Naukowcy identyfikują najbardziej ekstremalne fale upałów, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na świecie

Naukowcy identyfikują najbardziej ekstremalne fale upałów, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na świecie

Nowe badanie ujawniło najintensywniejsze fale upałów, jakie kiedykolwiek istniały na świecie – i co zaskakujące, niektóre z nich zostały prawie niezauważone kilkadziesiąt lat temu.

Badania prowadzone przez Uniwersytet w Bristolu pokazują również, że fale upałów będą się nagrzewać w przyszłości wraz z pogarszaniem się zmian klimatycznych.

Fala upałów w zachodniej Ameryce Północnej zeszłego lata była rekordowa, osiągając najwyższy w historii kanadyjski poziom 49,6°C w Lytton w Kolumbii Brytyjskiej 29 czerwca, co stanowi wzrost o 4,6°C w porównaniu z poprzednim szczytem.

Nowe odkrycia, opublikowane dzisiaj w Science Advances, ujawniły pięć innych fal upałów na całym świecie, które były jeszcze bardziej dotkliwe, ale w dużej mierze zostały niedoszacowane.

Główny autor, klimatolog dr Vikki Thompson z Uniwersytetu w Bristolu, powiedział: „Niedawna fala upałów w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych zaszokowała świat. Jednak pokazujemy, że w ciągu ostatnich kilku dekad wystąpiły jeszcze większe ekstrema. Wykorzystując modele klimatyczne, stwierdzamy również, że ekstremalne upały będą prawdopodobnie rosły w nadchodzącym stuleciu – w tym samym tempie, co lokalna średnia temperatura”.

Fale upałów to jedne z najbardziej niszczycielskich ekstremalnych zjawisk pogodowych. Fala upałów w zachodniej Ameryce Północnej była najbardziej śmiertelnym wydarzeniem pogodowym w Kanadzie, w wyniku którego zginęły setki osób. Powiązane z nimi szalejące pożary doprowadziły również do rozległych uszkodzeń infrastruktury i utraty plonów.

Jednak badanie, w którym obliczono, jak ekstremalne fale upałów są związane z lokalną temperaturą, pokazało, że w kwietniu 1998 r. trzy najwyższe w historii najcieplejsze regiony znajdowały się w Azji Południowo-Wschodniej, która osiągnęła 32,8°C, w Brazylii w listopadzie 1985 r., osiągając najwyższy poziom 36,5° C i południowe Stany Zjednoczone w lipcu 1980 roku, kiedy temperatura wzrosła do 38,4 °C.

Dr Vikki Thompson z uniwersyteckiego Instytutu ds. Środowiska Cabota powiedział: „Fala upałów w zachodniej Ameryce Północnej zostanie zapamiętana z powodu jej rozległych zniszczeń. Jednak badanie ujawnia kilka większych ekstremalnych zjawisk meteorologicznych w ostatnich dziesięcioleciach, z których niektóre w dużej mierze przeszły pod wpływem radar prawdopodobnie ze względu na ich występowanie w bardziej ubogich krajach. Ważne jest, aby ocenić dotkliwość fal upałów pod kątem lokalnej zmienności temperatury, ponieważ zarówno ludzie, jak i naturalny ekosystem dostosują się do tego, więc w regionach, w których występuje mniejsza zmienność, mniejsza skrajność absolutna może mieć bardziej szkodliwe skutki”.

Zespół naukowców wykorzystał również wyrafinowane prognozy modeli klimatycznych, aby przewidzieć trendy fal upałów w pozostałej części tego stulecia. Modelowanie wskazało, że poziomy intensywności fali upałów będą rosły wraz ze wzrostem globalnych temperatur.

Chociaż najwyższe lokalne temperatury niekoniecznie powodują największe skutki, często są ze sobą powiązane. Lepsze zrozumienie ekstremalnych zjawisk klimatycznych i miejsc ich występowania może pomóc w ustaleniu priorytetów środków, które pomogą rozwiązać ten problem w najbardziej wrażliwych regionach.

Współautor, profesor Dann Mitchell, profesor nauk o klimacie na Uniwersytecie w Bristolu, powiedział: „Zmiana klimatu jest jednym z największych globalnych problemów zdrowotnych naszych czasów i wykazaliśmy, że wiele fal upałów poza rozwiniętym światem przeszło w dużej mierze niezauważone Obciążenie upałami na śmiertelność na poziomie krajowym może sięgać tysięcy zgonów, a kraje, w których temperatury są poza normalnym zakresem, są najbardziej podatne na te wstrząsy”.

W uznaniu niebezpiecznych konsekwencji zmian klimatycznych i wyraźnego zaangażowania w pomoc w rozwiązaniu tego problemu, w 2019 r. Uniwersytet w Bristolu stał się pierwszym brytyjskim uniwersytetem, który ogłosił stan zagrożenia klimatycznego.

Źródło historii:

Materiały dostarczone przez Uniwersytet w Bristolu. Uwaga: Treść można edytować pod kątem stylu i długości.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science