Czy Telegram jest bezpieczny?

Czy Telegram jest bezpieczny?

Hadlee Simons / Android Authority Chociaż Telegram jest niszową usługą przesyłania wiadomości w USA i Kanadzie, jest absolutnie gigantyczna na całym świecie i ma ponad 104 miliony użytkowników w samych Indiach. Jeśli dopiero zaczynasz korzystać z usługi, takie statystyki mogą być nieco onieśmielające — ale nie powinny, przynajmniej nie same w sobie. Oto, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie Telegramu, w tym o tym, jak zachować bezpieczeństwo na co dzień.

Czy Telegram jest bezpieczny?

Google Pixel Fold wielozadaniowość youtube i telegramRyan Haines / Android AuthorityPrzeważnie, jeśli mamy zamiar sprowadzić sprawę do góry nogami. Wszystkie połączenia i czaty są do pewnego stopnia szyfrowane, co prowadzi do kompleksowego szyfrowania połączeń lub tajnych rozmów między dwiema osobami, skutecznie zapobiegając przechwyceniu w takich sytuacjach — nawet przez Telegram. Możesz także wymagać, aby wiadomości, zdjęcia, filmy i inne pliki wysyłane w Tajnych rozmowach ulegały samozniszczeniu po upływie określonego czasu od ich wyświetlenia. Rozmowy grupowe (tzn. pomiędzy trzema lub większą liczbą osób) nie lubią końca -to-end szyfrowanie lub funkcje autodestrukcji, ale mimo to są one jedną z zalet aplikacji. Ludzie regularnie tworzą stałe grupy oraz kanały, z których ten ostatni można wykorzystać do rozgłaszania wiadomości do setek, tysięcy, a nawet milionów ludzi. Zarówno grupy, jak i kanały stwarzają pewne wyjątkowe problemy związane z bezpieczeństwem. Można je wykorzystywać do rozpowszechniania oszustw, materiałów pornograficznych i dezinformacji. Uważa się, że podsycają przemoc, a nawet ludobójstwo w takich miejscach jak Indie, Pakistan i Birma. Telegram ma zasady i algorytmy chroniące przed takimi sytuacjami, w tym przed promowaniem wszelkich form przemocy, ale nie wydaje się, aby był w stanie je konsekwentnie egzekwować. Ostatecznie to użytkownicy końcowi powinni zachować sceptycyzm wobec innych osób i rozpowszechnianych przez nich wiadomości oraz zgłaszać wszelkie problemy. Z tych powodów prawdopodobnie powinieneś kierować dzieci w stronę alternatywnych platform. Jeśli jest to niepraktyczne, nadal możesz przejść do Ustawienia > Prywatność i bezpieczeństwo w aplikacji i włącz opcje, takie jak kontrola grupowa i tryb ograniczonego dostępu, przy czym ten ostatni cenzuruje treści takie jak nagość i przemoc. Opcją, którą prawdopodobnie powinieneś wyłączyć, jest Osoby w pobliżu. Dzięki temu możesz zobaczyć innych użytkowników Telegramu w Twojej okolicy, ale w przeszłości wykazano, że haker może to wykorzystać do ustalenia dokładnej lokalizacji danej osoby. Możesz upewnić się, że Twoja lokalizacja jest ukryta, przechodząc do Kontakty > Znajdź osoby w pobliżu i wybieranie Przestań mi pokazywaćOstatnia kwestia jest taka, że ​​chociaż Telegram jest czasami określany jako open source, dotyczy to tylko oprogramowania klienckiego. Po stronie serwera Telegram wykorzystuje do szyfrowania wiadomości zastrzeżony protokół o nazwie MTProto. Z reguły eksperci ds. bezpieczeństwa preferują standardowe biblioteki szyfrowania, w których znane są wszystkie potencjalne luki i usuwane.

Czy Telegram zbiera dane?

Tak. Z konieczności firma przechowuje dane, takie jak Twoja nazwa użytkownika, informacje o urządzeniu, nawyki użytkowania i łączący adres IP. W stosownych przypadkach rejestruje także inne aplikacje Telegramu, z których korzystałeś, wraz z historią zmian nazwy użytkownika. Te metadane są przechowywane przez okres do 12 miesięcy, ale nie są wykorzystywane do celów reklamowych ani innych celów komercyjnych. Należy pamiętać, że organy ścigania i agencje szpiegowskie mogą potencjalnie poprosić firmę Telegram o przekazanie danych po stronie serwera lub bezpośrednio wycelować w Ciebie, przejmując Twój telefon lub przeprowadzanie ataków typu phishing i inwigilacja. To prawda w przypadku każdej usługi internetowej, ale wcześniej zdarzały się incydenty w świecie rzeczywistym z udziałem irańskich dysydentów.

Jak zachować bezpieczeństwo w Telegramie

Edytowano aplikację TelegramHadlee Simons / Android Authority Ogólnie rzecz biorąc, nie powinieneś mieć problemów z Telegramem, jeśli będziesz przestrzegać następujących zasad:

Skorzystaj z weryfikacji dwuetapowej. Opcję znajdziesz poniżej Ustawienia > Prywatność i bezpieczeństwo. Dzięki temu znacznie trudniej jest przejąć Twoje konto.
Ogranicz ilość udostępnianych informacji. Ukryj swój numer telefonu, a jeśli ludzie nie muszą wiedzieć, jak wyglądasz, możesz zamiast tego użyć artystycznego zdjęcia profilowego lub ustawić osobne zdjęcia publiczne i prywatne. W rozmowach publicznych powstrzymaj się od pokusy udostępniania szczegółów, które mogłyby zidentyfikować Ciebie, inne konta lub Twoją konkretną lokalizację.
Jeśli to możliwe, trzymaj się rozmów indywidualnych i tajnych rozmów. Znajomi i rodzina często należą do tych samych grup, ale ustawienie prywatności zapewnia zarówno kompleksowe szyfrowanie, jak i mniejsze ryzyko przypadkowego udostępnienia prywatnych informacji.
Myśl sceptycznie o grupach i kanałach, w których uczestniczysz. Łatwiej jest dać się ponieść mentalności tłumu, zwłaszcza gdy przyjaciele lub rodzina namawiają Cię do wzięcia udziału lub gdy kuszą Cię nagrody. Popularność lub zapał grupy niekoniecznie mówi nic o prawdziwości jej przekonań – zawsze żądaj logiki i dowodów, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą pieniądze, seks, polityka, religia i/lub przemoc.
Nie wymieniaj się pieniędzmi ani danymi konta z osobami, których nie znasz osobiście. Oszuści mogą próbować podszywać się pod pomoc techniczną, przedstawiciela banku lub kogokolwiek innego, o kim pomyślą, kto cieszy się zaufaniem, ale nikt o takim statusie nie poprosi o pieniądze lub dane konta niespodziewanie za pomocą Telegramu. Jeśli masz wątpliwości, sprawdź szczegóły, takie jak nazwa użytkownika danej osoby i jej dostępne dane kontaktowe. Możesz nawet zadzwonić pod znany numer telefonu i poprosić o zweryfikowanie rozmowy.
Nie przywiązuj się emocjonalnie do osób, których nie spotkałeś osobiście. Oszustwa związane z romansami/catfishingiem są zbyt powszechne. Obejmują one oszustwa, które flirtuje z Tobą wystarczająco długo, aby stworzyć iluzję „związku”, ale potem nagle wywołuje kryzys wymagający pieniędzy, takich jak wiza lub zaległy czynsz. Istnieją także jeszcze poważniejsze zagrożenia, takie jak drapieżniki seksualne czy handel ludźmi. Jeśli związek jest szczery, dana osoba nie będzie sprzeciwiać się spotkaniu w prawdziwym świecie, w miejscu publicznym, na które się zgodzisz. Rozważ przyprowadzenie jednego lub więcej znajomych dla dodatkowego bezpieczeństwa.
Unikaj klikania linków od nieznajomych. Jeśli ktoś, kogo nie znasz, namawia Cię do kliknięcia łącza internetowego, szczególnie pod przykrywką pomocy technicznej lub rozdania prezentów, może to z łatwością mieć na celu zainfekowanie Twojego urządzenia złośliwym oprogramowaniem lub oprogramowaniem szpiegującym albo nakłonienie Cię do udostępnienia prywatnych informacji za pośrednictwem fałszywej witryny internetowej (zwanej także „phishingiem”).
Jeśli to jest zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie tak jest. Nie będziesz mieć szczęścia w wygranych na loterii, miłości swojego życia, zniżkach na luksus lub jedynych w życiu możliwościach inwestycyjnych poprzez przypadkowe spotkania na Telegramie. Zawsze zachowaj sceptycyzm w kontaktach z nowymi ludźmi.


Często zadawane pytania

Czy Telegram jest własnością Rosji? Nie. Założyciele firmy, Pavel i Nikolai Durov, pochodzą z Rosji, ale ostatecznie uciekli z kraju i pozbyli się popularnego tam portalu społecznościowego VKontakte. W tej chwili Telegram ma legalną siedzibę na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, ale funkcjonalnie z siedzibą w Dubaju. Czy Telegram jest bezpieczny dla prywatnych zdjęć? Jeśli znasz i w pełni ufasz drugiej osobie, tak. Tajne czaty oferują kompleksowe szyfrowanie, a także opcję „samozniszczenia” zdjęć i filmów. Pamiętaj, że dana osoba może nadal używać zrzutów ekranu lub nagrań ekranu do zapisywania rzeczy, którymi nie chcesz udostępniać. Czy Telegram jest anonimowy? Jeśli chcesz, możesz działać całkiem anonimowo. Nie musisz już używać numeru telefonu do rejestracji i możesz łatwo ukryć szczegóły, takie jak Twoja prawdziwa twarz. Połączenia indywidualne i tajne czaty zapewniają kompleksowe szyfrowanie, dzięki czemu są one niedostępne dla Telegramu, nie mówiąc już o osobach zewnętrznych. Czy podanie Telegramowi swojego numeru telefonu jest bezpieczne? Firma była w przeszłości celem hakerów, ale ogólnie rzecz biorąc, wszystko powinno być w porządku. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, podczas tworzenia konta dostępne są teraz alternatywy dla Twojego numeru telefonu. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android