ChatGPT vs Google Bard: jaka jest różnica i którego użyć?

ChatGPT vs Google Bard: jaka jest różnica i którego użyć?

Edgar Cervantes / Android AuthorityWreszcie mamy w rękach długo oczekiwanego chatbota Google Bard. Ma na celu coraz popularniejsze ChatGPT i Bing Chat, które opierają się na tym samym fundamencie. W międzyczasie Google opracował własny duży model językowy dla Bard, o nazwie kodowej LaMDA. To nasze pierwsze spotkanie z chatbotem Google, ale już odkryliśmy pewne aspekty, które oddzielają Bard od ChatGPT. W tym artykule rzućmy wyzwanie tym dwóm rywalizującym ze sobą chatbotom i dowiedzmy się raz na zawsze, którego z nich powinieneś użyć.

Google Bard vs ChatGPT: Wiedza i dokładność

Zrzut ekranu błędu odcięcia chatgpt galaxy s23ChatGPTgoogle bard rzeczywisty zrzut ekranu błęduGoogle Bard Zacznijmy od analizy scenariusza, w którym oba chatboty wykazywały oznaki słabości. Model językowy OpenAI używany w ChatGPT został przeszkolony na prawie pół terabajta tekstu. Jednak wszystkie te dane zostały zebrane przed 2021 rokiem. Oznacza to, że ChatGPT po prostu nie wie o żadnych wydarzeniach, które miały miejsce po tym czasie. Kiedy więc zapytałem o Galaxy S23 Ultra (wprowadzony na rynek na początku 2023 r.), po prostu nie mógł wygenerować odpowiedzi. Tymczasem Bard nie ma ograniczonej wiedzy, ponieważ jest połączony bezpośrednio z wyszukiwarką Google. Może wyszukiwać w Internecie aktualne, aktualne informacje i wykorzystywać je do generowania odpowiedzi. Jak się sprawował? Z gramatycznego punktu widzenia odpowiedź, którą otrzymałem, była prawie idealna. Jednak Bard popełnił kluczowy błąd — twierdził, że telefon jest zasilany przez układ Snapdragon 8 Gen 1, a nie nowszy Snapdragon 8 Gen 2. ChatGPT nie wie nic o ostatnich wydarzeniach, ale Bard może również utrudniać- wyłapywać błędy. Problem nie polega na tym, że chatbot Google dał nam złą odpowiedź, ale na tym, jak bardzo był pewny. Bez podania źródeł nie możesz nawet samodzielnie zweryfikować informacji. To w przeciwieństwie do Bing Chat, który może również przeszukiwać Internet i jest oparty na tej samej rodzinie modeli językowych, co ChatGPT. Z ciekawości zadałem Bing Chat to samo pytanie i otrzymałem nieco inną odpowiedź, bez żadnych rażących błędów. Odpowiedź zawierała również pół tuzina osadzonych źródeł, z których mogłem się zapoznać. Nie podano jednak nazwy chipa.
Bing chat galaxy s23 zawiera zrzut ekranuCzat Bing Ale co, jeśli nie zależy Ci na najświeższych wydarzeniach lub ostatnich wydarzeniach? Czy ChatGPT może nadążyć za Google Bard i odwrotnie? Spójrzmy na inny przykład.
Zrzut ekranu biografii google bard vs chatgpt Steve Jobs(po lewej) Google Bard, (po prawej) ChatGPT Kiedy poprosiłem chatboty o napisanie biografii Steve’a Jobsa, oba wypadły całkiem dobrze i omówiły najważniejsze wydarzenia. Jeśli jednak zależy Ci na szczegółach i długości, ChatGPT wydaje się mieć wyraźną przewagę nad Bardem. Wiemy już, że ChatGPT ma przyzwoity limit znaków, ale Google może ograniczać odpowiedzi Barda, ponieważ ma służyć obok wyszukiwarki. Zapytałem również, dlaczego Jobs jest uważany za tak kontrowersyjną postać. Wyniki mówią same za siebie. Bard odpowiedział trzema krótkimi punktami. W międzyczasie ChatGPT zagłębił się w mniej znane kontrowersje, takie jak produkcja Apple w Chinach.
Kontrowersyjny zrzut ekranu google bard vs chatgpt Steve Jobs(po lewej) Google Bard, (po prawej) ChatGPT

ChatGPT kontra Google Bard: kodowanie i tworzenie oprogramowania

Mamy już dedykowany artykuł na temat wyjątkowej zdolności ChatGPT do pisania kodu, ale jak Bard radzi sobie w tym samym kontekście? Google nie ujawnił zbyt wiele na temat swojego modelu językowego, ale prawdopodobnie uwzględnił niektóre języki programowania w swoich danych szkoleniowych. Przetestujmy to na prostym przykładzie. Poprosiłem oba chatboty o napisanie kodu dla strony internetowej, która pokazuje aktualną cenę handlową indeksu S&P 500.
zrzut ekranu kodu witryny google bard vs chatgpt(Po lewej) Google Bard, (po prawej) ChatGPT Po prawej widać, że ChatGPT zaczęło się od wyjaśnienia, jak muszę zarejestrować się w finansowym interfejsie API, aby uzyskać aktualne dane cenowe. Następnie wygenerował kod HTML i JavaScript, którego mogłem użyć do stworzenia w pełni działającej strony internetowej. Przetestowałem kod i zadziałał zgodnie z oczekiwaniami. Jak spisał się Bard? Żenująco źle, delikatnie mówiąc. Napisał kod, który zakodował cenę transakcyjną, co oznacza, że ​​nigdy się nie aktualizował. A kiedy skłoniłem go, by postępował zgodnie z tym samym podejściem opartym na API, co ChatGPT, odmówił pomocy. ChatGPT jest o wiele bardziej zdolny do pisania kodu niż Bard, przynajmniej na razie. Zagłębiając się w dokumentację Barda, znalazłem taki fragment: „Bard nie może jeszcze pomóc w kodowaniu. [It] wciąż uczy się kodować, a odpowiedzi dotyczące kodu nie są na razie oficjalnie obsługiwane”. To wyjaśnia wszystko, co musimy wiedzieć o używaniu Bard do tworzenia oprogramowania — po prostu nie może tego zrobić. Więc prawdopodobnie lepiej byłoby użyć alternatywy ChatGPT przeznaczonej do kodowania, takiej jak GitHub Copilot.

