Gusta są różne — nawet wśród orek z północnego Atlantyku

Gusta są różne — nawet wśród orek z północnego Atlantyku

Orki (znane również jako orki) to inteligentne drapieżniki. Chociaż wiadomo, że orki z północno-zachodniego Pacyfiku wykorzystują bardzo różne rodzaje pożywienia, nawet w tym samym regionie, wiemy znacznie mniej o zwyczajach żywieniowych tych, które występują w całym północnym Atlantyku. Dzięki nowej technice opracowanej przez zespół badawczy kierowany przez McGill University po raz pierwszy możliwe jest ilościowe określenie proporcji różnych ofiar, które zjadają orki na północnym Atlantyku, poprzez badanie wzorców kwasów tłuszczowych w ich tłuszczu .

W największym tego rodzaju badaniu podejście to wykorzystano do bliższego przyjrzenia się diecie orek ze wschodniego i północnego wybrzeża Kanady aż po północną Norwegię. Zawiera najbardziej szczegółowy jak dotąd przegląd diety orek z północnego Atlantyku. Ponieważ zmiana klimatu prowadzi do redystrybucji orek na północ, wyniki mają wpływ nie tylko na zdrowie i przetrwanie tych orek, ale także pod względem potencjalnego wpływu na wrażliwe gatunki w ekosystemach arktycznych.

Nowe narzędzie do śledzenia zmieniających się diet

„W kontekście zmian klimatu coraz pilniejsze staje się zrozumienie i możliwość ilościowego określenia diety orek oraz tego, jak się zmieniają, abyśmy mogli przewidzieć potencjalny wpływ na lokalne sieci pokarmowe” – mówi Anaïs Remili, doktorantka w Wydziału Nauk o Zasobach Naturalnych na Uniwersytecie McGill i pierwszym autorem artykułu opublikowanego w Journal of Animal Ecology. „Mierząc skład kwasów tłuszczowych około 200 orek i 900 ich ofiar należących do różnych gatunków, byliśmy w stanie oszacować konkretne proporcje każdego gatunku ofiary w diecie wielorybów. Oznacza to, że naukowcy mogą potencjalnie śledzić wszelkie zmiany w tych dietach w przyszłości”.

Zwyczaje żywieniowe Orca różnią się w zależności od regionu i osoby

Zespół odkrył, że orki mają bardzo różne diety na całym północnym Atlantyku. Na niektórych obszarach orki wolą konsumować inne wieloryby: belugi i narwale we wschodniej Arktyce Kanady oraz fiszbinowce i morświny we wschodniej Kanadzie.

Orki żywią się głównie rybami, zwłaszcza śledziami we wschodnim północnym Atlantyku (Norwegia, Wyspy Owcze, Islandia), aw środkowym północnym Atlantyku (Grenlandia) żywią się głównie fokami.

Co ciekawe, naukowcy McGill odkryli również, że nie wszystkie wieloryby w danym miejscu żywią się tą samą ofiarą. Na przykład we wschodnio-kanadyjskiej Arktyce połowa wielorybów żywi się głównie belugami i narwalami, podczas gdy druga połowa żywi się głównie fokami obrączkowanymi. Na Grenlandii orki zjadały mieszankę wszystkich dostępnych ofiar. Wreszcie, na Islandii, Wyspach Owczych i Norwegii większość wielorybów zjada śledzie, ale niewielka liczba wielorybów w Norwegii i Islandii również zjada znaczną część ssaków morskich, takich jak morświny i foki. Po raz pierwszy naukowcy byli w stanie wykryć indywidualne preferencje żywieniowe z takim poziomem szczegółowości.

„Ilościowe określenie diety orek i innych czołowych drapieżników ma kluczowe znaczenie w kontekście zmieniających się środowisk, ponieważ może dostarczyć wglądu w to, jak te zwierzęta przystosowują się do zmian w populacjach ofiar i warunkach siedliskowych” – dodaje Melissa McKinney, starszy autor na temat papier, adiunkt na Wydziale Nauk o Zasobach Naturalnych w McGill i Kanadyjska Katedra Badań nad Zmianami Ekologicznymi i Środowiskowymi Stresorami. „Nasze wyniki wskazują również na potrzebę dalszych badań nad ekologią osobników, ponieważ znaleźliśmy tak duże różnice między osobnikami z tych samych populacji”.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science