aktualne modele smartfonów. Starszy Gniazdo micro USB jeszcze nie wymarły, ale w wielu domach nowo zakupiony głośnik Bluetooth może już być ostatnim gadżetem, który jest nadal nim naładowany. Większość modeli z portem USB można również „doładować” w podróży za pomocą potężnego powerbanku (np. Belkin Boost Charge 20K). Niektóre z naprawdę dużych głośników Bluetooth można ładować tylko za pomocą dołączonego zasilacza (np. JBL Xtreme 2 z 19 V). Dlatego przed zakupem pudełka warto sprawdzić wbudowane połączenie muszą być przestrzegane i uwzględnione w decyzji o zakupie.

Port USB-C i gniazdo w Marshall Stockwell 2 (źródło obrazu: GIGA)

Przed zakupem należy też sprawdzić, czy w ogóle W zestawie ładowarka („zasilacz”) i kabel połączeniowy USB są uwzględnione – często tak jest Nie walizka. Producenci zakładają, że używasz np. ładowarki telefonu komórkowego. W razie wątpliwości warto dokupić dodatkową (wydajną) ładowarkę (np. Anker 24 Watt, dostępną u Amazona), aby w dowolnym momencie ładować kilka gadżetów jednocześnie.

Funkcja banku mocy: przydatna dla telefonów komórkowych

Niektóre głośniki Bluetooth, takie jak Teufel Rockster Cross za około 350 euro, mają „funkcję powerbanku”. Oznacza to, że sami używają portu USB Uwolnij energię na przykład do smartfona, który jest ładowany w ten sposób (oczywiście kosztem baterii głośnika).

Funkcja głośnomówiąca: głośnik Bluetooth podczas spotkań

Są sytuacje, w których przydatna jest funkcja głośnomówiąca („głośnik”). Aby było to możliwe, głośnik Bluetooth musi być włączony mikrofon być zainstalowany. Pomyśl o rozmowie telefonicznej lub spotkaniu wideo z wieloma uczestnikami na jednej stronie, wszyscy słuchaj i miej coś do powiedzenia chcieć. Możliwe jest również korzystanie z systemu głośnomówiącego w samochodzie, jeśli bezpiecznie schowałeś pudełko i sparowałeś je z telefonem komórkowym.

aptX i aptX HD: więcej danych dla lepszej jakości dźwięku?

Im wyższy Szybkość przesyłania danych z transmisją Bluetooth tym lepsza jakość dźwięku – taka jest teoria. Niektórzy producenci reklamują swoje głośniki BT jako podziękowanie aptX HD (lub Sony LDAC lub Samsung HD) oferują dźwięk, którego nie można odróżnić od płyty audio CD. W praktyce różnica w jakości w porównaniu do transmisji konwencjonalnej (Bluetooth SBC) lub preferowany przez Apple AAC z większością głośników Bluetooth, ale nie zawsze zauważalny.

Kodek audio LDAC jest technicznie lepszy od konwencjonalnej transmisji z SBC pod każdym względem. Wysoka szybkość transmisji danych może mieć pozytywny wpływ na postrzeganą jakość dźwięku (źródło obrazu: Sony)

Na dźwięk często silniej wpływają tu inne czynniki, takie jak źródło (np. Spotify z 320 kbit/s vs. radio internetowe z 48 kbit/s) czy położenie pudełka w pomieszczeniu (odbicia). Jeśli terkocze i huczy przy dużych ilościach, często nie jest to samo pudełko, ale chwiejna półka, na której zostało umieszczone.

Multipoint Bluetooth: jedna z najbardziej przydatnych funkcji

Jeśli korzystasz naprzemiennie z kilku urządzeń odtwarzających (np. 2 telefonów komórkowych lub 1 telefonu komórkowego i 1 tabletu), dowiesz się o funkcji o nazwie Wielopunktowy Bluetooth bądź szczęśliwy. Oznacza to, że mówca ma dwa źródła jednocześnie można podłączyć. Możesz wtedy usłyszeć urządzenie, na którym ostatnio naciśnięto przycisk odtwarzania. Ten “latająca zmiana” zapisuje objazd za pośrednictwem menu Bluetooth urządzenia odtwarzającego. Jedna z najważniejszych i jednocześnie mocno niedocenianych cech, na które należy zwrócić uwagę.

Bose Soundlink Flex obsługuje wiele połączeń Bluetooth w tym samym czasie, dzięki czemu możliwe jest szybkie przełączanie się między odtwarzaczami (źródło obrazu: GIGA)

Głośniki Bluetooth z Wi-Fi: Tak, są!

Większość głośników Bluetooth nie obsługuje Wi-Fi – ale są wyjątki:

Od kalifornijskiego producenta audio Sonos pochodzi Ruch Sonos i Sonos Roam. Obydwa pracują w mieszkaniach z wewnętrznym systemem multiroom (wymagana sieć WLAN), ale mogą być również sterowane przez Bluetooth w podróży.

Ponadto niektóre stacjonarne głośniki multiroom WLAN mogą również odbierać Bluetooth, takie jak Bose Home Speaker 500 (cena uliczna 330 euro) – z drugiej strony nie ma baterii, jest przeznaczony tylko do stacjonarnego użytkowania w mieszkaniach.

Głośnik Bluetooth z radiem: telefon komórkowy pozostaje w kieszeni

Kto głównie stacja radiowa przez większość czasu może obejść się bez (czasami irytującego) sterowania za pomocą smartfona. Rozwiązaniem są boxy, które oprócz Bluetooth posiadają zintegrowane (cyfrowe) radio.

Tak samo jest z diabłem Boomsterem ZIMNICA oraz FM wyposażony – oba mogą być obsługiwane całkowicie na samym urządzeniu.O wiele bardziej kompaktowy JBL Tuner 2 obsługuje również DAB/DAB+/FM. Mały wyświetlacz pokazuje aktualną stację.

Zrównoważony rozwój: więcej niż tylko ochrona środowiska

Wszyscy znamy to opakowanie, w którym wszystko jest zawinięte w folię: głośnik, kable, instrukcje – czy tak naprawdę musi być? Niektórzy producenci idą tu już o krok dalej, na tym bazują jak najmniej materiałów opakowaniowych, który jest wykonany z tektury lub włókien naturalnych. Niektóre modele głośników składają się częściowo z plastik z recyklingu lub aluminium – to przynajmniej niewielki wkład w ochronę zasobów.

Temat zrównoważonego rozwoju ma też inne aspekty: to proste wymienna bateria lub łatwa do otwarcia obudowa (słowo kluczowe: naprawialność) z pudełkiem Bluetooth to zaleta. Wysoka jakość przetwarzania reprezentuje długa żywotność Jasne, dobre wsparcie oprogramowania od producenta również zapewnia tutaj zaufanie.

Jeszcze więcej porad dotyczących zakupu na GIGA:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech