Test zamka rowerowego 2022: wskazówka cenowa to model firmy Decathlon

Test zamka rowerowego 2022: wskazówka cenowa to model firmy Decathlon

Zamki łańcuchowe, U-locki, zamki składane – który z nich jest naprawdę bezpieczny i zapobiega kradzieży roweru lub e-roweru? Przedstawiamy przegląd aktualnych zaleceń Stiftung Warentest i Cycling Weekly.

Zamki rowerowe: przegląd wszystkich zwycięzców testów i rekomendacji

Wskazówka cenowa (blokada łańcucha) Zwycięzca Stiftung Warentest (blokada szekli) Zwycięzca Stiftung Warentest (zamek składany) Kolarstwo Zwycięzca cotygodniowego testu (blokada alarmu) Model

Decathlon B’TWIN 900 Łańcuch L

Nadużywać
Granit Plus 640/135HB150Kryptonit
Kryptolok 685 Składany zamek Oxford Alarm-D Pro 320 Cena (około) 36 Euro60 Euro 70 Euro 65 EuroZaletaTanie i dobreDobre zabezpieczenie przed włamaniemDobre zabezpieczenie przed włamaniemWbudowany alarmWadaNie można ponownie zamówićKlucza zamiennikaNieelastyczny Uchwyt nie jest dobryTrudno dostaćOfertaDecathlonAmazoniaAmazoniaPrimeAma

Preistipp: Decathlon B’Twin 900 Chain L (Kettenschloss)

Kettenschloss B’TWIN 900 Łańcuch L 90 cm

Cena może być teraz wyższa. Cena z dnia 04.04.2022 03:02

Zalety

Dobre zabezpieczenie przed kradzieżąElastyczny

niekorzyść

Nie można ponownie zamówić kluczy zamiennych

Francuski producent i sprzedawca detaliczny Decathlon ma w swoim asortymencie świetny hit cenowy pod jedną z wielu swoich marek własnych: zapięcie łańcuchowe Decathlon B’TWIN 900 Łańcuch L kosztuje tylko 35,99 euro i był w stanie przekonać Stiftung Warentest (wydanie 05/2021).

Blokada rowerowa “Decathlon B’Twin 900 Chain L”: Niedroga i nadal bezpieczna (źródło obrazu: producent)

Z ogólną oceną 1,9 („dobry”), Decathlon B’Twin 900 Chain L dorównuje znacznie droższym modelom firm Axa, Kryptonite i Abus. Ważny punkt „zabezpieczenie antykradzieżowe” został oceniony na pod-ocenę 1,6 („dobry”), w teście zanieczyszczeń wystarczył nawet na wzorową 1,2 („bardzo dobrą”). Przy wadze 1,76 kg jest również stosunkowo lekka jak na zamek łańcuchowy. Mała wada: podczas gdy inni producenci mogą zamówić klucze zamienne za pomocą kodu, nie jest to możliwe w przypadku Decathlon B’Twin 900 Chain L. Przecież 3 klucze wchodzą w zakres dostawy – najlepiej ich nie zgubić.

Zwycięzca Stiftung Warentest: Abus Granit Plus 640 (U-lock)

ABUS Zamek Bügelschloss Granit Plus 640/135HB150

Pręt żelazny ABUS Granit Plus 640 / 135HB150

Cena może być teraz wyższa. Cena od 04.03.2022 23:50

Zalety

Dobre zabezpieczenie przed kradzieżą. Dobrze wykonane

niekorzyść

Nieelastyczny (sztywna konstrukcja)

ten Abus Granit Plus 640 wygrał test w kategorii U-locks w Stiftung Warentest (wydanie 05/2021): ocena ogólna 2,0 („dobra”), podrzędna 1,8 („dobra”) w dyscyplinie zabezpieczenia przed kradzieżą. Nie zabrakło też pochwał za trwałość, czyli ochronę przed korozją czy stabilność klucza. Ale: Abus Granit Plus 640 może być używany tylko w ograniczonym zakresie ze względu na jego sztywną konstrukcję, jak w przypadku zamków typu U. Jako zwycięzca testów powinien być również niezwykle popularny, co z kolei oznacza, że ​​jest często wyprzedany w sklepach lub ma długie terminy dostawy.

Zwycięzca Stiftung Warentest: Kryptonite Kryptolok 685 (zamek składany)

Kryptonite Fahrradschloss KryptoLok 685 Składany (5mm/85cm)

Kryptonite Fahrradschloss KryptoLok 685 Składany (5mm/85cm)

Cena może być teraz wyższa. Cena z dnia 4/3/2022 23:48

Zalety

Dobre zabezpieczenie przed kradzieżąElastyczny

niekorzyść

Wspornik mógłby być lepszy

Od producenta z USA Kryptonit czy to przychodzi? Kryptolok 685. Jest to zamek składany, który można rozłożyć i ponownie złożyć zgodnie z regułami celnymi. Łączy w sobie kompaktową konstrukcję z pewną elastycznością – w idealnym przypadku zamek składany może sięgać również wokół słupków lub prętów, do których nie można dosięgnąć kłódką.

KryptoLok 685: Dobra wytrzymałość, taki sobie mocowanie (źródło obrazu: Kryptonite)

Stiftung Warentest (wydanie 05/2021) przyznaje ogólną ocenę 1,9 („dobry”). Jednak na Amazon pojawia się również kilka krytycznych głosów klientów, którzy narzekają na jakość plastikowego wspornika ramy rowerowej.

Zwycięzca cotygodniowego testu kolarskiego: Oxford Alarm-D Pro 320 (Alarm Lock)

Blokada alarmowa Oxford Alarm-D Pro 320

Blokada alarmowa Oxford Alarm-D Pro 320

Cena może być teraz wyższa. Cena na dzień 4/3/2022 23:53

Zalety

Zintegrowany dźwięk alarmu odstrasza złodziei

niekorzyść

Tak wybrał magazyn Cycling Weekly Oxford Alarm-D Pro 320 zwycięzcy testu (wydanie 02/2021) i przyznaje ocenę „9 na 10 punktów”. Na pierwszy rzut oka wygląda jak normalny U-lock, ale nazwa już to zdradza: Ta blokada rowerowa emituje głośny alarm, gdy tylko złodziej przy nim majstruje. Zintegrowany czujnik ruchu aktywuje się w momencie zablokowania zamka – dlatego właściciel powinien również zachować ostrożność podczas jego odblokowywania, aby przypadkowo nie wywołać alarmu. Baterię (litową CR2) można wyjąć tylko wtedy, gdy jest odblokowana.

W Niemczech Oxford Alarm-D Pro 320 jest trochę trudny do zdobycia w sklepach, ale istnieje wiele technicznie porównywalnych alternatyw, takich jak Abus SmartX 770A (kłódka) lub Abus SmartX Bordo 6000A (zamek składany).

Zamki rowerowe 2022: Tak wybrałem rekomendacje

W tym podsumowaniu uwzględniłem własne doświadczenia i badania w czasopismach specjalistycznych. Zaprezentowane zostaną zamki rowerowe, które zyskały szczególne uznanie prasy i klientów i dlatego są polecane do zakupu. Procedura stosowana przez Stiftung Warentest jest szczegółowo wyjaśniona na odpowiedniej stronie internetowej. Wykorzystane źródła: Stiftung Warentest (wydanie 05/2021), Cycling Weekly (wydanie 02/2021, dostępne w Readly)

Kupowanie zamka rowerowego: wskazówki i porady

Zanieczyszczenia w zamkach rowerowych

Stiftung Warentest wykrył w niektórych elementach zamków rowerowych szkodliwe zanieczyszczenia powyżej obowiązujących wartości granicznych UE. Należą do nich plastyfikatory czy naftalen (szkodliwy dla zdrowia i niebezpieczny dla środowiska). Odpowiednie modele zostały odpowiednio zdewaluowane i nie są przeze mnie polecane w tym momencie. Przykładem jest New York Lock Fahgettaboudit Mini znanego producenta Kryptonite: jest szczególnie odporny na pękanie, ale także mocno zanieczyszczony.

klucz zapasowy

Prawie wszystkie zamki rowerowe są dostarczane z kilkoma kluczami. Jeśli potrzebujesz więcej lub zgubiłeś klucz, zwykle możesz poprosić o wymianę bezpośrednio u producenta.

Klucze zamienne można zamówić w firmie Abus za pomocą kodu zapisanego na dołączonej karcie kodowej (źródło obrazu: producent)

Działa to w przypadku załączonych kluczowe karty (Karta Kodowa), która zawiera odpowiedni kod, który jest wymagany do ponownego zamówienia. W Abus wpisujesz to w usłudze kluczy online. Żądana liczba zapasowych kluczy zostanie wysłana do Twojego domu pocztą po złożeniu zamówienia. Szkoda: według Stiftung Warentest takie powtórne zamówienie na wyżej wspomnianą blokadę łańcucha B’Twin firmy Decathlon nie jest możliwe.

