Samsung i Asus rozpoczynają notebookową rewolucję

Samsung i Asus rozpoczynają notebookową rewolucję

Klasyczne zeszyty nie zmieniają się od lat. Nad wyświetlaczem, pod klawiaturą. Były tu i ówdzie próby wdrożenia nowego pomysłu, ale dopiero teraz wydaje się, że nadchodzi wielki przełom. Asus i Samsung chcą być jego częścią i przewodzić notebookowej rewolucji.

Asus i Samsung: składane wyświetlacze w notebookach

Lenovo już pokazało drogę Thinkpadem X1 Fold, a teraz Asus i Samsung zapowiedziały pierwsze notebooki wyposażone w pełnowymiarowe wyświetlacze, które można składać . W dolnej części nie ma klasycznej klawiatury ani touchpada. Można go po prostu wpisać na wyświetlaczu lub notebooka można używać w całości jako tabletu.

Asus Zenbook 17 Fold zaprezentowany

Zenbook 17 Fold od Asusa wygląda na bardzo dobrze przemyślany. 17-calowy składany notebook ma trafić na rynek już w połowie 2022 roku. To największe jak dotąd urządzenie, które składa się na pół. Asus postawił na składany panel OLED od BOE, który ma rozdzielczość 2,5K w proporcjach 4:3. Jeśli ustawisz go pod kątem jak notebook, otrzymasz dwa 12,5-calowe wyświetlacze o proporcjach 3:2 i rozdzielczości Full HD.

Co ciekawe, Asus oferuje również fizyczną klawiaturę, którą można umieścić na wyświetlaczu i tym samym uzyskać normalny notebook. Więc niekoniecznie musisz pisać na wyświetlaczu. Opcjonalnie można również wykorzystać cały wyświetlacz i klawiaturę na stole. Możliwości są naprawdę bardzo różnorodne. Asus nie podał ceny, ale nie powinna być tania.

Samsung opracowuje podobne urządzenie

Podobny pomysł Samsung pokazał na targach CES 2022. Na razie urządzenie znane jest tylko jako „Flex Note” i powinno być prototypem . Na pierwszy rzut oka widać, że to też ogromne urządzenie. Samsung opiera się na 17-calowym panelu, który można ustawić pod kątem, tworząc dwa 13-calowe ekrany. Można wtedy oglądać filmy lub grać na nich. Dolna część dopasowuje się do odpowiedniego obszaru zastosowania. Nie ma jednak jeszcze finalnego produktu Samsunga.

Samsung jest obecnie liderem na rynku składanych wyświetlaczy. Składane smartfony są dostępne od kilku pokoleń i z roku na rok są coraz lepsze. Dopiero zaczynamy w tej dziedzinie, więc wciąż czeka na nas wiele ekscytujących produktów.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech