USA

Ukraina chce specjalnego statusu sojusznika USA

Wierchowna Rada Ukrainy zwróciła się do Kongresu o przyznanie specjalnego statusu sojusznika USA poza NATO.

Uchwałę przegłosowało 232 delegatów przy koniecznym minimum 226 głosów.

W dokumencie mówi się o tym, że taki status posiadają zarówno kraje cieszące się pokojem (Australia, Nowa Zelandia, Japonia) jak i będące w zagrożeniu wojną (Izrael, Afganistan, Korea Południowa).

Badania opinii publicznej Gallupa pokazują, że więcej mieszkańców Ukrainy postrzega NATO jako zagrożenie (35%) niż jako obronę (29%).

Fundusze na promocję demokracji obcinane

Sekretarz Stanu Rex W. Tillerson poparł obcięcie funduszy Departamentu o 28 procent, zaproponowane przez prezydenta Trumpa. Redukcji podlegają przede wszystkim fundusze na "pomoc rozwojową", "zmiany klimatu" i "promocję demokracji".

Największa redukcja to ograniczenie programu "Global Climate Change Initiative" USAID i funduszy na ONZ.

Rzecznik Mark Toner zapewnił, że fundusze na pomoc Izraelowi nie zostają ograniczane.

Department Stanu liczy 75,000 pracowników.

Republikanin z Teksasu - Louie Gohmert - podsumował dotychczasową politykę zagraniczną:

Zmilitaryzowany budżet Trumpa

Projekt budżetu rządu Donalda Trumpa przewiduje gwałtowny wzrost wydatków wojskowych. Wzrost wydatków wojskowych o 54 miliardy dolarów jest zrównoważony poprzez cięcia wydatków, przede wszystkim na służbę zdrowia, edukację, politykę zagraniczną.

"To nie jest budżet miękkiej siły, to jest budżet twardej siły. I to świadomie - tego oczekują od nas sojusznicy. Tego mogą sie spodziewać nasi wrogowie" - powiedział szef budżetowy Białego Domu, Mick Mulvaney.

Assad: wojska amerykańskie to "inwazja"

Prezydent Bashar al-Assad określił obecność wojsk amerykańskich w Syrii jako "inwazję". Assad stwierdził w wywiadzie dla chińskiej telewizji, że wypowiedzi prezydenta Trumpa dawały nadzieję na wojnę z ISIS, a nie wspieranie rebeliantów, jak ot czynił prezydent Obama.

Amerykańskie wojska oficjalnie w liczbie 500 (zwiększyły się ostatnio o 400 żołnierzy) wspierają kurdyjskie i arabskie oddziały w Syrii.

Assad chwalił także współpracę wywiadowczą z Chinami w sprawie Ujgurów, walczących w Syrii w oddziałach ISIS.

Wschodnia Europa do Ameryki: więcej militarnego wsparcia!

We wtorek czasie przesłuchań w amerykańskim senacie grupa ambasadorów państw wschodniej Europy (Polska, Ukraina, kraje bałtyckie, Gruzja) przedstawiła swoje oczekiwania: więcej wsparcia militarnego, nieustępliwość w sankcjach wobec Rosji, pomoc w zwalczaniu mieszania się Rosji w sprawy wewnętrzne tych krajów, także ataków cybernetycznych.

Dyplomaci oskarżyli Rosję o wojny hybrydowe - ataki cybernetyczne, propagandę i bezpośrednie groźby.

usa ukraina

Ameryka zwiększa liczbę wojsk w Europie, Syrii, Afganistanie

W ostatnim tygodniu ukazały się kolejne informacje mówiące o zwiększaniu liczby wojsk amerykańskich na ważnych teatrach wojennych.

Gen. Joseph Votel, dowódca U.S. Central Command powiedział w czwartek, że podniesienie liczebności wojska w Afganistanie jest obecnie dyskutowane w Pentagonie. Zadaniem do wykonania jest wyjście z impasu 15-letniej wojny w tym kraju.

Pismo wojskowe "Stars and Stripes" podało potwierdzoną informację, że armia amerykańska planuje przystosowanie dwóch lokalizacji w północnych Niemczech na ok 4 tysiące żołnierzy.

USA zaczęły instalować rakiety w Korei Płd.

Amerykańskie siły Pacyfiku rozpoczęły instalację systemu rakietowego ziemia - powietrze THAAD w Korei Płd.

Korea Północna wystrzeliła w poniedziałek rakiety w kierunku oceanu i zapowiedziała, że może zaatakować amerykańskie bazy w Japonii. Nie są to rakiety międzykontynentalne, gdyż ich zasięg ocenia się na tysiąc kilometrów.

Ruch ten może podnieść temperaturę konfliktu między Koreą a Chinami. Chiny i Rosja zdecydowanie protestują przeciwko rozmieszczeniu systemu rakietowemu na Półwyspie Koreańskim.

Trump zapowiada budżet wojskowy wyższy o 54 miliardy

Prezydent Trump zapowiedział podwyższenie budżetu wojskowego o 54 miliardy dolarów. Jest to prawie 10 procent więcej niż obecny budżet Pentagonu.

Kwota 54 miliardów dolarów to ponad 80 procent całego budżetu wojskowego Rosji.

Dotychczasowe wydatki wojskowe USA są większe niż łączne wydatki kolejnych 7-miu państw.

zbrojenia

Wydatki USA stanowią 36% światowych wydatków zbrojeniowych.

Pages

Subscribe to RSS - USA