Badanie pokazuje, że trzmiele „bawią się”

Badanie pokazuje, że trzmiele „bawią się”

Jak wynika z nowych badań przeprowadzonych przez Queen Mary University of London, opublikowanych w Animal Behaviour, trzmiele bawią się. Jest to pierwszy przypadek, w którym u owadów pokazano zachowanie polegające na zabawie obiektami, co stanowi kolejny dowód na to, że pszczoły mogą doświadczać pozytywnych „odczuć”.

Zespół naukowców przeprowadził liczne eksperymenty, aby przetestować swoją hipotezę, które wykazały, że trzmiele robiły wszystko, aby wielokrotnie toczyć drewniane kulki, mimo że nie było wyraźnej zachęty do tego. W poniższych uwagach dla redaktorów dostępne są trzy filmy przedstawiające bawiące się pszczoły.

Badanie wykazało również, że młodsze pszczoły toczyły więcej piłek niż starsze, co odzwierciedla ludzkie zachowanie małych dzieci i innych młodych ssaków i ptaków, które są najbardziej zabawne, a samce pszczół toczą je dłużej niż ich żeńskie odpowiedniki.

Badanie śledziło 45 trzmieli na arenie i dało im możliwość przejścia przez niezakłóconą ścieżkę, aby dotrzeć do obszaru żerowania lub zboczenia z tej ścieżki na obszary z drewnianymi kulkami. Poszczególne pszczoły toczyły kulki od 1 do, imponująco, 117 razy w ciągu eksperymentu. Powtarzające się zachowanie sugerowało, że toczenie piłki było satysfakcjonujące.

Zostało to poparte kolejnym eksperymentem, w którym kolejne 42 pszczoły otrzymały dostęp do dwóch kolorowych komór, z których jedna zawsze zawierała ruchome kule, a druga bez żadnych przedmiotów. Podczas testów i wyboru między dwiema komorami, które nie zawierały kulek, pszczoły preferowały kolor komory wcześniej kojarzonej z drewnianymi kulkami. Konfiguracja eksperymentów usunęła wszelkie poglądy, że pszczoły poruszały piłkami w innym celu niż zabawa. Toczące się kulki nie przyczyniły się do strategii przetrwania, takich jak zdobywanie pożywienia, sprzątanie bałaganu czy kojarzenie się w pary i odbywało się w bezstresowych warunkach.

Badania opierają się na wcześniejszych eksperymentach z tego samego laboratorium w Queen Mary, które wykazały, że trzmiele można nauczyć strzelać gola, rzucając piłką do celu, w zamian za nagrodę w postaci słodkiego jedzenia. Podczas poprzedniego eksperymentu zespół zaobserwował, że trzmiele toczyły kulki poza eksperymentem, nie otrzymując żadnej nagrody w postaci jedzenia. Nowe badania wykazały, że pszczoły wielokrotnie rzucały piłeczkami bez treningu i nie otrzymywały w tym celu żadnego pożywienia – było to dobrowolne i spontaniczne – a zatem podobne do zachowań zabawowych, jakie obserwuje się u innych zwierząt.

Pierwszy autor badania, Samadi Galpayage, doktorant z Queen Mary University of London, powiedział: „Z pewnością jest oszałamiające, a czasem zabawne, gdy trzmiele pokazują coś jak zabawa. Podchodzą i manipulują tymi „zabawkami” raz za razem Po raz kolejny pokazuje, że pomimo swoich niewielkich rozmiarów i maleńkich mózgów są czymś więcej niż małymi robotami. Mogą w rzeczywistości doświadczać pewnego rodzaju pozytywnych stanów emocjonalnych, nawet jeśli są szczątkowe, jak inne większe puszyste lub nie tak puszyste , zwierzęta tak. Tego rodzaju odkrycie ma wpływ na nasze zrozumienie wrażliwości i dobrostanu owadów i, miejmy nadzieję, zachęci nas do poszanowania i ochrony życia na Ziemi.

Profesor Lars Chittka, profesor ekologii sensorycznej i behawioralnej na Queen Mary University of London, kierownik laboratorium i autor ostatniej książki „Umysł pszczół”, powiedział: „Te badania wyraźnie wskazują, że umysły owadów są znacznie bardziej wyrafinowane, niż możemy sobie wyobrazić. Jest wiele zwierząt, które bawią się tylko dla przyjemności, ale większość przykładów pochodzi od młodych ssaków i ptaków.

„Produkujemy coraz więcej dowodów potwierdzających potrzebę zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby chronić owady, które są miliony mil od bezmyślnych, nieczułych stworzeń, za które tradycyjnie uważa się”.

Źródło historii:

Materiały dostarczone przez Queen Mary University of London. Uwaga: Treść można edytować pod kątem stylu i długości.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
science