Aplikacje zamiast lekarza?: Aplikacje do wykrywania i leczenia chorób

Aplikacje zamiast lekarza?: Aplikacje do wykrywania i leczenia chorób

Hartmut Schumacher 6 maja 2022 r.

Istnieje wiele aplikacji na smartfony poświęconych zdrowiu i sprawności. A chęć użytkowników do korzystania z takich aplikacji jest wysoka.

Przedstawiamy dziewięć aplikacji, które służą do wykrywania lub leczenia chorób. Spektrum obejmuje cukrzycę i szumy uszne, arytmię serca i otyłość, choroby przenoszone drogą płciową, a także lęki i zaburzenia snu.

Pomimo naszego nieco bezczelnego nagłówka „Aplikacje zamiast lekarza?” W większości przypadków aplikacje zdrowotne nie mogą zastąpić diagnozy i leczenia przez lekarza. Są jednak w stanie dostarczyć cennych informacji i wspierać leczenie. Niektóre aplikacje są nawet uważane za urządzenia medyczne, co oznacza, że ​​mogą je przepisywać lekarze.

Od października 2020 r. koszty tzw. „cyfrowych aplikacji zdrowotnych” (DiGa) mogą pokrywać zakłady ubezpieczeń zdrowotnych w Niemczech. Warunkiem jest to, aby aplikacje znajdowały się w katalogu DiGa Federalnego Instytutu ds. Leków i Wyrobów Medycznych. Obecnie jest 17 aplikacji | diga.bfarm.de/de

Ada| Diagnoza przez AI

Aplikacja Ada próbuje (według producenta za pomocą sztucznej inteligencji) dowiedzieć się, jaka choroba może występować na podstawie objawów. Mówiąc konkretnie, działa to w następujący sposób: po wprowadzeniu głównego objawu (np. bólu głowy lub gorączki) niemieckojęzyczna aplikacja zadaje dużą liczbę pytań, aby zawęzić zakres choroby.

Następnie wymienia możliwe schorzenia (z uwzględnieniem wieku i płci pacjenta) wraz z zaleceniami leczenia lub zasięgnięcia porady w aptece lub u lekarza. Aplikacja może również zawierać porady dotyczące środków ostrożności i profilaktyki.

Ada – Sprawdź swoje zdrowie

Tinnitracki | szum w uszach

Aplikacja Tinnitracks łagodzi cierpienie osób cierpiących na szumy uszne. I to na dwa sposoby: W „terapii podstawowej” aplikacja uczy użytkownika środków i technik, aby lepiej radzić sobie psychologicznie ze skutkami szumu w uszach. Lekcje, indywidualnie dopasowane do szumu usznego pacjenta, rozłożone są na cztery do sześciu tygodni.

„Neuroterapia” sprawia, że ​​szumy uszne są cichsze przez długi czas – przez pacjenta słuchającego ulubionej muzyki, która została wcześniej przeanalizowana, przefiltrowana i zoptymalizowana specjalnie pod kątem częstotliwości szumów usznych. Ta terapia trwa 12 miesięcy, po 90 minut dziennie.

Aby używać Tinnitracks, potrzebujesz recepty od lekarza laryngologa. Koszty aplikacji pokrywa wiele towarzystw ubezpieczeń zdrowotnych.

Terapia szumów usznych Tinnitracks na receptę

Terapia szumów usznych Tinnitracks na receptę

Zapobieganie uderzeniom serca | zaburzenia rytmu serca

Aplikacja Preventicus Heartbeats sprawdza tętno, aby wykryć arytmie serca. Aplikacja nie robi tego z podłączonym urządzeniem EKG, ale za pomocą aparatu w smartfonie. Jak podaje producent, wysoka dokładność aplikacji została „potwierdzona w międzynarodowych badaniach klinicznych”.

Darmowa wersja aplikacji została zaprojektowana, aby dowiedzieć się, jak dobrze współpracuje z aparatem smartfona. Wersja płatna (5,49 euro miesięcznie lub 27,99 euro rocznie) zapewnia bardziej szczegółową analizę i możliwość wykonywania dłuższych pomiarów w celu wykrycia nawet rzadkich arytmii.

Ważne: wyniki aplikacji to podejrzane diagnozy, które nie mogą zastąpić osobistej porady, diagnostyki lub leczenia przez lekarza.

Zapobieganie uderzeniom serca

Zapobieganie uderzeniom serca

Velibra | zaburzenia lękowe

Aplikacja internetowa Velibra przeznaczona jest dla pacjentów z zaburzeniami lękowymi uogólnionymi, lękiem napadowym (z agorafobią lub bez) lub fobią społeczną. Aplikacja działa jako uzupełnienie leczenia przez lekarza.

Velibra uczy ustalonych metod i ćwiczeń terapii poznawczo-behawioralnej. Dzieje się to albo poprzez dialog z odpowiedziami, które można podsłuchiwać, albo poprzez odbieranie wiadomości SMS lub e-mail, w których treść terapeutyczna jest krótko powtarzana.

Aplikacja zawiera również ćwiczenia, kwestionariusze samooceny oraz instrukcje mówione do ćwiczeń terapeutycznych.

Ubezpieczenie zdrowotne pokrywa koszty, pod warunkiem, że dostępna jest recepta lekarska lub dowód odpowiedniego wskazania. | www.velibra.com

lekarz intymny | STD

Jeśli nie chcesz iść do gabinetu z powodu problemu zdrowotnego w intymnej części ciała, możesz skorzystać z aplikacji Intimarzt. Oprogramowanie umożliwia anonimowe przesłanie zdjęć dotkniętej chorobą części ciała wraz z opisem do zespołu trzech specjalistów chorób skóry i wenerycznych w Heidelbergu. Każdy z tych lekarzy ma co najmniej 10 lat praktycznego doświadczenia. Za 24,90 euro otrzymasz ocenę i rekomendację działania „zwykle w mniej niż godzinę”.

Według dostawcy dokładną diagnozę można postawić w ponad 90% przypadków. A według zewnętrznej oceny naukowej w około 70% przypadków wizyta w gabinecie lekarskim jest zbędna.

Z usługi tej można również korzystać za pośrednictwem strony internetowej intimarzt.de.

Lekarz intymny: lekarz online na choroby przenoszone drogą płciową

Lekarz intymny: lekarz online na choroby przenoszone drogą płciową

Vida Gesund | dziennik zdrowia

Aplikacja VidaGesund zarządza między innymi wartościami ciśnienia krwi i cukrzycy. Aby nie trzeba było ręcznie wprowadzać tych wartości, oprogramowanie jest w stanie odczytywać odczyty z ciśnieniomierzy, krokomierzy i wag do analizy ciała niektórych producentów przez Bluetooth.

Możesz również wprowadzić dane dotyczące płuc, wagę, posiłki i aktywność sportową. Aplikacja pokazuje na przykład, jak blisko zbliżyłeś się do swoich celów odchudzania.

Płatna wersja premium (4,99 EUR miesięcznie) oferuje również bazę danych żywności, zapewnia bardziej szczegółowe analizy, może zarządzać dokumentami zdrowotnymi i obsługuje więcej urządzeń pomiarowych.

Aplikacja na cukrzycę + ciśnienie krwi

Aplikacja na cukrzycę + ciśnienie krwi

Śnić | zaburzenia snu

Aplikacja Somnio służy do leczenia zaburzeń snu, więc w szczególności pomaga szybciej zasnąć lub zmniejszyć liczbę faz czuwania w nocy. Oprogramowanie wykorzystuje metody terapii poznawczo-behawioralnej.

Pacjenci uczą się m.in. jak optymalizować czas snu, jak realizować indywidualnie dopasowany cykl snu i czuwania, jak radzić sobie z myślami uniemożliwiającymi zasypianie oraz jak za pomocą technik relaksacyjnych wprowadzić się w stan sprzyjający zasypianiu .

Aplikację mogą przepisać lekarze i psychoterapeuci. Koszty oprogramowania pokrywają wszystkie ustawowe i wiele prywatnych towarzystw ubezpieczeniowych.

śnić

śnić

Zanadio | nadwaga

Aplikacja Zanadio jest przeznaczona do leczenia ciężkiej otyłości (tj. z BMI 30).

Oprogramowanie nie ogranicza się do liczenia kalorii, ale koncentruje się na wywoływaniu zmian behawioralnych u pacjenta w odniesieniu do diety i ćwiczeń w celu uzyskania trwałej redukcji masy ciała. Odbywa się to między innymi poprzez przekazywanie wiedzy, instrukcji samoobserwacji i motywowania przez automatycznych trenerów. Oprogramowanie wyświetla osiągnięte sukcesy w postaci wykresów dobowych i tygodniowych.

Aplikacja jest dostępna tylko na receptę lekarską. Koszty pokrywają zakłady ubezpieczeń zdrowotnych.

zanadio

zanadio

Prognoza liczby pyłków | alergie na pyłki

Aplikacja prognozująca liczbę pyłków informuje, które pyłki wywołujące alergię znajdują się w powietrzu. Mianowicie w zależności od lokalizacji i przez siedem dni. Aplikacja bazuje na Twojej aktualnej lokalizacji lub na wprowadzonym kodzie pocztowym. Ponadto dostępne są mapy poglądowe dla całych Niemiec i poszczególnych krajów związkowych. Możesz również wskazać, które z 15 rodzajów pyłków są dla Ciebie ważne. Jeśli chcesz, możesz otrzymywać powiadomienia, gdy prognozowane są liczby pyłków dla Twojego obszaru.

Swoje codzienne samopoczucie możesz zapisać w pamiętniku. Diagram oceny pokazuje następnie powiązania między liczbą pyłków a stanem zdrowia.

Prognoza liczby pyłków

Prognoza liczby pyłków

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android