Czy Czat Google jest bezpieczny?

Czy Czat Google jest bezpieczny?

Google Chat może nie jest najseksowniejszą platformą do przesyłania wiadomości, ale wbudowany w Gmaila i inne elementy Google Workspace może być wygodny zarówno dla pracowników biurowych, jak i innych osób, które szukają alternatywy dla usług takich jak Slack, WhatsApp czy Telegram. Ale jak bezpieczne jest to rozwiązanie? Czy warto zaufać Google jeszcze bardziej niż wielu z nas?

Czy Czat Google jest bezpieczny?

Pokoje w Czacie GoogleTo złożone pytanie, jak można się domyślić. Naszą odpowiedź podzieliliśmy na kilka sekcji poświęconych różnym aspektom cyberbezpieczeństwa usługi. Ogólnie jednak możemy śmiało powiedzieć „tak”. Chociaż żadna usługa przesyłania wiadomości nie jest całkowicie odporna na zagrożenia, jest mało prawdopodobne, że napotkasz jakiekolwiek poważne problemy w Google Chat. Dzieje się tak nie tylko dzięki środkom bezpieczeństwa Google, ale także temu, że jest to mniej pożądany cel – w usługach takich jak WhatsApp i Telegram jest znacznie więcej potencjalnych ofiar.

Czy Czat Google jest bezpieczny przed hakerami?

Androida z LinuksemPowinno być. Dane są szyfrowane zarówno podczas przesyłania, jak i przechowywania na serwerach Google. Podobnie jak w przypadku innych aplikacji i usług Google, dostępne są funkcje zaprojektowane do wykrywania lub blokowania zagrożeń związanych ze złośliwym oprogramowaniem i wyłudzaniem informacji (fałszywymi witrynami internetowymi). Chcielibyśmy, aby firma oferowała kompleksowe szyfrowanie, tak jak w przypadku Wiadomości Google (aplikacja do wysyłania SMS-ów wbudowana w Androida), ale może to być mniej praktyczne, biorąc pod uwagę skupienie się na stałych czatach grupowych („Przestrzenie”, jak je nazywa Google). Kompleksowa technologia idealnie nadaje się do rozmów jeden na jednego. W przeszłości doszło do naruszeń Google Chat — incydent z 2020 r. ujawnił niektóre prywatne rozmowy. Wygląda jednak na to, że od tego czasu nie doszło do żadnych znaczących incydentów, więc wygląda na to, że Google dostatecznie zwiększyło bezpieczeństwo. Należy pamiętać o kilku ważnych szczegółach dotyczących prywatności. Chociaż Google nie wykorzystuje żadnych treści Czatu do celów reklamowych, gromadzi dane o Twojej lokalizacji na potrzeby niektórych funkcji (w tym bezpieczeństwa) i oczywiście ma już dane Twojego konta Google i Kontaktów. Gromadzi również pewne informacje o wydajności i awariach do celów analitycznych. Jeśli firmie zostanie wydany nakaz od organów ścigania lub agencji szpiegowskich, wszystko będzie można udostępnić, a kompleksowe szyfrowanie uniemożliwi nawet Google podglądanie rozmów. Miłą rzeczą jest to, że Google obsługuje weryfikację dwuetapową (2SV). . Jest to funkcja opcjonalna, ale zdecydowanie powinna być włączona, ponieważ znacznie utrudnia atakującemu przejęcie Twojego konta.

Czy Google Chat jest bezpieczny przed oszustami?

Bitcoin – zdjęcie stockowe 10Edgar Cervantes / Android AuthorityRelatywnie rzecz biorąc. Jak powiedzieliśmy, nie jest to główny cel przestępców, ponieważ inne platformy są bardziej popularne. Obecnie jest on również skierowany głównie do korporacji i innych organizacji, więc jest mało prawdopodobne, że skontaktuje się z Tobą ktoś niespodziewany. To powiedziawszy, oszustwa są nadal możliwe. Mamy bardziej szczegółowy przewodnik po oszustwach w Google Chat, ale oto krótka wersja tego, na co należy uważać:

Loterie, prezenty i inne fałszywe nagrody. Należy przyjąć za oczywistość, że ludzie nie rozdają niczego za pośrednictwem Czatu Google, a tym bardziej w przypadku konkursów, w których nie pamiętasz, czy brałeś udział.
Oszustwa związane z pomocą techniczną. Google i inne duże firmy technologiczne nigdy nie będą się z Tobą kontaktować za pośrednictwem czatu w sprawach takich jak wirusy czy bezpieczeństwo konta.
Znajomi, rodzina i podobne oszustwa polegające na podszywaniu się pod inne osoby. Uważaj na konta z błędnie zapisanymi nazwami i/lub skradzionymi obrazami, zwłaszcza jeśli natychmiast proszą o pieniądze lub chcą, abyś kliknął link.
Oszustwa związane z pracą. Żaden legalny pracodawca nie zatrudnia pracowników bezpośrednio przez Google Chat. W najlepszym wypadku współpracownik może omówić z Tobą wewnętrzną promocję lub znajomy może podpowiedzieć Ci informację o wpisie w dobrze znanej witrynie, takiej jak Indeed lub LinkedIn.
Oszustwa związane z romansami/catfishingiem i prostytucją. Jeśli już kogoś nie poznałeś, powinieneś natychmiast wzbudzić podejrzenia w przypadku flirtowania lub nagabywania w Google Chat.
Różne ataki typu phishing i złośliwe oprogramowanie. Mogą one obejmować wszystko, od programów szybkiego wzbogacenia się po prośby o nieoczekiwane przesyłanie plików.

Czy korzystanie z Google Chat w przypadku nieznajomych jest bezpieczne?

Czat Google w Gmailu i na AndroidzieSzczerze mówiąc, jest mało prawdopodobne, aby w ogóle rozmawiać z nieznajomymi. Ta usługa ma głównie na celu utrzymywanie kontaktu ze współpracownikami lub przynajmniej osobami wymienionymi w Twoich kontaktach Google. Nieznajomy może potencjalnie zwrócić się do Ciebie z prośbą o przesłanie wiadomości, ale musiałbyś ją zaakceptować przed rozpoczęciem rozmowy, a jeśli nie ma tej osoby w Twoich kontaktach, jest to prawdopodobnie czerwona flaga. Dzięki tej konfiguracji usługa jest dość bezpieczna dla dorosłych użytkowników, ale jeśli nadal się martwisz, poniższe wskazówki powinny zapewnić Ci kuloodporność. Zalecamy kierowanie dzieci i nastolatków w stronę innych platform — nie, żeby było to dla Ciebie trudne.

Jak zachować bezpieczeństwo na Czacie Google

To wskazówki, którymi powinien się kierować każdy użytkownik Chatu.

Jak najszybciej włącz 2SV (weryfikację dwuetapową) na swoim koncie Google. Nawet jeśli haker uzyska Twoje dane logowania, prawdopodobnie nie będzie miał urządzenia potrzebnego do uwierzytelnienia próby logowania. Jeśli pojawi się monit o weryfikację dwuetapową, gdy nie próbujesz się zalogować, natychmiast zmień hasło.
Jeśli oferta lub prośba pochodzi od nieznanego wcześniej kontaktu, automatycznie powinna wzbudzić podejrzenia. Czat Google nie jest przeznaczony do anonimowych interakcji. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś natychmiast odrzucić prośbę o przesłanie wiadomości od nieznajomej osoby.
Nigdy nie klikaj linków od nieznanych kontaktów. Jeśli w jakiś sposób zakończysz rozmowę z nieznajomym, powinieneś dokładnie przyjrzeć się udostępnianym przez niego adresom URL (adresom internetowym) — oszuści korzystają z domen, które brzmią oficjalnie, ale w rzeczywistości nie odpowiadają organizacji, którą mają reprezentować. Alternatywnie mogą polegać na skracaczach adresów URL, które ukrywają miejsce docelowe łącza.
Nigdy nie pobieraj plików, o które specjalnie nie prosiłeś. Czat Google upraszcza przesyłanie plików, ale jeśli się ich nie spodziewasz, mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie lub oprogramowanie szpiegujące.
Prawdziwe instytucje nie będą prosić Cię o przesłanie pieniędzy za pośrednictwem Czatu Google ani żadnych prywatnych danych, takich jak dane logowania do konta, dane bankowe czy numer ubezpieczenia społecznego. Po prostu nie tak działają firmy i rządy. Przecież nie mogą zakładać, że masz dostęp do Czatu.
Jeśli coś wydaje się zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie takie jest. Zachowaj sceptycyzm. Prawdopodobnie nie uda ci się zdobyć fortuny ani miłości swojego życia poprzez przypadkowe spotkania za pośrednictwem wiadomości.


Często zadawane pytania

Czy Czat Google jest bezpieczny podczas randek online? Jest to możliwe, ale tylko wtedy, gdy używasz go do rozmów z osobami, które już poznałeś za pośrednictwem innej usługi. Nie odpowiadaj na prośby o wiadomości od nieznajomych spoza Twoich Przestrzeni i Kontaktów Google. Czy Google Chat jest bezpieczniejszy niż WhatsApp? Ogólnie rzecz biorąc, tak. Chociaż WhatsApp oferuje kompleksowe szyfrowanie kopii zapasowych i niektórych rozmów, jest bardziej prawdopodobne, że za pośrednictwem platformy natkniesz się na oszustów i inne zagrożenia, ponieważ jest ona bardziej popularna i łatwiejsza do znalezienia i rozmowy z nieznajomymi. Czat Google koncentruje się głównie na miejscach pracy i Kontaktach Google. Czy Czat Google jest bezpieczniejszy niż Messenger? Tak, głównie z tych samych powodów, dla których jest bezpieczniejszy niż WhatsApp. Pamiętaj, że jeśli chcesz, może być konieczne włączenie kompleksowego szyfrowania w programie Messenger, ale jest ono dostępne również w przypadku czatów grupowych i połączeń. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android