SMS: Twój dostęp do aplikacji photoTAN kończy się… – Oszustwo?

SMS: Twój dostęp do aplikacji photoTAN kończy się… – Oszustwo?

Otrzymałeś SMS z informacją, że Twój dostęp do „aplikacji photoTAN” kończy się w określonym terminie i że już teraz powinieneś zaktualizować i zweryfikować procedurę TAN. Wyjaśniamy tutaj, czy SMS jest legalny i rzeczywiście pochodzi z Twojego banku.

Bank: Twój dostęp do aplikacji photoTAN kończy się dnia xx.xx.xxxx

Uwaga: oszustwo! Tych SMS-ów jest czasem więcej, czasem mniej w obiegu: najwyraźniej dostęp do Twojej „aplikacji photoTAN” wkrótce wygaśnie. Zostaniesz poproszony o dotknięcie łącza. Nie rób tego! Jest to nieprawidłowy link, który nie pochodzi z Twojego banku. Oszuści wykorzystują takie SMS-y i linki do kradzieży dostępu lub danych karty kredytowej. Gdy tylko klikniesz w link i wypełnisz podane pola, inni będą mogli zapoznać się z tymi informacjami i w najgorszym przypadku przelać Twoje pieniądze lub dokonać zakupów w Twoim imieniu.

Jeden wątpliwości Aby mieć pewność, czy faktycznie otrzymałeś wiadomość ze swojego banku, zadzwoń do niego na infolinię podaną w Internecie lub zaloguj się poprzez bankowość internetową. Jeśli rzeczywiście wystąpił problem z Twoją procedurą TAN, dowiesz się o tym tam. Nigdy nie klikaj linków w wiadomościach, których pochodzenie jest niepewne i nie oddzwaniaj na te numery telefonów! Wystarczy oddzwonić, aby oszuści mogli sprawdzić, czy Twój numer telefonu komórkowego faktycznie istnieje, i wykorzystać go do przyszłych nadużyć.

Skąd wiesz, że SMS nie przychodzi z Twojego banku?

Dokładna treść SMS-a to:

„Deutsche Bank: Twój dostęp do aplikacji photoTAN wygasa 21 marca 2024 r. Aby zaktualizować procedurę TAN, zweryfikuj się na: https://db-service….info/”.

Podany link zmienia się za każdym razem w zależności od banku wymienionego na początku. Data jest również aktualizowana w przypadku nowych SMS-ów tego typu, aby nie należała do przeszłości. Numery nadawców również mogą się od siebie różnić. Dla nas były to nawet dwa SMS-y na raz: „0179 1453221” i “0179 1453550„, który identyfikuje się jako nadawca „Niemiecki bank” I “ComDirect” wydatek.

Dwa SMS-y z banków, z których nawet nie korzystamy.  Coś tu nie gra.  (Źródło obrazu: GIGA)Dwa SMS-y z banków, z których nawet nie korzystamy.  Coś tu nie gra.  (Źródło obrazu: GIGA)Dwa SMS-y z banków, z których nawet nie korzystamy. Coś tu nie gra. (Źródło obrazu: GIGA)

W ten sposób rozpoznajesz oszustwo:

W ogóle cię tam nie ma banko którym mowa na początku wiadomości SMS. Twoja procedura TAN nie nazywa się „procedurą photoTAN” lub używasz innej metody uwierzytelniania. Wiadomość SMS pochodzi z jednego losowy numer telefonu komórkowego a nie z infolinii Twojego banku ani z żadnego oficjalnego numeru telefonu Twojego banku.The Gramatyka wiadomość jest niedokładna i/lub zła: Dostęp Aplikacja zwykle nie wygasa, ale sam proces może wygasnąć lub stać się nieważny. Aplikację można nadal otworzyć, nawet jeśli już nie działa.Banki zazwyczaj nie wymagają wysyłania żądań SMS-em kliknij dowolne linki. W większości przypadków na swoją skrzynkę odbiorczą bankowości internetowej lub pocztą otrzymasz wiadomość z prośbą o odpowiedź.Jeśli – tak jak my – natychmiast otrzymał kilka takich SMS-ów, które na początku tekstu podają się za różne banki, szybko staje się jasne, że są to próby oszustwa. Nadawcy po prostu zgadują, w którym banku się znajdujesz, i wysyłają SMS-y na losowe numery telefonów komórkowych.

Blokuj numery telefonów komórkowych 0179 1453221, 0179 1453550 i inne

Blokowanie numerów telefonów komórkowych, które zostały zidentyfikowane jako fałszywe, ma sens. Procedurę dla smartfonów iPhone i Android wyjaśniliśmy w poniższych instrukcjach:

Wskazówki dotyczące czytania

Marka Kratzenberga

Co mam zrobić z SMS-em?

Jeśli otworzyłeś SMS-a, nic więcej się nie stanie. Nadawca nie będzie wiedział, czy otworzyłeś lub przeczytałeś wiadomość SMS. Jak wspomniano powyżej, nie należy używać żadnych linków ani numerów telefonów z SMS-a. Jeśli już otworzyłeś linki z SMS-a i wpisałeś tam swoje dane, zapoznaj się z poniższą instrukcją, co powinieneś natychmiast zrobić:

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Spodobał Ci się post? Śledź nas na WhatsApp i Google News i nie przegap żadnych aktualności na temat technologii, gier i rozrywki.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android