10 800 euro dofinansowania na e-samochody: Minister Transportu mówi jasno

10 800 euro dofinansowania na e-samochody: Minister Transportu mówi jasno

Premia środowiskowa w wysokości 10 800 euro za nowy e-samochód plus 3000 euro zniżki od producenta – oznacza to, że praktycznie jedna czwarta nowego samochodu elektrycznego byłaby darmowa. To, co brzmi jak raj dla nabywców samochodów, zostało podobno zaplanowane w Ministerstwie Transportu. Ale szef w domu się nie zgadza.

Aktualizacja z 14 maja 2022 r.: Nadzieja na duże poparcie dla nabywców e-samochodów szybko minęła: po tym, jak pojawiły się wewnętrzne plany Ministerstwa Transportu dotyczące rozszerzenia premii środowiskowej i zwiększenia udziału federalnego do 10 800 euro, minister transportu Volker Wissing publicznie wyraził . Przez Twittera zaprzeczył planom:

Handelsblatt po raz pierwszy poinformował o znacznym możliwym plusie dla nabywców samochodu elektrycznego (więcej na ten temat poniżej w artykule). Należy go włączyć jako jedno z 54 środków w pakiecie kryzysowym Ministerstwa Transportu, który ma na celu zmniejszenie emisji CO₂ w sektorze transportu. Jak zauważyliśmy w naszym pierwszym artykule, tak czy inaczej było mało prawdopodobne, aby plany mogły się urzeczywistnić. Dzięki wyjaśnieniu Volkera Wissinga próba powinna być teraz poza stołem.

Zamiast dodatkowych zachęt zakupowych ze strony państwa, minister FDP postuluje w swoim tweecie, by rynek sam tworzył zachęty do zakupów. Dlatego świetne oferty powinny pochodzić od producentówa nie przez rząd federalny.

Oryginalny artykuł:

Kup szybko e-samochód, aby otrzymać pełną premię środowiskową? To może się okazać błędem. Nie tylko długie czasy oczekiwania na nowe samochody elektryczne utrudniają ten plan, ale także nowe plany ministra transportu Volkera Wissinga (FDP). On tego chce Premia środowiskowa jest teraz wypłacana przez dłuższy czas – i została ponownie znacznie zwiększona.

Więcej pieniędzy na samochody elektryczne: premia środowiskowa może wzrosnąć do ponad 10 000 euro

Mówi się o prawie podwojeniu udziału federalnego: zamiast płacić 6 000 euro za elektryczne samochody elektryczne z ceną katalogową poniżej 40 000 euro, kupujący powinni podjąć decyzję do 10 800 euro może się doczekać. Dodatkowo, zgodnie z planem, koniec nie powinien nastąpić już w 2025 roku, ale dofinansowanie powinno być wypłacone do 2027 roku. Udział producenta powinien pozostać na maksymalnym poziomie 3000 euro, ale również zostanie zwiększony (źródło: Handelsblatt).

W przypadku droższych samochodów elektrycznych o cenie zakupu do 60 000 euro dotacja powinna zostać zwiększona z obecnych 5000 euro do nawet 8000 euro. Ale nie każdy klient może żądać pełnej premii środowiskowej. Od drugiej połowy 2023 roku powinno to stać się warunkiem złomowania silnika spalinowego, który ma co najmniej 11 lat. Więc będzie jeszcze jeden Premia za złomowanie starych napędów zintegrowana z premią środowiskową.

GIGA Spar Tipp
Paliwo jest za drogie? Szukasz najtańszej stacji benzynowej? Następnie pobierz naszą aplikację do tankowania. Tam znajdziesz najniższe ceny benzyny w Twojej okolicy.
TankenApp z trendem cen benzyny

Deweloper: Ströer Media Brands GmbH

TankenApp z trendem cen benzynyTankenApp z trendem cen benzyny

Deweloper: Stroer Media Brands GmbH

TankenApp jest produktem firmy Ströer Media Brands GmbH, do której należy również GIGA.

Co szczególnie ucieszy kupujących: wysokie dopłaty powinny płatne do 2025 zanim stawki dotacji zostaną obniżone do końca 2027 r. Zgodnie z planami Wissinga, hybrydy plug-in będą nadal finansowane do 2024 r., ale jest to tylko połowa obecnej stawki. Zgodnie z wcześniejszymi planami, przyszły rok powinien być jej końcem.

Wynajmij e-samochód i odbierz bonus w wysokości 6000 €

Eksperci wątpią w nową premię środowiskową dla samochodów elektrycznych

Nie ma jednak żadnej pewności, że tak się rzeczywiście stanie – i to już niedługo kilka powodów przemawia przeciwko temu. Plany zostały już ocenione przez ekspertów. W komisjach są uważani za znacznie mniej obiecujących niż podobno w Ministerstwie Transportu.

Powodów do pośpiechu z e-samochodem jest jeszcze więcej:

Dłuższe wypłacanie i zwiększanie premii ekologicznej jest praktycznie przeciwieństwem tego, co uzgodniły w umowie koalicyjnej strony sygnalizacji świetlnej. Tam zakotwiczone jest stopniowe zakończenie promocji e-samochodów do 2025 roku. Potem przychodzą Koszty około 73 miliardów euro.

Plany są częścią programu awaryjnego mającego na celu zmniejszenie emisji z sektora transportowego. Muszą jeszcze przejść przez kilka przypadków, zanim ostateczne głosowanie zaplanowano na lipiec.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech