UE zaostrza kurs: nowe przepisy dotyczące Internetu obowiązują już teraz

UE zaostrza kurs: nowe przepisy dotyczące Internetu obowiązują już teraz

UE uzgodniła nowy zestaw przepisów, które będą miały wpływ przede wszystkim na duże firmy technologiczne i ich klientów. Ustawa o usługach cyfrowych i ustawa o rynkach cyfrowych mają na celu uczynienie Internetu bezpieczniejszym, sprawiedliwszym i bardziej otwartym. Teraz to wchodzi w życie.

Aktualizacja 25 sierpnia 2023 r.: Ustawa o usługach cyfrowych wejdzie w życie w UE 25 sierpnia. W ramach DSA największe platformy technologiczne, z których korzysta w UE ponad 45 milionów użytkowników, będą musiały spełnić nowe obowiązki, które obejmują moderację treści. Firmy, które naruszają DSA, muszą się zgodzić Kary do 6 proc globalnej sprzedaży. Recydywiści mogą otrzymać całkowity zakaz pracy w Europie. DSA zapewni większe bezpieczeństwo i ochronę konsumentów, mówi dyrektor zarządzający Bitkom, dr. Bernhard Rohleder (źródło: Bitkom).

Oryginalny artykuł:

UE: Bardziej rygorystyczne przepisy dla firm technologicznych

Parlament UE zdecydowaną większością głosów przyjął ustawę o usługach cyfrowych (DSA) i ustawę o rynkach cyfrowych (DMA). To niektórym otwiera drogę znacznie bardziej rygorystyczne zasady dla dużych korporacji internetowych. Google, Meta (Facebook), Amazon i Apple muszą dostosować się w UE, aby uniknąć ogromnych kar.

Centralne dla DSA i DMA są większy nadzór i ochrona konsumentów. Ponadto należy ograniczyć siłę rynkową dużych przedsiębiorstw z ponad 45 milionami użytkowników.

Według DMA duże firmy technologiczne muszą umożliwiać stronom trzecim interakcję z ich własnymi usługami. UE wyraźnie wspomina tutaj o „platformach przesyłania wiadomości”, które muszą umożliwiać dostęp mniejszym dostawcom. Wiadomości powinny mieć możliwość wysyłania „pomiędzy aplikacjami”..

Zrobią to duże platformy internetowe zakaz preferowania własnych usług. Korzystanie ze sklepów z aplikacjami innych firm musi być dozwolone. Aplikacje zainstalowane fabrycznie na telefonach komórkowych muszą być łatwe do odinstalowania (źródło: Parlament UE).

Więcej aktualności technologicznych w skrócie:

Nowe przepisy DSA przewidują m.in. zakaz reklamy m.in produkty skierowane do dzieci. Ponadto „dane wrażliwe” nie mogą być już wykorzystywane do ukierunkowanego umieszczania reklam. Ciemne wzory są zabronione. Platformy muszą także szybciej reagować na zgłoszenia dotyczące nielegalnych treści. Należy umożliwić dokładniejsze monitorowanie i śledzenie handlowców na internetowych platformach handlowych.

UE grozi korporacjom ogromnymi karami

W przypadku naruszeń DSA lub DMA Komisja Europejska Kary w wysokości do 6 procent światowej sprzedaży narzucić korporacji. W przypadku ponownego wystąpienia działalność na terenie UE może zostać całkowicie zakazana.

Po jej przyjęciu przez Parlament UE, jest jeszcze jedna zatwierdzenie na szczeblu ministerialnym out, co jednak uważa się jedynie za formalność. Negocjatorzy z Parlamentu i państw UE uzgodnili już wcześniej DSA i DMA.

Nie chcesz przegapić kolejnych aktualności ze świata technologii, gier i popkultury? Brak aktualnych testów i poradników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android