Lepsze zrozumienie na drodze do gospodarki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla

Lepsze zrozumienie na drodze do gospodarki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla

Pangea to nazwa, którą Alfred Wegener nadał superkontynentowi, który istniał na Ziemi 250 milionów lat temu. W ciągu wielu milionów lat ten superkontynent rozpadł się na różne części, które stały się masami lądowymi, które widzimy dzisiaj na kuli ziemskiej. Siły rozciągające na płytach tektonicznych powodują rozpad kontynentów – tak jak kiedyś Pangea – tworząc nowe baseny oceaniczne. Duże części tych rozległych kontynentów są niewidoczne, ponieważ leżą pod wodą i nazywane są szczelinowymi brzegami.

Marginesy kontynentalne są siedliskiem rozległych nagromadzeń skał osadowych, magmowych i ultramaficznych rozmieszczonych na całym świecie, sąsiadujących z dużymi populacjami przybrzeżnymi ze względu na ich położenie geograficzne. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu takie marginesy kontynentalne dzieliły się na bogate w magmę i ubogie w magmę. Ta klasyfikacja była zgodna z historią formowania się nowego dna oceanu – ale wydaje się, że nie obejmuje pełnego zakresu sposobów formowania się krawędzi szczelin. „Te rozdarte brzegi znajdują się na wybrzeżach po obu stronach oceanów i zawierają ogromne nagromadzenia osadów, rezerwy węglowodorów i są potencjalną lokalizacją nowych zasobów potrzebnych dla nowej gospodarki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla”, wyjaśnia Marta Pérez-Gussinyé.

Zespół autorów dowodzi, że w międzyczasie zidentyfikowano inne typy, co według Marty Pérez-Gussinyé i jej współpracowników prowadzi do ogromnej różnorodności tak zwanych architektur marginesów kontynentalnych. Opierają się one na różnych procesach o charakterze magmowym, tektonicznym, sedymentacyjnym czy hydrotermalnym. „Pochodzenie szczelin jest wielopłaszczyznowe, co oznacza, że ​​powstały one na różne sposoby. W przeciwieństwie do poprzednich podejść, ten przegląd daje nam możliwość holistycznej analizy szczelin” – wyjaśnia pierwszy autor Pérez-Gussinyé.

Jej grupa badawcza była pionierem w opracowywaniu narzędzi numerycznych do badania rozszczepionych marginesów. Narzędzia te pozwalają łączyć dane i modele w celu zrozumienia procesów kształtujących marże. Autorzy zebrali najnowsze obserwacje i wyniki teoretyczne, które powinny prowadzić do opartego na procesach zrozumienia powstawania marginesu. „Będzie to kluczem do tworzenia dokładnych prognoz w przyszłości dotyczących nowych wymagań dotyczących magazynowania i energii potrzebnych do przejścia na gospodarkę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla”, podkreśla Pérez-Gussinyé.

Wraz ze współautorami dochodzi do wniosku, że rozdarte brzegi mogą odgrywać kluczową rolę w przejściu na zieloną gospodarkę w przyszłości: jako potencjalne składowiska dwutlenku węgla, złoża minerałów, a nawet źródła energii geotermalnej i naturalnego wodoru. Ale zanim to nastąpi, dodatkowe dane geofizyczne i geologiczne musiałyby zostać włączone do dalszych badań. „Artykuł pokazuje, w jaki sposób połączenie obserwacji i symulacji numerycznej procesów zachodzących podczas pękania kontynentów pomoże uwolnić ten potencjał w przyszłości”.

Niektóre z przedstawionych w artykule modeli numerycznych są rozwijane i ulepszane w ramach Klastra Doskonałości „Ocean Floor” z siedzibą w MARUM. Pomogą lepiej zrozumieć powstawanie obrzeży kontynentów i skorupy oceanicznej oraz ich rolę w globalnym obiegu węgla.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science