W Teotihuacán w Meksyku odkryto szczątki małpy pająka sprzed 1700 lat

W Teotihuacán w Meksyku odkryto szczątki małpy pająka sprzed 1700 lat

Kompletne szczątki małpy pająka – postrzegane jako egzotyczna ciekawostka w przedhiszpańskim Meksyku – dostarczają naukowcom nowych dowodów dotyczących społeczno-politycznych powiązań między dwoma starożytnymi potęgami: Teotihuacán i rdzennymi władcami Majów.

Odkrycia dokonał Nawa Sugiyama, archeolog antropologiczny z UC Riverside oraz zespół archeologów i antropologów, którzy od 2015 roku prowadzą wykopaliska w kompleksie Plaza of Columns w Teotihuacán w Meksyku. Odkryto także szczątki innych zwierząt, a także tysiące fragmentów malowideł ściennych w stylu Majów i ponad 14 000 ceramicznych skorup z wielkiej uczty. Te kawałki mają ponad 1700 lat.

Małpa pająk jest najwcześniejszym dowodem niewoli naczelnych, translokacji i dyplomacji podarunkowej między Teotihuacán a Majami. Szczegóły odkrycia zostaną opublikowane w czasopiśmie PNAS. To odkrycie pozwala naukowcom zebrać dowody na interakcje wysokiej dyplomacji i obala wcześniejsze przekonania, że ​​obecność Majów w Teotihuacán ograniczała się do społeczności migrantów, powiedział Sugiyama, który kierował badaniami.

„Teotihuacán przyciągało ludzi z całego świata, było miejscem, do którego przychodzili wymieniać się towarami, własnościami i pomysłami. To było miejsce innowacji” – powiedział Sugiyama, który współpracuje z innymi naukowcami, w tym profesorem Saburo Sugiyamą, współdyrektorem projektu i profesor na Arizona State University oraz Courtney A. Hofman, antropolog molekularny z University of Oklahoma. „Odnalezienie małpy pająka pozwoliło nam odkryć ponownie przypisane powiązania między przywódcami Teotihuacán i Majów. Małpa pająk ożywiła tę dynamiczną przestrzeń, przedstawioną na malarstwie ściennym. Rekonstrukcja tej żywej historii jest ekscytująca”.

Naukowcy zastosowali wielometodowe podejście archeometryczne (zooarcheologia, izotopy, starożytne DNA, paleobotanika i datowanie radiowęglowe), aby szczegółowo opisać życie tej samicy małpy pająka. W chwili śmierci zwierzę miało prawdopodobnie od 5 do 8 lat.

Jego szczątki szkieletowe znaleziono obok orła przedniego i kilku grzechotników, otoczone unikalnymi artefaktami, takimi jak drobne figurki z zielonego kamienia wykonane z jadeitu z doliny Motagua w Gwatemali, obfite artefakty z muszli / ślimaków oraz bogate obsydianowe towary, takie jak ostrza i ostrza pocisków. Jest to zgodne z dowodami składania żywych ofiar ze zwierząt o symbolicznej mocy uczestniczących w rytuałach państwowych obserwowanych w skrytkach poświęconych Piramidzie Księżyca i Słońca, stwierdzili naukowcy w artykule.

Wyniki badania dwóch zębów, górnych i dolnych kłów, wskazują, że małpa pająk w Teotihuacán jadła między innymi kukurydzę i papryczki chili. Chemia kości, która daje wgląd w dietę i informacje o środowisku, wskazuje na co najmniej dwa lata niewoli. Przed przybyciem do Teotihuacán żył w wilgotnym środowisku, żywiąc się głównie roślinami i korzeniami.

Badania są finansowane głównie z grantów przyznanych Sugiyamie przez National Science Foundation i National Endowment for the Humanities. Teotihuacán to przedhiszpańskie miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, odwiedzane przez ponad trzy miliony turystów rocznie.

Sugiyama powiedział, że oprócz studiowania starożytnych rytuałów i odkrywania fragmentów historii, odkrycie to pozwala na rekonstrukcję większych narracji i zrozumienie, w jaki sposób te potężne, zaawansowane społeczeństwa radziły sobie ze społecznymi i politycznymi stresorami, które bardzo odzwierciedlają dzisiejszy świat.

„Pomaga nam to zrozumieć zasady dyplomacji, zrozumieć, jak rozwijała się urbanistyka… i jak upadła” – powiedział Sugiyama. „Teotihuacán był skutecznym systemem przez ponad 500 lat, rozumiejąc dawną odporność, jego mocne i słabe strony są istotne w dzisiejszym społeczeństwie. Istnieje wiele podobieństw wtedy i teraz. Można zobaczyć i wzorować się na lekcjach z przeszłych społeczeństw; dostarczają nam wskazówek, gdy idź naprzód.”

Źródło historii:

Materiały dostarczone przez Uniwersytet Kalifornijski – Riverside. Oryginał napisany przez Sandrę Baltazar Martínez. Uwaga: treść może być edytowana pod kątem stylu i długości.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science