ChatGPT vs Google Bard: jak i gdzie ich używać?

ChatGPT — zdjęcie 7Edgar Cervantes / Android AuthorityChatGPT przeszedł wiele aktualizacji od czasu jego wydania, podczas gdy Bard został wydany znacznie później. Prawdopodobnie dlatego Google zablokował Barda na liście oczekujących, ponieważ nadal testuje jego dokładność. Ale na razie nie każdy może dołączyć do listy oczekujących, jest ona dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Możesz użyć aplikacji VPN, aby obejść to ograniczenie, ale robisz to na własne ryzyko. Musieliśmy czekać około tygodnia, aby uzyskać dostęp do Bard po zapisaniu się na listę oczekujących. Jednak niektórzy właściciele telefonów Google Pixel i produktów Nest również otrzymali wcześniejszy dostęp do usługi. Jeśli chcesz korzystać z Google Bard, musisz dołączyć do listy oczekujących, a nie jest ona jeszcze dostępna wszędzie. Ograniczony dostęp Barda może wydawać się rozczarowujący, ale na szczęście możesz od razu korzystać z ChatGPT. Jedynym wyjątkiem są okresy dużego zapotrzebowania. Możesz jednak zapłacić za dostęp priorytetowy — więcej o tym później. Zarówno ChatGPT, jak i Bard wymagają dostępu do nich za pośrednictwem przeglądarki internetowej, takiej jak Chrome lub Edge, bez słowa o aplikacji mobilnej. Nie masz też opcji wprowadzania głosowego, więc za każdym razem będziesz musiał wpisywać swoje podpowiedzi. Pod tym względem Bing Chat wyprzedza, ponieważ jest zintegrowany z większą liczbą platform, takich jak Windows 11. Możesz także użyć aplikacji mobilnej Bing i dodać chatbota do czatów grupowych Skype. Google twierdzi, że ostatecznie udostępni Bard wszystkim i zintegruje go z usługami jak Dokumenty i Wyszukiwarka. Na razie jednak firma podkreśla, że ​​chatbot jest „eksperymentalny” i być może nie jest gotowy do powszechnego użytku.

ChatGPT vs Google Bard: ograniczenia i ceny

Zdjęcie stockowe witryny Google Bard na telefonie 7Edgar Cervantes / Android AuthorityWiemy już, że Bard nie potrafi pisać kodu. Jednak nie może również generować tekstu w językach innych niż angielski (USA), chociaż Google twierdzi, że pracuje nad zniesieniem obu tych ograniczeń. Z drugiej strony, mimo że angielski stanowił ponad 90% danych szkoleniowych ChatGPT, obsługuje on znacznie więcej języków. Możesz rozmawiać z ChatGPT na przykład po francusku lub chińsku, a nawet odpowie w tym języku. Idąc dalej, ChatGPT może jednocześnie przechowywać w pamięci wiele rozmów. Możesz wrócić do poprzednich rozmów za pomocą paska historii po lewej stronie ekranu. Z drugiej strony Bard może śledzić tylko jedną rozmowę na raz. I chociaż oba chatboty przechowują pewien kontekst w jednej rozmowie, Google celowo nałożył ograniczenia na to, ile Bard może zapamiętać. ChatGPT zna więcej języków i może kontynuować wcześniejsze rozmowy, w przeciwieństwie do Barda. Wracając do dokładności, oba chatboty mogą mieć halucynacje lub kłamać, gdy są pytane o niejasne tematy. Bard oferuje link do wyników wyszukiwania i czasami cytuje źródło lub dwa. Jednak Google twierdzi, że Bard może nawet kłamać na temat swoich wewnętrznych działań, więc nie można ufać wszystkiemu, co mówi. Oczywiście to samo dotyczy również ChatGPT. Na koniec porozmawiajmy o cenach. Bard jest obecnie darmowy i prawdopodobnie pozostanie w ten sposób, ponieważ większość usług Google nie kosztuje nic z góry. W międzyczasie ChatGPT jest również bezpłatny, ale nie jesteśmy pewni, czy tak pozostanie po trwającym podglądzie badań. To powiedziawszy, możesz zapłacić za ChatGPT Plus — opcjonalną subskrypcję w wysokości 20 USD miesięcznie, która zapewnia dodatkowe korzyści w porównaniu z poziomem darmowym . Jeśli regularnie korzystasz z ChatGPT, prawdopodobnie skorzystasz z subskrypcji, ponieważ odblokowuje ona również bardziej zaawansowany model językowy GPT-4. Uwagi

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android