Nieznany znak na stacji ładowania: Dlatego powinni o tym wiedzieć wszyscy kierowcy e-aut

Nieznany znak na stacji ładowania: Dlatego powinni o tym wiedzieć wszyscy kierowcy e-aut

Jeśli jeździsz autem elektrycznym, musisz się do tego przyzwyczaić. Najbliższa stacja ładowania często nie jest tak łatwa do znalezienia jak stacja benzynowa. Najlepiej wcześniej upewnić się, że samochód elektryczny i stacja ładująca są kompatybilne. Pomoże Ci w tym niepozorna ikona.

Znaki te mają na celu zapewnienie przejrzystości dla kierowców samochodów elektrycznych

Zaplanuj dłuższe czasy ładowania, dowiedz się, gdzie znajduje się najbliższa stacja ładowania i poznaj odpowiednie karty do ładowania oraz dostawców – jeśli jeździsz e-samochodem, powinieneś się przygotować, zwłaszcza na dłuższe podróże. Aby nic nie poszło źle podczas postojów załadunku, UE stawia na jednolite etykietowanie (Źródło: t-online). Oznaki tego od lat są dobrze znane w samochodach z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi, a wkrótce staną się częścią codziennego życia również kierowców samochodów elektrycznych.

Wynajmij e-samochód i odbierz bonus w wysokości 6000 €

Powinno to działać na tej samej zasadzie, co np. w przypadku silnika benzynowego, który może spalać E5 lub E10. Wybrano jednolitą etykietę sześciokąt, w kolorze czarnym na samochodzie elektrycznym (do zobaczenia na poniższym obrazku)w kolorze białym na stacji ładującej (powyżej na zdjęciu artykułu). Wewnątrz znajduje się litera oznaczająca konfigurację wtyczki z odpowiednią pojemnością ładowania. Te same znaki informują kierowców na pierwszy rzut oka, czy stacja ładowania i e-samochód idą w parze.

Oznaczenia w skrócie:

Sześciokąt z „B”: konfiguracja typu 1 do 250 V napięcia rms (ładowanie AC) Sześciokąt z „C”: konfiguracja typu 2 do 480 V napięcia rms (AC) Sześciokąt z „D”: konfiguracja typu 3-A do do 480 V napięcie rms (AC) hex z „E”: konfiguracja Typ 3-C do 480 V napięcie rms (AC) hex z „K”: Konfiguracja FF, zakres napięcia 50 – 500 V (szybkie ładowanie DC) hex z “L”: konfiguracja FF, zakres napięcia 200 – 920 V (DC) hex z “M”: konfiguracja AA, zakres napięcia 50 – 500 V (DC) hex z “N”: konfiguracja AA, zakres napięcia 200 – 920 V (DC) szesnastkowy z „O”: konfiguracja typ 2a, zakres napięcia 50 – 500 V (DC)Podobnie jak na korku wlewu paliwa w silniku spalinowym, osłona złącza ładowania w e-samochodach jest również ozdobiona instrukcją prawidłowego ładowania. (Źródło obrazu: IMAGO / blickwinkel)

Oznakowanie, które jest takie samo w UE, pozwala kierowcom samochodów elektrycznych na pierwszy rzut oka sprawdzić, czy znajdują się we właściwym miejscu na danej stacji ładowania. Dołączony e-samochód może pomieścić kilka połączeń, W końcu zazwyczaj możesz wybrać przynajmniej między normalną szybkością ładowania a szybkim ładowaniem. Poza UE symbol będzie obowiązywał również w Islandii, Liechtensteinie, Macedonii, Norwegii, Serbii, Turcji i Szwajcarii.

Warto nie wahać się przy przesiadce na samochód elektryczny:

Powoduje zamieszanie: aplikacje do ładowania używają różnych oznaczeń

Jednak w życiu codziennym całość ma jedną przeszkodę: korzystaj więc z popularnych aplikacji do ładowania kart lub porównuj ceny stacji ładowania i ich dostawców a nie oznaczenia UE. Typ wtyczki jest tam zwykle podawany ze szkicem wtyczki i dostępną mocą ładowania w kW. Jest to również praktyczne i jako kierowca wiesz, gdzie jechać. Jednak jednolity system z tymi samymi symbolami byłby jeszcze bardziej przyjazny dla konsumenta.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech