Czy inteligentne domy oszczędzają energię?  Mój tak i oto jak to zrobić

Czy inteligentne domy oszczędzają energię? Mój tak i oto jak to zrobić

Calvin Wankhede / Android Authority Porozmawiajmy o budowie inteligentnego domu w Internecie, a mogę niemal zagwarantować, że ktoś nazwie Cię leniwym za to, że nie chcesz wstać z kanapy i ręcznie włączyć włącznik światła. Ale większość nie zdaje sobie sprawy, że automatyka domowa może oszczędzać energię i pieniądze! Chociaż dodanie większej liczby urządzeń podłączonych do sieci może wydawać się jedynie dodatkowym obciążeniem w rachunkach za energię, z mojego doświadczenia wynika, że ​​jest odwrotnie. Jeśli więc szukasz innego powodu niż wygoda, aby zainwestować w inteligentny dom, oto, w jaki sposób moja konfiguracja oszczędza energię i dlaczego ją polecam.

Niech stanie się światło (i ciemność)

automatyzacja asystenta domowegoCalvin Wankhede / Android Authority Zacznijmy od prostej automatyzacji, która zapewnia wygodę i oszczędność energii: inteligentne oświetlenie sterowane za pomocą czujnika ruchu. Moja koleżanka Rita napisała już o tym, jak wykorzystuje czujniki ruchu do sterowania oświetleniem w przedpokoju, a ja całym sercem podzielam tę opinię. Jak widać na powyższej automatyce, mam czujnik ruchu umieszczony w pobliżu moich drzwi wejściowych, który włącza sufit światło, gdy kogoś wykryje. Następnie, jeśli po trzech minutach nie wykryje żadnego ruchu, światło automatycznie się wyłączy. Dzięki temu nie muszę się martwić o wciśnięcie włącznika światła, gdy ktoś przyjdzie lub wyjdzie — wszystko dzieje się automatycznie. Oczywiście nie zaoszczędzisz dużo energii, jeśli zautomatyzujesz pojedynczą żarówkę na podstawie ruchu, ale tę samą zasadę można zastosować również do całych pomieszczeń. Mam podobną automatyzację opartą na ruchu w mojej dużej kuchni, która steruje oświetleniem górnym i blatem o mocy 150 watów. Zapomnienie o wyłączeniu światła może być kosztowne, dlatego pozwól, aby Twój inteligentny dom zrobił to automatycznie. Przy rosnących kosztach energii w niektórych częściach świata, np. w Europie Zachodniej, zapomnienie o wyłączeniu świateł na kilka dodatkowych godzin dziennie może spowodować poważne obciążenie rachunku za energię. Biorąc pod uwagę niemiecką stawkę za energię wynoszącą 0,3 euro za kWh jako najgorszy scenariusz, 150 W oświetlenia włączonego codziennie przez trzy godziny będzie kosztować dodatkowe 49 euro rocznie. Największą zaletą czujników ruchu jest to, że działają one niezależnie od tego, kto jest w pomieszczeniu, więc nie musisz nie musisz się martwić o majstrowanie przy poleceniach głosowych i aplikacjach telefonicznych. Są również zabezpieczone przed dziećmi, na wypadek gdybyś miał dużo zapominalskich dzieci.

Efektywna kontrola klimatu

Bezprzewodowy termostat Tado do pomiaru temperaturyRobert Triggs / Android AuthorityWedług amerykańskiej Agencji Informacji o Energii, chłodzenie i ogrzewanie stanowią ponad połowę średniego rachunku za energię elektryczną w USA. Na szczęście inteligentny dom może obniżyć zużycie energii na wiele sposobów. Mieszkam w ciepłym i wilgotnym klimacie, gdzie temperatury przekraczają 30°C przez prawie cały rok. Pozostawienie włączonej klimatyzacji przez cały dzień kosztowałoby mnie sporo grosza, ale zmiana ustawień w każdym pokoju wymaga ciągłej uwagi. Zamiast tego wykorzystuję automatyzację podobną do mojej konfiguracji oświetlenia, aby mieć pewność, że puste pomieszczenia nie będą sterowane klimatyzacją. Obecnie wiele inteligentnych termostatów może wykrywać obecność i może służyć jako zamienniki starszych termostatów. Ponieważ mieszkam na obszarze bez centralnego chłodzenia ani ogrzewania, używam czujnika ruchu połączonego z nadajnikiem podczerwieni opartym na Wi-Fi. To zaledwie 25 dolarów za pokój, jeśli masz zdalnie sterowane jednostki typu mini split AC lub pompy ciepła. Inteligentny termostat lub automatyka mogą wykryć obecność i automatycznie regulować chłodzenie lub ogrzewanie. W nocy uruchamiam też automatykę, która co kilka godzin włącza klimatyzator tylko na kilka minut. Pozostały czas jest obsługiwany przez wentylator sufitowy, który Departament Energii Stanów Zjednoczonych zaleca jako środek oszczędzania energii. Mógłbym pobawić się ustawieniem temperatury w klimatyzatorze, aby znaleźć odpowiednią równowagę, ale wyłączenie klimatyzacji na dłuższy czas daje mi większą kontrolę nad zużyciem energii. Inteligentny termostat równie dobrze pomaga w ogrzewaniu. Możesz ustawić harmonogram, jeśli Twój dom pozostaje pusty przez większość dnia. A jeśli obawiasz się powrotu do zimnego domu, automatyzacja oparta na lokalizacji może pomóc w zapewnieniu, że Twój inteligentny dom zacznie się nagrzewać z wyprzedzeniem. To bardziej kwestia wygody niż oszczędność energii, ale dlaczego nie mieć obu rozwiązań?

Tania energia poza godzinami szczytu

Różne produkty inteligentnego domu na stoleCalvin Wankhede / Android AuthorityWielu dostawców usług komunalnych na całym świecie ma do wyboru dwa rodzaje rozliczeń: stawkę ryczałtową i czas użytkowania. To pierwsze jest dość proste do zrozumienia, ale w przypadku planów opartych na czasie użytkowania stawka za jednostkę będzie się zmieniać w zależności od pory dnia. Elektrownie często muszą generować minimalną ilość energii elektrycznej niezależnie od zapotrzebowania, dlatego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej oferują zachęty, takie jak niższe stawki poza godzinami szczytu. Zalecałbym przejście na plan oparty na czasie użytkowania, jeśli możesz zaplanować użytkowanie ciężkiego urządzenia wykorzystanie zbiega się z godzinami szczytu. Zwykle dzieje się to w nocy, kiedy większość ludzi zasypia. Jednak niektórzy dostawcy oferują również obniżone stawki poza typowym okresem komercyjnym od 9 do 17. Inteligentne wtyczki mogą pomóc w obniżeniu kosztów energii, jeśli Twój dostawca oferuje zachęty poza godzinami szczytu. Za pomocą inteligentnych wtyczek możesz zaplanować zużycie energii, takie jak zmywarka i suszarka do ubrań. To samo dotyczy dłuższych sesji pobierania na komputerze lub konsoli do gier. A jeśli chcesz jeszcze bardziej posunąć się w tym inteligentnym domu, możesz użyć dużych baterii do magazynowania energii i rozładowywania jej w godzinach szczytu. W tym duchu właściciele pojazdów elektrycznych mogą dużo zaoszczędzić, jeśli ładują tylko wtedy, gdy prąd jest najtańszy. Jeśli akumulator wydaje się przesadą, polecam przyjrzeć się termostatom, które można powiązać z harmonogramem użytkowania Twojego dostawcy energii elektrycznej. Dzięki dobrej izolacji możesz chłodzić lub ogrzewać swój dom we wczesnych godzinach porannych i łagodzić skutki uboczne aż do wieczora, kiedy energia znów będzie tania.

Bonus: Oszczędź na rachunkach za wodę

Chociaż do tej pory skupiałem się na zużyciu energii elektrycznej, możesz martwić się także rachunkami za wodę. Jeśli posiadasz ogród, rozważ zakup czujników wilgotności gleby działających w czasie rzeczywistym. W połączeniu z inteligentnym systemem zraszającym możesz kontrolować ilość dozowanej wody, a nawet całkowicie pominąć nawadnianie w deszczowe dni. Jednak z bardziej praktycznego punktu widzenia zalecałbym inwestycję w czujniki wycieku wody, takie jak ten Aqara oparty na Zigbee. IKEA też właśnie wypuściła taki egzemplarz, ale zanim produkt trafi na półki sklepowe na całym świecie, może minąć trochę czasu. Rozmieszczaj je wszędzie tam, gdzie przewidujesz problemy z instalacją wodną, ​​np. w pralni, piwnicy lub u podstawy podgrzewacza wody. Może uchronić Cię przed poważnymi szkodami w Twojej nieruchomości i sprawić, że nie dowiesz się o wyciekach z powodu skandalicznych rachunków za wodę.


Chociaż konfiguracja inteligentnego domu połączonego z siecią może wydawać się zniechęcająca, prawda jest taka, że ​​istnieje platforma dla każdego. Osobiście preferuję inteligentne domy offline z Home Assistant, ale większość z powyższych można również osiągnąć za pomocą gotowego systemu, takiego jak Google Nest lub SmartThings firmy Samsung. A kiedy już to skonfigurujesz, mogę niemal zagwarantować, że będziesz się zastanawiać, jak żyłeś kiedyś bez inteligentnego domu. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android