Określ realistyczny roczny współczynnik wydajności dla pompy ciepła – tak to działa

Określ realistyczny roczny współczynnik wydajności dla pompy ciepła – tak to działa

Czy chcesz wiedzieć, jak wydajnie pracuje Twoja pompa ciepła i określić realistyczny roczny współczynnik wydajności? Pokażemy Ci, jak działa kalkulacja.

Pompy ciepła są uważane za szczególnie skuteczny sposób na utrzymanie komfortowej temperatury we własnych czterech ścianach. To, jak ostatecznie to zadziała, zależy od wielu czynników. Ale jak można określić realistyczny roczny współczynnik wydajności dla pompy ciepła? Możesz uzyskać odpowiedź tutaj.

Chcesz kupić pompę ciepła, ale nie wiesz czy warto? W takim razie poniższy film jest właśnie dla Ciebie:

Jest to poniżej rocznego współczynnika wydajności pompy ciepła

Tak zwana liczba pracy rocznej (JAZ) jest kluczową liczbą opisującą jak wydajnie działa pompa ciepła. W rezultacie można określić, jak wysokie są oczekiwane koszty energii w zależności od zapotrzebowania na ciepło w rzeczywistych warunkach. Ponieważ efektywność systemu grzewczego zależy czasami również od stanu budynku i indywidualnych zachowań grzewczych użytkownika, realistyczne określenie rocznego współczynnika wydajności jest możliwe dopiero po uruchomieniu pompy ciepła. Jeśli masz pod ręką kilka szczegółów dotyczących planowanej instalacji, możesz z góry określić przybliżoną wartość orientacyjną dla kluczowej liczby.

W ten sposób określa się roczny współczynnik wydajności pompy ciepła

Zasadniczo roczny współczynnik wydajności odnosi tylko energię cieplną wytworzoną w ciągu całego roku do energii elektrycznej dostarczonej w tym samym okresie. W zależności od modelu i scenariusza zastosowania, nowoczesne pompy ciepła powinny mieć ok JAZ od 3 do 5 osiągnąć. Wzór na obliczenie kluczowej liczby jest następujący:

JAZ = energia grzewcza: zużycie energii elektrycznej (każdy w kWh rocznie)

Do określenia energii grzewczej potrzebny jest ciepłomierz, który rejestruje ilość ciepła oddanego do wody grzewczej. Z drugiej strony zużycie energii elektrycznej należy rejestrować za pomocą licznika energii elektrycznej, który mierzy tylko zużycie energii przez pompę ciepła.

Przykład obliczenia: Pompa ciepła, która potrzebuje 2500 kWh energii elektrycznej do wytworzenia 10 000 kWh energii grzewczej w ciągu roku, ma roczny współczynnik wydajności równy 4. Tym samym generuje cztery razy więcej ciepła z każdej kWh energii elektrycznej.

Dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej na ten temat, warto rzucić okiem na Kalkulator JAZ, które Federalne Stowarzyszenie Pomp Ciepła eV udostępniło na swojej stronie internetowej. Tam możesz uwzględnić w obliczeniach nie tylko określone parametry swojego systemu grzewczego, ale także konkretny model pompy ciepła wybranego przez siebie producenta.

Roczny współczynnik wydajności pompy ciepła w starym budynku

W realistycznym scenariuszu wydajność pompy ciepła zależy od wielu czynników, które w konsekwencji wpływają również na odpowiedni roczny współczynnik wydajności. Obejmuje to na przykład temperaturę zasilania systemu grzewczego, typ pompy ciepła, stan izolacji budynku, temperaturę zewnętrzną i indywidualne zachowania użytkowników w zakresie ogrzewania.

Temperatura zasilania, a w szczególności izolacja budynku stanowią szczególne wyzwanie przy stosowaniu pompy ciepła w starym budynku, ponieważ wydajna praca często wymaga wysokiego współczynnika wydajności rocznej konieczne kosztowne naprawy Czy. Aby dowiedzieć się, czy warto zainstalować pompę ciepła, Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu oferuje na swojej stronie internetowej analizę przydatności.

GIGA poleca

Więcej ciekawych artykułów

Nie chcesz przegapić więcej wiadomości o technologii, grach i popkulturze? Brak aktualnych testów i przewodników? Następnie śledź nas na Facebooku lub Twitterze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Tech