Lista życzeń Fairphone 6: wszystkie funkcje, które chcę zobaczyć

Lista życzeń Fairphone 6: wszystkie funkcje, które chcę zobaczyć

Fairphone 5 stanowił poważny krok naprzód dla zrównoważonej firmy telekomunikacyjnej. Chociaż poprawił wiele niedociągnięć swojego poprzednika, był daleki od doskonałości. Pojawiły się nie tylko obawy dotyczące żywotności baterii i odprowadzania ciepła, ale było też kilka innych obszarów, w których nie spełniał oczekiwań w porównaniu z telefonem z Androidem. Chociaż do jego następcy jeszcze daleko, oto moja lista życzeń zawierająca to, co chciałbym zobaczyć w Fairphone 6.

Lepsza termika jest koniecznością

Damien Wilde / Android Authority Fairphone 5 radzi sobie całkiem dobrze z podstawowymi zadaniami, ale nawet wtedy możesz napotkać problemy z przegrzaniem, które naprawdę mogą zepsuć to, co w przeciwnym razie byłoby przyzwoitym doświadczeniem na średnim poziomie. Nasza Rita El Khoury zauważyła już w swojej recenzji, że telefon często się przegrzewał, i to nie tylko podczas długich sesji. Już trzydzieści minut użytkowania wystarczyło, aby telefon odczuwalnie się nagrzał, a dłuższe sesje szybko mogły stać się niewygodne. Nie tylko procesor powoduje te przeciążenia termiczne. Zaledwie pięć minut używania kamery w naszym modelu testowym wystarczyło, aby moduł był bardzo ciepły, nawet przy stosunkowo chłodnej pogodzie. Jest całkiem oczywiste, że to już nie będzie latać. Zdaję sobie sprawę, że opracowanie nowoczesnego telefonu, który przeciętny Joe będzie w stanie rozebrać na części, wiąże się z dużymi wyzwaniami, jeśli chodzi o zbudowanie przyzwoitych rozwiązań termicznych. Modułowa konstrukcja pozostawia mniej miejsca na jedną osobę. Wyzwaniem jest także zbudowanie obudowy zapewniającej odpowiedni przepływ powietrza, a jednocześnie łatwej do otwarcia od razu. Dużą część problemu stanowił znajdujący się wewnątrz telefonu układ Qualcomm QCM6490, o czym porozmawiamy nieco później na tej liście życzeń. Niemniej jednak dla Fairphone niezwykle ważne jest rozwiązanie tego problemu w Fairphone 6. Nawet niewielkie zwiększenie rozmiaru obudowy telefonu mogłoby pomóc, ponieważ zapewniłoby dodatkowe miejsce na wentylację.

Następnym razem rozstrzygnijmy kwestię żywotności baterii, dobrze?

Fairphone 5 19Damien Wilde / Android Authority Rozładowywanie baterii to poważny problem w przypadku Fairphone 5. Chociaż jego pojemność 4200 mAh jest zazwyczaj wystarczająco duża, aby pomieścić telefon ze średniej półki, w tym przypadku tak nie jest. W naszych testach odkryliśmy, że Fairphone 5 rzadko wytrzymywał cały dzień użytkowania bez doładowania. Nawet gdy przestaliśmy go używać, przez jakiś czas leżał na biurku recenzentów i zauważyliśmy, że rozładowywanie się baterii w stanie bezczynności zajmie tylko około dwóch dni, a w przypadku większości innych telefonów ten proces zajmuje około tygodnia. Fairphone obiecał, że tak. pracuje nad optymalizacjami oprogramowania, które, miejmy nadzieję, powinny poprawić żywotność baterii w obecnej generacji, ale patrząc w przyszłość, Fairphone 6 powinien osiągnąć baterię o pojemności 5000 mAh, podobną do tej, którą można znaleźć w innym urządzeniu ze średniej półki, takim jak Galaxy A54 5G. Podejrzewam, że wielu z nas, zainteresowanych telefonami o minimalnym wpływie na środowisko, również od czasu do czasu prawdopodobnie wyłączy się z sieci. Większa bateria wydaje się naturalnym rozwiązaniem w przypadku tej serii. Oczywiście samo przejście na bardziej energooszczędny procesor prawdopodobnie znacznie wydłuży żywotność baterii. Jednak efekt podwójnego zwiększenia rozmiaru baterii prawdopodobnie sprawi, że będzie to telefon, który z łatwością wytrzyma dwa dni, jeśli Fairphone dobrze rozegra swoje karty. Przynajmniej nie umrze przed upływem jednego dnia!

Poproszę mocniejszy, zoptymalizowany procesor

Fairphone 5 zdekonstruowany dolny górny modułRita El Khoury / Android AuthorityQualcomm QCM6490 to ciekawy wybór dla procesora, ponieważ nie został zbudowany głównie z myślą o telefonach i zamiast tego jest reklamowany jako układ IoT. Jednak w tym szaleństwie jest metoda. Firma Fairphone zdecydowała się na ten procesor, ponieważ wiedziała, że ​​ma po swojej stronie długoterminowe wsparcie, dzięki czemu może śmiało obiecać aktualizacje zabezpieczeń przez osiem lat. Niestety, jest bardzo prawdopodobne, że chip jest przyczyną zarówno rozładowywania baterii, jak i przegrzania, ponieważ po prostu nie został zoptymalizowany do tej roli. Fairphone próbował myśleć nieszablonowo, ale twierdzę, że nie jest to ruch warty powtarzania. Podczas gdy zarówno Google, jak i Samsung oferują zasady aktualizacji siedmiu lat systemu operacyjnego i aktualizacje zabezpieczeń dla swoich flagowych telefonów, Qualcomm prawdopodobnie będzie w dalszym ciągu ulepszać swoją obsługę chipów mobilnych. Chociaż ta ulepszona obsługa może obecnie dotyczyć tylko układów SoC z wyższej półki, tendencje w zakresie wsparcia Samsunga zazwyczaj z czasem maleją, co sugeruje, że wiele przyszłych budżetowych urządzeń Samsunga może również oferować lepsze wsparcie. Kierując się tą logiką, Fairphone następnym razem podjąłby mniejsze ryzyko, trzymając się bardziej wypróbowanego i sprawdzonego chipa średniej klasy. W końcu Fairphone 6 prawdopodobnie pojawi się na rynku dopiero w 2025 roku, więc wciąż ma trochę czasu, zanim będzie musiał zablokować chip przed produkcją.

Opcja ładowania bezprzewodowego byłaby miłym dodatkiem

No dobra, nie każdemu zależy na ładowaniu bezprzewodowym, łącznie ze mną. Mam ładowarkę bezprzewodową, ale często kończę na podłączeniu kabla USB-C, ponieważ jest szybszy. Mimo to modułowa natura serii Fairphone zapewnia nieco większą elastyczność. Mam nadzieję, że Fairphone 6 doda bezprzewodowe ładowanie dla tych, którzy to wolą, nawet jeśli oznacza to uczynienie go dodatkiem. Być może Fairphone mógłby pomieścić miejsce w obudowie, ale wymagałby osobnego zakupu modułu, aby móc go dodać samodzielnie.

Fizyczne gniazdo 3,5 mm ma sens w przypadku takiego telefonu

Fairphone 5 5Damien Wilde / Android AuthorityKolejna mniejsza rzecz, ale Fairphone 6 to telefon, który w naturalny sposób pasuje do gniazda słuchawkowego 3,5 mm. Spójrzmy prawdzie w oczy, dzisiejsze bezprzewodowe słuchawki douszne i nauszne mają znacznie większy wpływ na środowisko niż tradycyjne rozwiązania przewodowe. W zestawie znajduje się bateria, komponenty potrzebne do obsługi Bluetooth, a także elementy sterujące na urządzeniu. Jeśli Fairphone ma przypaść do gustu tym, którzy chcą zminimalizować swój wpływ na środowisko, to gniazdo słuchawkowe byłoby miłym dodatkiem. Podobnie jak ładowanie bezprzewodowe, może to być nawet coś, co możesz dodać samodzielnie za dodatkową opłatą, jeśli firma nie chce tego oferować domyślnie.

Lista życzeń Fairphone 6: Co chciałbyś najbardziej zobaczyć?