Kradzież rowerów: zależy od regionu

Ile rowerów (lub pedeleków) zostało skradzionych w gminie lub mieście i czy Twój własny rower jest wliczony w cenę – to zależy od niezliczonych czynników: Jak wysoka jest „gęstość rowerów”? Jak dobre są parkingi (monitorowane czy bezpłatne)? Według statystyk Lipsk był szczególnie dotknięty w 2019 roku, podczas gdy Hamburg był mniej dotknięty (w przeliczeniu na 100 000 mieszkańców):

Grafika przedstawia liczbę kradzieży rowerów na 100 000 mieszkańców w niemieckich miastach w 2019 r. (Źródło zdjęcia: Statista/BKA/Check24)

Wskazówki policyjne

W swojej ulotce „Właściwe zabezpieczanie rowerów” władze stanowe i policji federalnej ds. zapobiegania przestępczości opracowały najlepszy sposób blokowania rowerów, pedeleków i tym podobnych. Zawiera również inne wskazówki dotyczące kodowania i lokalizowania danych, które mogą pomóc policji po kradzieży. Zdecydowanie należy pamiętać o najważniejszej zasadzie: Zawsze jeździj na rowerze połączyćnie tylko kompletne!

Dwie blokady rowerowe zapewniają większe bezpieczeństwo

„Ponieważ złodzieje rowerów często specjalizują się w jednym typie, powinieneś kupować rower z jednym drugi typ zamka połączyć i zamknąć. To kolejny sposób na udaremnienie poczucia optymizmu złodziei”, mówi regionalne stowarzyszenie General German Bicycle Club w NRW. Oczywiście ta wskazówka oznacza również trochę więcej czasu, ponieważ na każdym postoju trzeba założyć oba zamki, a później ponownie odblokować. Ponieważ drugi zamek ma głównie na celu frustrowanie złodzieja rowerów, można zastosować lekki i łatwy w obsłudze model, który uzupełnia ciężki „zamek główny”. Można sobie również wyobrazić: ten stary dobry blokada ramyktóry sprawdził się jako zainstalowane na stałe „podstawowe zabezpieczenie”.

Blokada roweru elektrycznego: co to ma być?

Podczas moich poszukiwań natknąłem się na termin „zapięcie do łańcucha e-bike” (np. w broszurze Aldi Süd). Oczywiście pojawia się pytanie, jaka powinna być techniczna różnica w stosunku do konwencjonalnego zamka rowerowego. Napisałem o tym do producenta Prophete, ale nie otrzymałem odpowiedzi. Pierwsze założenie jest takie, że „blokada do e-roweru” może być szczególnie bezpieczną blokadą rowerową, która odpowiednio chroni drogie pedeleki.

W rzeczywistości, po zakończeniu Ubezpieczenie e-rowerów na warunki ósme: Czasami jest to pewne Przedział cenowy lub poziom bezpieczeństwa wymagane do ubezpieczenia obejmującego kradzieże rowerów elektrycznych.

Przedstawiamy Wam najlepsze e-rowery w naszym Porady dotyczące zakupu z przodu:

skradziony rower? Ubezpieczenie się opłaca!

Dobre ubezpieczenie opłaca się, jeśli rower został skradziony (Źródło zdjęcia: GIGA)

Nawet najlepsza blokada rowerowa może tylko spowolnić złodziei, ale nie zatrzymać ich na stałe. W przypadku wartościowych rowerów (rowery wyścigowe, e-rowery, rowery cargo itp.) warto więc przy zakupie wybrać odpowiedni. ubezpieczenie rowerowe ukończyć. W zależności od dostawcy należne jest około 5-20 euro miesięcznie. Firmy ubezpieczeniowe wkraczają następnie we wszystkich możliwych sytuacjach: Zwrot pieniędzy, jeśli rower zostanie skradziony, zwrot kosztów w przypadku kradzieży bagażu i akcesoriów, zwrot kosztów w przypadku kradzieży baterii e-bike, zwrot kosztów naprawy – nawet jeden dzień pecha może szybko zrekompensować kilkumiesięczne koszty ubezpieczenia. Dobry przegląd usług z Platforma Check24 oferuje porównanie cen ubezpieczeń rowerowych.

Otwieranie zamków: jaki jest pożytek z wytrycha?

Bez względu na to, jak gruba jest kajdany lub łańcuch: co, jeśli złodziej jest utalentowanym „wybieraczem zamków” i próbuje dostać się do zamka wytrychem? Według śledztwa Stiftung Warentest Żaden z 20 zamków rowerowych w teście (numer 05/2021) jest podatnych na tego typu ataki. Brzmi nieźle, ale jest mały haczyk: w testach do złamania było tylko 3 minuty – jeśli złodziej ma znacznie więcej czasu, sukces jest całkiem możliwy.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech