Jeżeli emisje nie zostaną ograniczone, okno umożliwiające uniknięcie ocieplenia o 1,5°C zamknie się przed 2030 r

Jeżeli emisje nie zostaną ograniczone, okno umożliwiające uniknięcie ocieplenia o 1,5°C zamknie się przed 2030 r

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez badaczy z Imperial College London, bez szybkiej redukcji emisji dwutlenku węgla świat ma 50% szans na zatrzymanie ocieplenia o 1,5°C do roku 2030.

Badanie, opublikowane dzisiaj w Nature Climate Change, stanowi najbardziej aktualną i wszechstronną analizę światowego budżetu węglowego. Budżet emisji dwutlenku węgla to szacunkowa ilość emisji dwutlenku węgla, która może zostać wyemitowana przy jednoczesnym utrzymaniu globalnego ocieplenia poniżej określonych limitów temperatur.

Porozumienie paryskie ma na celu ograniczenie wzrostu temperatury na świecie do znacznie poniżej 2°C w stosunku do poziomu przedindustrialnego i podjęcie wysiłków na rzecz ograniczenia go do 1,5°C. Pozostały budżet emisji dwutlenku węgla jest powszechnie wykorzystywany do oceny globalnego postępu w realizacji tych celów.

W nowym badaniu szacuje się, że przy 50% szansie na ograniczenie ocieplenia do 1,5°C w światowym budżecie węglowym pozostaje mniej niż 250 gigaton dwutlenku węgla.

Naukowcy ostrzegają, że jeśli emisje dwutlenku węgla utrzymają się na poziomie około 40 gigaton rocznie w 2022 r., budżet emisji dwutlenku węgla zostanie wyczerpany około 2029 r., co zmusi świat do ocieplenia się o 1,5°C w stosunku do poziomu przedindustrialnego.

Odkrycie oznacza, że ​​budżet jest mniejszy niż wcześniej obliczono i zmniejszył się o około połowę od 2020 r. ze względu na ciągły wzrost globalnej emisji gazów cieplarnianych, spowodowany głównie spalaniem paliw kopalnych, a także lepsze szacunki efektu chłodzącego aerozoli, które są zmniejsza się na całym świecie dzięki środkom poprawiającym jakość powietrza i ograniczającym emisję.

Doktor Robin Lamboll, pracownik naukowy w Centrum Polityki Środowiskowej w Imperial College w Londynie i główny autor badania, powiedział: „Nasze odkrycie potwierdza to, co już wiemy – nie robimy prawie wystarczająco dużo, aby utrzymać ocieplenie poniżej 1,5° C.

„Pozostały budżet jest obecnie tak mały, że drobne zmiany w naszym rozumieniu świata mogą skutkować dużymi proporcjonalnymi zmianami w budżecie. Szacunki wskazują jednak na mniej niż dekadę emisji na obecnym poziomie.

„Brak postępów w redukcji emisji oznacza, że ​​możemy być coraz bardziej pewni, że okno umożliwiające utrzymanie ocieplenia na bezpiecznym poziomie szybko się zamyka”.

Dr Joeri Rogelj, dyrektor ds. badań w Instytucie Grantham oraz profesor nauk i polityki o klimacie w Centrum Polityki Środowiskowej w Imperial College w Londynie, powiedział: „Ta aktualizacja budżetu emisji dwutlenku węgla jest zarówno oczekiwana, jak i w pełni zgodna z najnowszym raportem klimatycznym ONZ.

„W tym raporcie z 2021 r. podkreślono już, że istnieje szansa jedna do trzech, że pozostały budżet emisji dwutlenku węgla na poziomie 1,5°C może być tak mały, jak wynika z naszego badania.

„To pokazuje, jak ważne jest nie tylko patrzenie na centralne szacunki, ale także uwzględnienie otaczającej ich niepewności”.

Badanie wykazało również, że budżet emisji dwutlenku węgla zapewniający 50% szans na ograniczenie ocieplenia do 2°C wynosi około 1200 gigaton, co oznacza, że ​​jeśli emisje dwutlenku węgla utrzymają się na obecnym poziomie, centralny budżet na 2°C zostanie wyczerpany do 2046 r.

Obliczanie pozostałego budżetu emisji dwutlenku węgla obarczone było dużą niepewnością ze względu na wpływ innych czynników, w tym ocieplenia spowodowanego gazami innymi niż dwutlenek węgla i trwającymi skutkami emisji, które nie są uwzględnione w modelach.

W nowym badaniu wykorzystano zaktualizowany zbiór danych i ulepszone modelowanie klimatu w porównaniu z innymi niedawnymi szacunkami opublikowanymi w czerwcu, charakteryzując te niepewności i zwiększając pewność co do pozostałych szacunków budżetu emisji dwutlenku węgla.

Wzmocniona metodologia dała także nowy wgląd w znaczenie potencjalnych reakcji systemu klimatycznego na osiągnięcie zera netto.

„Zero netto” odnosi się do osiągnięcia ogólnej równowagi pomiędzy globalnymi emisjami wytwarzanymi a emisjami usuwanymi z atmosfery.

Zgodnie z wynikami modelowania zawartymi w badaniu nadal istnieje duża niepewność co do sposobu, w jaki różne części systemu klimatycznego zareagują w latach tuż przed osiągnięciem zera netto.

Możliwe jest, że klimat będzie się nadal ocieplał na skutek topnienia lodu, uwalniania metanu i zmian w cyrkulacji oceanicznej.

Jednakże pochłaniacze dwutlenku węgla, takie jak zwiększony wzrost roślinności, mogą również pochłaniać duże ilości dwutlenku węgla, co prowadzi do ochłodzenia globalnych temperatur przed osiągnięciem zera netto.

Dr Lamboll twierdzi, że te niepewności jeszcze bardziej uwydatniają pilną potrzebę szybkiego ograniczenia emisji. „Na tym etapie przypuszczamy, że przeciwstawne ocieplenie i ochłodzenie w przybliżeniu zniosą się nawzajem, gdy osiągniemy zero netto.

„Jednak dopiero wtedy, gdy obniżymy emisje i zbliżymy się do zera netto, będziemy mogli zobaczyć, jak będą wyglądać długoterminowe dostosowania w zakresie ogrzewania i chłodzenia.

„Każdy ułamek stopnia ocieplenia utrudni życie ludziom i ekosystemom. To badanie jest kolejnym ostrzeżeniem ze strony społeczności naukowej. Teraz podjęcie działań zależy od rządów”.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science