59 głosów Lepsza temperatura 2% Lepsza żywotność baterii 37% Szybszy, bardziej zoptymalizowany SoC 31% Ładowanie bezprzewodowe 8% Gniazdo słuchawkowe 14% Inne (Powiedz nam w komentarzach) 8%

Czy będzie Fairphone 6?

Fairphone 5 15Damien Wilde / Android Authority Jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie na jakiekolwiek prawdziwe plotki na temat Fairphone 6, ale jest całkiem prawdopodobne, że telefon w końcu powstanie. Pierwsza wersja Fairphone miała miejsce już w 2013 roku, więc obecnie jest to dość ugruntowany gracz. Z drugiej strony to także bardzo mała ryba w dużym stawie. Chociaż nie udało mi się znaleźć nowszych liczb, wygląda na to, że w 2022 r. firma sprzedała około 115 681 telefonów. Oczywiście miało to miejsce podczas 4 dni Fairphone , a miał już rok. To dość mizerne, biorąc pod uwagę, że gigant taki jak Samsung sprzedał około 259 milionów sztuk. Nawet marki mniejsze od gigantów, takich jak Apple i Samsung, radzą sobie znacznie lepiej. Na przykład seria Pixel sprzedała się w około 10 milionach egzemplarzy w 2022 roku. Naprawdę trudno ocenić stabilność finansową firmy, nie wiedząc więcej o kosztach personelu i innych aktywach. Świat stoi obecnie w obliczu dużej ogólnej niestabilności finansowej, co jeszcze bardziej utrudnia jednoznaczne stwierdzenie. Mimo to firma wydaje się mieć się dobrze i ma oddaną, choć niewielką rzeszę fanów. Powiedzielibyśmy, że jest więcej niż prawdopodobne, że urządzeń Fairphone będzie znacznie więcej. Kiedy taki telefon może się pojawić? Spójny harmonogram wydań Fairphone sprawia, że ​​jest to dość łatwe do ustalenia.

Fairphone 5 — 14 września 2023 r
Fairphone 4 — 30 września 2021 r
Fairphone 3 — 3 września 2019 r. Jak widać, od czasu Fairphone 3 we wrześniu co dwa lata pojawia się nowy Fairphone. Wcześniej cykle wydawnicze były nieco bardziej losowe. O ile Fairphone nie dokona znaczących zmian w swojej strategii, powiedziałbym, że debiut Fairphone 6 prawdopodobnie nastąpi w którymś momencie we wrześniu 2025 roku.

Czy warto czekać na Fairphone 6?

Fairphone 5 20Damien Wilde / Android Authority Od Fairphone 5 nie minęło nawet pół roku, więc na kolejny na pewno nie czekałbym, ale nie jestem też pewien, czy odważyłbym się kupić obecny. Na papierze to świetny telefon, ale ze względu na zgłaszane problemy z przegrzaniem i rozładowaniem baterii nie spieszyłbym się z zakupem, dopóki firma nie będzie miała czasu na dalszą optymalizację oprogramowania, co, miejmy nadzieję, powinno pomóc. Jeśli absolutnie chcesz mieć telefon zbudowany z materiałów pochodzących z etycznych źródeł, tak naprawdę nie ma innej łatwo dostępnej alternatywy poza Fairphone 4 (690 USD w Amazon). Choć zaczyna się już starzeć, może przynajmniej pomóc, dopóki Fairphone 5 nie rozwiąże swoich problemów lub nie pojawi się Fairphone 6. Fairphone 5Fairphone 5Zalecane przez AAFairphone 5Modularny • Możliwość naprawy • 8 lat aktualizacji Fairphone 5 możesz rozebrać śrubokrętem i naprawić samodzielnie. Fairphone 5 to telefon, który można naprawiać. Prawie każdy element telefonu można usunąć i wymienić (lub nawet ulepszyć) za pomocą tylko jednego śrubokręta. Aby zachęcić do długotrwałego użytkowania, Fairphone zaoferuje pięć aktualizacji Androida, co najmniej osiem lat aktualizacji, a być może nawet przedłuży ten okres do dziesięciu lat aktualizacji! Komentarze

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android