Ochrona danych w cyfrowym świecie piękna: konieczność dla użytkowników Androida

Ochrona danych w cyfrowym świecie piękna: konieczność dla użytkowników Androida

Artykuł redakcyjny 16 lutego 2024 r

Rekomendacje produktów cyfrowych nie są pozbawione problemów. Źródło obrazu: Mohamed-hassan za pośrednictwem pixabay.com

Aplikacje Beauty Tech pomagają w praktycznym i wygodnym wyborze produktów kosmetycznych, mają jednak poważną wadę: wymagają dużej ilości danych osobowych, dlatego ochrona danych jest w tego typu aplikacjach tak ważna.

Aplikacje z technologią urodową: dlaczego sprawiają problemy, jeśli chodzi o ochronę danych

To takie proste: przesyłasz swoje zdjęcie lub odpowiadasz na kilka pytań quizowych dotyczących Twojego problemu ze skórą, a w ułamku sekundy zobaczysz produkty, które pasują do Twojej karnacji lub pomogą wyeliminować niedoskonałości skóry.

W tle algorytm AI przetwarzał wprowadzone informacje lub analizował zdjęcie i wybierał pasujące produkty. Znalezienie odpowiednich produktów nigdy nie było łatwiejsze.

Istota tego wszystkiego: dane wymagane w tym procesie są bardzo wrażliwe. Przykładowo, jak można przeczytać na blogu CyberGhost, dane biometryczne można odczytać ze zdjęcia – a to taki sam proces, jak wtedy, gdy skaner paszportowy na lotnisku porównuje dane na zdjęciu z naszą twarzą.

Ponadto dostawcy takich narzędzi technologii kosmetycznej otrzymują od nas cały szereg innych informacji – w zależności od tego, o co nas pytają: nasze problemy skórne, dieta, praca, warunki życia – żeby wymienić tylko kilka. Dopasowana i spersonalizowana rekomendacja produktu ma bardzo wysoką cenę: nasze dane osobowe.

Jeżeli dane są przechowywane w systemie dostawcy, może to być szczególnie problematyczne, ponieważ w przypadku ataku hakera – lub dostawcy, który nie przykłada szczególnej uwagi do ochrony danych – dane te mogą trafić w ręce oszustów. Pozostawia to otwarte drzwi dla kradzieży tożsamości i powiązanych z nią przestępstw w Internecie.

Jak chronić swoje dane podczas korzystania z technologii kosmetycznych itp.

Jeśli korzystasz z aplikacji Beauty Tech na swoim smartfonie, istnieją zasady, których powinieneś przestrzegać podczas korzystania z tych narzędzi, aby nie udostępniać bezmyślnie swoich danych osobowych.

1. Użyj aplikacji VPN

Za pomocą aplikacji VPN możesz zapewnić kompleksowe szyfrowanie podczas przesyłania danych. Oznacza to, że Twoje dane są przesyłane całkowicie zaszyfrowane. Zmniejsza to ryzyko, że nieupoważnione osoby trzecie mogą przechwycić Twoje dane w procesie transmisji.

Należy jednak wiedzieć, że dzięki dostępowi VPN zabezpieczasz jedynie transmisję swoich danych. Nie masz kontroli nad tym, czy odbiorca przetwarza i przechowuje dane w sposób bezpieczny.

2. Przeczytaj politykę prywatności

Chociaż jest więcej interesujących rzeczy do przeczytania niż polityka prywatności aplikacji, powinieneś szczególnie czytać aplikacje z zakresu technologii kosmetycznych, ponieważ przetwarzają one duże ilości danych osobowych.

Są dwie rzeczy, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę: Jak długo Twoje dane są przechowywane w aplikacji lub systemie dostawcy i co dokładnie dzieje się z Twoimi danymi?

Najlepiej, jeśli Twoje dane zostaną usunięte natychmiast po stworzeniu rekomendacji produktu lub po wykonaniu konkretnego zadania i nie zostaną w ogóle zapisane. Oznacza to, że Twoje dane nie mogą być dalej przetwarzane ani przekazywane, jeśli już dawno zamknąłeś lub usunąłeś aplikację.

Upewnij się także, że Twoje dane są wykorzystywane wyłącznie przez producenta aplikacji i nie są przekazywane innym aplikacjom, stronom internetowym lub dostawcom.

3. Nigdy nie wprowadzaj danych bezmyślnie

Zanim skorzystasz z aplikacji z branży kosmetycznej, zadaj sobie pytanie, czy dla przydatności aplikacji warto podawać dane osobowe. Czy to tylko chwyt marketingowy, czy rzeczywiście oczekujesz dużej wartości dodanej od korzystania z takiej aplikacji?

Zrozum, że nawet bezpłatne, spersonalizowane rekomendacje mają swoją cenę do zapłacenia, a mianowicie Twoje dane osobowe. Ponieważ są to cenne zasoby, powinieneś udostępniać je tylko zaufanym aplikacjom i jeśli masz całkowitą pewność, że ich udostępnienie przyniesie ci korzyści.

Wniosek: zachowaj ostrożność podczas korzystania z aplikacji z zakresu technologii kosmetycznych

Aplikacje kosmetyczne są bardzo praktycznymi pomocnikami przy wyborze kosmetyków. Mają jednak tę poważną wadę, że aby stworzyć rekomendacje produktów, trzeba wprowadzić wiele danych osobowych.

Ważne jest, aby użytkownicy mieli co do tego jasność i wiedzieli, w jaki sposób dostawca aplikacji obchodzi się z danymi przed ich wprowadzeniem. Dlatego ważne jest, aby zapoznać się z polityką prywatności aplikacji i zawsze zadać sobie pytanie, czy wprowadzenie danych faktycznie przyniesie jakąkolwiek korzyść.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Android